Trudny rywal Piasta Gliwice w drodze do Ligi Europy

Rok temu Piast zagrał mecz w Borysowie z tamtejszym BATE w eliminacjach Ligi Mistrzów, a teraz, już w eliminacjach Ligi Europy znów gliwiczan czeka wyjazd na Białoruś, a konkretnie do Mińska na mecz z miejscowym Dynama.


Mogło być lepiej, mogło być gorzej. Tak można określić losowanie przeprowadzone przez UEFA. Piast mógł trafić m.in. na drużynę Szachtiora Soligorsk, który w tym sezonie w lidze białoruskiej nie ma sobie równych. Dynama Mińsk, to odwieczny rywal BATE Borysów.

Bardzo utytułowany klub, który zdobył 7 mistrzostw kraju i 3 razy Puchar Białorusi. Obecny sezon nie jest na razie udany dla zespołu prowadzonego przez trenera Leonida Kuczuka, które zajmuje dopiero ósmą lokatę. Niemniej jednak, gliwiczanie będą musieli uważać zwłaszcza, że mecz odbędzie się w Mińsku.

W tym sezonie w eliminacjach europejskich pucharów odbędzie się tylko jeden mecz. Piast zagra z Dynama 27 sierpnia na Białorusi. Mecz odbędzie się bez udziału publiczności. Drużyna Piasta losowanie el. Ligi Europy oglądała… w domach, bowiem zespół otrzymał dwa dni wolnego po zakończonym w sobotę zgrupowaniu w Arłamowie.

Szkoleniowiec trzeciej drużyny ligi – Waldemar Fornalik – był zadowolony z warunków i pracy wykonanej na obozie. – Po raz kolejny Hotel Arłamów potwierdził, że jest na najwyższym poziomie pod każdym względem. Bez ograniczeń mogliśmy korzystać ze świetnie przygotowanych obiektów. Na koniec obozu, po ciężkiej pracy zagraliśmy mecz kontrolny z drużyną, która otarła się o baraże w 1. lidze.

Nie było to łatwe spotkanie, ponieważ rywale byli dobrze zorganizowani. Jesteśmy zadowoleni, że wygraliśmy, bo każde zwycięstwo buduje i scala zespół. Szczególnie, że jesteśmy w okresie zmian. Dlatego też ten sparing można zapisać na plus – przyznał trener Piasta.

Wracając do losowania, to w historii polskie zespoły miały „ciężary” z białoruskimi rywalami. Do tej pory odbyło się dziesięć takich spotkań, trzy razy wygrywały polskie zespoły, pięć razy padał remis, a przeciwnicy wygrywali dwa razy.


Rywalem Cracovii w I rundzie będzie szwedzki zespół Malmö FF. Mecz odbędzie się w Szwecji. Lech Poznań zmierzy się natomiast z łotewskim Valmiera FC. Mecz w Poznaniu.

Fot. Rafał RusekPressFocus