Turniej Czterech Skoczni. Karl Geiger najlepszy w kwalifikacjach

 

Jeszcze kilka dni temu, zanim na dobre rozpoczęła się rywalizacja w Turnieju Czterech Skoczni, w gronie faworytów padały najczęściej cztery nazwiska: Kobayashi, Kraft, Geiger, Stoch. Trzej pierwsi w Oberstdorfie zameldowali się w czołówce pierwszego konkursu. Trzykrotny mistrz olimpijski zajął dopiero 19. miejsce, za to do czołówki doskoczył Dawid Kubacki.

Pobije rekord?

Zawody w Oberstdorfie zdominował Ryoyu Kobayashi, a oprócz tego, że dzięki trzeciej wygranej w sezonie powiększył dystans nad rywalami w klasyfikacji Pucharu Świata, został też, co oczywiste, liderem 68. Turnieju Czterech Skoczni. I przy okazji zbliżył się w Niemczech do pobicia kolejnych rekordów. Zwycięstwo na Schattenbergschanze było jego piątym z rzędu w tym prestiżowym cyklu. Sześć razy z rzędu w niemiecko – austriackiej imprezie nie wygrywał w przeszłości nikt – on może być pierwszy. Jeśli tylko jutro wygra w Garmisch – Partenkirchen.

Geiger najlepszy we wtorek

W kwalifikacjach Kobayashi był trzeci, ex aequo z Peterem Prevcem, a obaj wylądowali na 138 metrze. Ale tego dnia jeszcze dalej skakali rywale. Wygrał wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Karl Geiger, po 139-metrowym skoku i z przewagą zaledwie 0,1 punktu nad drugim Philippem Aschenwaldem. Austriak z kolei oddał świetny, 140 –metrowy skok.

Najwyżej z grona skoczków prowadzonych przez trenera Michala Doleżala, kwalifikacje zakończył Dawid Kubacki. Skok na 135,5 metra dał mu w nich 10. miejsce. Pół metra dalej wylądował Kamil Stoch, ale znalazł się tuż za Kubackim, na 11. lokacie.

Najlepszym z biało – czerwonych w treningach był Piotr Żyła – najpierw siódmy, później drugi. W kwalifikacjach zanotował solidne 132 metry, ale tym razem w czołowej „dziesiątce” się nie zmieścił, zakończył je na 16. pozycji. Na 30. miejscu uplasował się Maciej Kot po skoku na 126,5 metra, a 32. był tego dnia Stefan Hula, który zanotował 124 metry.
Jutro na belce startowej zabraknie jednak Jakuba Wolnego. 114,5 metra nie dało mu awansu do noworocznego konkursu, był 57.

 

Tak prezentują się pary KO środowego konkursu:

Maciej Kot – Robert Johansson
Stefan Hula – Daniel Andre Tande
Piotr Żyła – Marius Lindvik
Kamil Stoch – Rok Justin
Dawid Kubacki – Kevin Bickner

Przed noworocznym konkursem na Grosse – Olympiaschanze, Ryoyu Kobayashi ma 9,2 punktu przewagi nad Karlem Geigerem i 10,4 nad Dawidem Kubackim. W pogoni jest czwarty Stefan Kraft z blisko 14-punktową stratą do lidera, a piąte miejsce zajmuje Piotr Żyła.

Komentarze