Zobacz
Do góry

Turniej im. Stamma – rywalizacja Polskiego z Durkaczem

Rozpoczynający się w poniedziałek turniej im. Feliksa Stamma będzie jednym z ostatnich sprawdzianów polskich bokserów przed Igrzyskami Europejskimi. Najciekawiej zapowiada się w Warszawie rywalizacja w kategorii 64 kg pomiędzy Mateuszem Polskim i Damianem Durkaczem.

„To jest normalna, sportowa walka o miejsce w reprezentacji między mną i Damianem. Do tej pory dwukrotnie dochodziłem do finału Memoriału Stamma. Jeszcze nie wygrałem, zatem czas na podbój wagi 64 kg” – powiedział PAP 26-letni Polski (Róża Karlino).

W 2012 roku w decydującym pojedynku w kat. 56 kg przegrał on z byłym mistrzem i wicemistrzem świata Rosjaninem Siergiejem Wodopianowem. Natomiast trzy lata później w finale wagi 60 kg musiał uznać wyższość Dawida Michelusa, który już od wielu miesięcy nie boksuje, zajął się pracą zawodową i służy w jednostce wojskowej w Braniewie.

„Z utrzymaniem limitu wagi lekkopółśredniej nie mam problemu, a to wszystko dzięki mojemu sponsorowi, firmie cateringowej zaopatrującej mnie codziennie w pięć zdrowych posiłków. A jeśli chodzi o Wielkanoc, trenowałem także w święta, bowiem turniej coraz bliżej. Wracając do rywalizacji z Dawidem Michelusem, to konieczna była zmiana kategorii, bo w każdej jest tylko jedno miejsce dla kraju” – dodał brązowy medalista Igrzysk Europejskich z 2015 roku i mistrzostw kontynentu z 2017.

W ubiegłym sezonie przebojem do kadry narodowej wdarł się 20-letni Durkacz, na co dzień trenujący w Concordii Knurów z Ireneuszem Przywarą, który na początku roku został selekcjonerem biało-czerwonych; w przeszłości pracował m.in. z Tomaszem Adamkiem.

Durkacz wygrał wszystkie pięć pojedynków w meczach międzypaństwowych w 2019 roku, a do tego w debiucie w zawodach im. Stamma dotarł do finału, pokonując np. brązowego medalistę MŚ 2017 Amerykanina Freudisa Rojasa. Uległ – niejednogłośnie na punkty – dopiero Kazachowi Bekdauletowi Ibragimowowi, który ma na koncie brąz mistrzostw Azji.

W niedawnym spotkaniu z Niemcami (18:6) we Władysławowie kategoria 64 kg została zdublowana – Polski wygrał z Noahem Fisherem 3:0, a Durkacz zwyciężył Merta Caliskana 3:0.

Bokser Mariusz Cendrowski: wierzę, że jeszcze stanę w ringu

W 36. edycji turnieju im. Feliksa Stamma być może dojdzie do bezpośredniej potyczki pomiędzy Polskim i Durkaczem. Z pewnością trener Przywara marzy o podobnych „kłopotach” w innych kategoriach. Ciekawie wygląda sytuacja m.in. w średniej (75 kg), gdzie do jego dyspozycji są m.in. Bartosz Gołębiewski, Ryszard Lewicki i najbardziej doświadczony Rafał Perczyński, były zawodnik Rafako Hussars Poland w półzawodowej lidze World Series of Boxing.

Odkryciem ostatnich miesięcy jest trenujący w Sheffield Lewicki. Podczas jesiennych młodzieżowych mistrzostw Polski w Sulejowie 22-letni pięściarz wygrał z całą krajową czołówką (w tym seniorską), tzn. okazał się lepszy m.in. od Rafała Wołczeckiego, Kamila Holki, Daniela Adamca i Gołębiewskiego. W ubiegłotygodniowym meczu z Niemcami Gołębiewski nie wziął udziału z powodu kontuzji, ale ma boksować w Warszawie i być może wtedy dojdzie do rewanżu z Lewickim.

W innych wagach do grona wyróżniających się zawodników należą m.in. Jakub Słomiński 49 i 52 kg, Maciej Jóźwik 52 kg, Jarosław Iwanow 56 kg, Radomir Obruśniak 60 kg, Filip Wąchała 69 kg, Mateusz Goiński i Piotr Szczukowski, Sebastian Wiktorzak – wszyscy 81 kg, Michał Soczyński i Tomasz Niedźwiecki – obaj 91 kg, Adam Kulik i Aleksander Stawirej – obaj +91 kg. Większość z nich od poniedziałku walczyć będzie w zawodach poświęconych pamięci słynnego trenera Feliksa Stamma.

W maju Polaków czekać będzie też tradycyjny turniej w czeskim Usti nad Łabą, a pierwszą część sezonu zamkną czerwcowe Igrzyska Europejskie w Mińsku.

W tym sezonie Polki wygrał zawody w węgierskim Debreczynie, a drugie miejsce zajął Gołębiewski (75kg). W Sofii na trzeciej pozycji uplasowali się Sandra Drabik (51 kg), Natalia Rok (54 kg) i Durkacz. W słabiej obsadzonej imprezie we francuskim Argenteuil triumfował Iwanow, a drugi był Stawirej.

Rok temu do finału turnieju im. Stamma doszedł tylko najmniej wówczas znany Durkacz. Ostatnim polskim zwycięzcą pozostaje Mateusz Kostecki (2017, kat. 69 kg).

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w boks

 • Boks. Czeka na niego „Koszmar”

  Adam Kownacki chciałby szybko skończyć walkę z Chrisem Arreolą, żeby nie denerwować żony.

  awa2 sierpnia 2019
 • Adam Kownacki: Pojedynek z Arreolą? To będzie walka roku!

  Rozmowa z Adamem Kownackim, przed jego walką z Chrisem Arreolą 3 sierpnia

  PAP22 lipca 2019
 • Boks. Dobre wieści dla Głowackiego

  Niedawno World Boxing Organization w odpowiedzi na protest po walce Krzysztofa Głowackiego (31 zw. - 19 KO), 2 por.) z Łotyszem...

  awa13 lipca 2019
 • Boks. Wytrzyma tę presję

  iodor Łapin, trener Krzysztofa Głowackiego, jest pewny, że jego podopieczny jest w najlepszej formie przed pojedynkiem z Mairisem Briedisem.

  Andrzej Wasik15 czerwca 2019
 • Boks. Wojna to złe słowo

  Wczoraj Krzysztof Głowacki i Mairis Briedis spotkali się na finałowej konferencji prasowej przed sobotnią galą w Rydze.

  awa13 czerwca 2019
 • Boks. Z tymczasowego pełnoprawny

  To była tylko formalność i federacja World Boxing Organizaton właśnie jej dopełniła. Ponieważ posiadacz jej mistrzowskiego tytułu w junior ciężkiej, Ukrainiec...

  awa9 czerwca 2019
 • Kownacki: Sercem można wygrać z każdym

  - Idziemy z Ruizem swoimi drogami, ale faktycznie sporo nas łączy – mówi Adam Kownacki, najwyżej klasyfikowany Polak w wadze ciężkiej.

  PAP8 czerwca 2019
 • Szpilka kłóci się z promotorem

  Artur Szpilka potrafi zaskakiwać. Nawet swojego promotora. Konflikt toczy się w mediach społecznościowych.

  awa5 czerwca 2019
 • Będzie krew i emocje

  W sobotę w Jeleniej Górze Ewa Brodnicka po raz trzeci będzie broniła pasa mistrzyni świata WBO w superpiórkowej.

  awa25 maja 2019