Trudny wybór

W meczu z Cracovią w ekipie Piasta zabraknie na pewno kapitana Jakuba Czerwińskiego, a pod znakiem zapytania stoi występ m.in. Damiana Kądziora.


Obie straty mogą być bolesne dla walczących o utrzymanie gliwiczan. Kogo trudniej będzie zastąpić: obrońcę czy pomocnika? Jednego i drugiego, ale kibice jak i sztab mają nadzieję, że Kądziora uda się jednak postawić na nogi do soboty. „Czerwa” to nie dotyczy, bo jego pauza była już pewna w poprzedni weekend, gdy zobaczył czwartą żółtą kartkę w spotkaniu z Legią.

Cenny kapitan

Czerwiński to kapitan zespołu, liderem jest nie tylko w szatni, ale i na boisku. Można mówić, że jesienią prezentował formę poniżej średniej, ale i tak trudno wyobrazić sobie defensywę Piasta bez niego. Gdy w przeszłości miał problem z kolanem i długimi tygodniami nie grał, to gliwiczanie mieli ogromne problemy w tyłach. Początek wiosny w jego wykonaniu był dobry, widać było znów energię i pewność siebie. „Czerwo” wraz z Arielem Mosórem tworzyli i tworzą zgrany duet. Jego brak przeciwko Cracovii trzeba będzie wypełnić, którymś z rezerwowych stoperów, a takowych jest dwóch. To Austriak Constantin Reiner i Hiszpan Miguel Munoz. U trenera Waldemara Fornalika dużo częściej grywał ten pierwszy, ale trzeba pamiętać, że Munoz borykał się z problemami zdrowotnymi, które miały wpływ na jego przygotowania, dyspozycję i miejsce w hierarchii defensorów.

Trener Aleksandar Vuković dał Hiszpanowi zagrać już w drugim meczu w roli trenera Piasta. Było to spotkanie z Wartą Poznań, które przy Okrzei zakończyło się porażką 0:2. Wtedy jednak Munoz tworzył blok defensywny wraz z Czerwińskim. Reiner ma większe od niego doświadczenie i teoretycznie mógłby się wydawać faworytem do wypełnienia luki po kapitanie. Problem w tym, że stracił pewien okres podczas zimowych przygotowań.

– Constantin tej wiosny nie grał, bo grali inni, ale najważniejsze, że jest zdrowy, bo był moment podczas okresu przygotowawczego, że przez 2 tygodnie był kontuzjowany. W kadrze są piłkarze, którzy muszą czekać i pracować na swoją szansę – mówił trener Aleksandar Vuković. Atutami Reinera jest nie tylko doświadczenia, ale i wzrost oraz gra głową. Munoz z kolei lepiej gra piłką. Z pewnością sztab szkoleniowy będzie musiał przeanalizować wszelkie za i przeciw.

Dwa znaki zapytania

To nie koniec dylematów, bo pod znakiem zapytania stoi występ przeciwko Cracovii dwóch ofensywnych graczy: Damiana Kądziora i Jorge Felixa. Ten pierwszy oberwał mocno w ostatniej akcji meczu, gdy zderzył się z bramkarzem Legii Kacprem Tobiaszem. Felix u Vukovicia jest ostatnio zmiennikiem i gdyby był zdrowy, to… zastąpiłby Kądziora. Być może jednak jeden z nich da radę zagrać w sobotnim meczu.

Na pewno na murawie nie pojawi się Gabriel Kirejczyk. Młody napastnik, który jesienią dużo grał, pod koniec zimowych przygotowań doznał urazu. Jest jednak dobra informacja, bo 19-latek wraca do zdrowia i do treningów. Oznacza to, że wkrótce może wrócić do kadry meczowej, ale w tej kolejce to się jeszcze nie wydarzy. Z chorobą natomiast zmaga się rezerwowy boczny obrońca Jakub Holubek.


Środkowi obrońcy Piasta w tym sezonie

Jakub CZERWIŃSKI – 21 meczów, 1890 minut

Ariel MOSÓR – 16 meczów, 1439 minut

Constantin REINER – 12 meczów, 940 minut

Miguel MUNOZ – 2 mecze, 180 minut


Na zdjęciu: Czy Austriak Constantin Reiner zastąpi Jakuba Czerwińskiego w sobotnim meczu z Cracovią?

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus