Trzeci raz bez straty

Piłkarze Pogoni Szczecin w 22 meczach bieżącego sezonu tylko trzy razy zachowali czyste konto.


W poniedziałek piłkarze szczecińskiej Pogoni rozpoczęli przygotowania do niedzielnej potyczki z liderem PKO BP Ekstraklasy, Rakowem Częstochowa. Trener Jens Gustafsson i jego najbliżsi współpracownicy tego dnia zaplanowali regenerację, a także zajęcia na boisku dla piłkarzy, którzy nie grali lub grali w mniejszym wymiarze czasowym w spotkaniu przeciwko Wiśle Płock. We wtorek sztab szkoleniowy „portowców” dał swoim podopiecznym wolne, zaś w środę piłkarze zostaną dwa razy „wzięci do galopu” – rano na siłowni oraz po południu na boisku, gdzie będą zajęcia z piłkami. W czwartek, piątek i sobotę zawodnicy „Dumy Pomorza” mają w planach tylko jeden trening.

Czekali pół roku

W niedzielnym spotkaniu z Wisłą Płock piłkarze Pogoni po raz pierwszy od prawie pół roku (bez jednego dnia) nie stracili bramki w meczu ligowym. Nie da się ukryć, że gra obronna „portowców” to ich pięta achillesowa, o czym świadczą 33 stracone gole w 22 meczach (średnia 1,5 gola na mecz). Potyczka z „Nafciarzami” była dopiero trzecią w bieżących rozgrywkach, w której granatowo-bordowi zagrali na zero z tyłu. Pierwszy taki przypadek miał miejsce 31 lipca ubiegłego roku, gdy Pogoń pokonała na własnym boisku 1:0 Jagiellonię Białystok. Świadkami replaya byliśmy 27 sierpnia – tego dnia podopieczni Jensa Gustafssona pokonali 3:0 Zagłębie Lubin. I od tamtej pory… cisza. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że we wspomnianych trzech przypadkach bramki „Dumy Pomorza” strzegł Chorwat Dante Stipica.

Ormiański dżoker

Komplet punktów w ostatnim spotkaniu ligowym z „Nafciarzami” z Płocka zapewnił Pogoni 23-letni pomocnik z Armenii, Wahan Biczachczjan, który zmusił bramkarza rywali Krzysztofa Kamińskiego do kapitulacji w doliczonym czasie gry, konkretnie w 94 minucie meczu.

Wychowanek klubu Szirak Giumri w PKO BP Ekstraklasie rozegrał do tej pory 33 mecze, z czego 10 razy wychodził na boisko w podstawowej jedenastce Pogoni, a 23 razy z ławki rezerwowych. W tych potyczkach siedem razy wpisał się na listę zdobywców bramek (dołożył do tego trzy asysty), z czego sześć razy jako „dżoker”. W tej roli zdobywał gole w meczach z: Piastem Gliwice (2:0, 5 lutego 2022 roku), Zagłębiem Lubin (2:1, 13 lutego 2022 r.), Stalą Mielec (1:0, 18 lutego 2022 r.), Widzewem Łódź (2:1, 17 lipca 2022 r.), Stalą Mielec (4:2, 7 października 2022 r.) i Wisłą Płock (1:0, 26 lutego 2023 r.). Jedynego gola jako zawodnik podstawowej jedenastki strzelił 24 lipca ubiegłego roku ws potkaniu ze Śląskiem Wrocław (1:2).


Na zdjęciu: W Płocku bramkarz Pogoni Dante Stipica trzeci raz cieszył się z czystego konta w tym sezonie.

Fot. pogonszczecin.pl