Zobacz
Do góry

Tym razem chyba się uda…

Po wielu latach przymiarek sponsor PGNiG w końcu doprowadzi od przyszłego sezonu do powstania zawodowej ligi piłki ręcznej kobiet.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA dalej będzie sponsorem tytularnym ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce – informował niedawno po podpisaniu umowy Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W ramach umowy zawartej z Superliga sp. z o.o. najwyższa klasa rozgrywkowa będzie nadal nosić nazwę PGNiG Superliga. Znak sponsora będzie eksponowany m.in. w logo rozgrywek, na strojach zawodników i bandach reklamowych w halach

– Obdarzenie Superligi sp. z o.o. zaufaniem przez tak potężnego i stabilnego partnera to dla nas dowód wartości biznesowej ligowych rozgrywek. Potwierdzenie właściwego kierunku obranej w 2018 roku strategii rozwoju – mówił Marek Janicki, prezes zarządu Superliga Sp. z o.o.
Jednocześnie PGNiG zaangażowało się w projekt utworzenia zawodowej ligi piłki ręcznej kobiet – umowa została zawarta do 2023 roku.

Trwają prace

Dzięki zapisom nowej umowy Superliga sp. z o.o. wystąpi do ZPRP z propozycją utworzenia oraz zarządzania rozgrywkami zawodowej ligi piłki ręcznej kobiet. Sponsorem tytularnym rozgrywek zostanie PGNiG, gwarantując sobie prawo do umieszczenia znaku PGNiG w nazwie. Logo rozgrywek oraz szereg świadczeń marketingowych do 2023 roku.

– Superliga sp. z o.o. zwróciła się do Związku Piłki Ręcznej w Polsce z propozycją utworzenia i zarządzania rozgrywkami ligi zawodowej w piłce ręcznej kobiet począwszy od 2019/20. Aby liga została powołana, niezbędne jest spełnienie przez ZPRP wszystkich przewidzianych prawem procedur. Następnie podpisanie umowy z Superligą sp. z o.o. na zarządzanie rozgrywkami. W tym momencie trwają prace nad spełnieniem tych warunków – informuje nas Sławomir Kowalewski, specjalista ds. administracji spółki.

O utrzymanie na parkiecie

Minimum 1,5 miliona

Wypada wierzyć, że profesjonalne żeńskie rozgrywki w handballu wreszcie zaistnieją, bo liga zawodowa kobiet miała już powstać w sezonie 2017/18. Kobiety miały już wtedy ruszyć śladem mężczyzn. Taką decyzję podjęli wówczas w zdecydowanej większości prezesi klubów superligi i jej zaplecza, ale czas pokazał, że to było za wcześnie.

Naturalnie, kluby muszą spełnić szereg warunków, m.in. przekształcić się w spółki akcyjne, mieć odpowiedni budżet – minimum półtora miliona złotych, muszą być transparentne, nie zadłużone w ZUS i Urzędzie Skarbowym, a zawodniczki muszą mieć podpisane profesjonalne kontrakty.

Teraz weryfikacja

Jak liczebna będzie na starcie superliga kobiet, tego na razie nie wiadomo, bo nie wszystkie kluby spełniają aktualnie wymogi licencyjne. – Zarząd superligi wraz z przedstawicielami ZPRP odbył również spotkanie z reprezentantami wszystkich klubów PGNiG Superligi kobiet oraz wybranych klubów I ligi – dodaje Sławomir Kowalewski. – Na spotkaniu zostały przedstawione założenia przyszłych rozgrywek, zasady funkcjonowania i wymogi niezbędne do przejścia procedury licencyjnej nowo powołanej ligi zawodowej. Jeśli uda się domknąć wszystkie kwestie formalne, to w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się procedura licencyjna i weryfikacja dokumentacji poszczególnych klubów.

 

Na zdjęciu: Żeńska Superliga od nowego sezonu będzie w pełni profesjonalna.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w PGNiG Superliga kobiet

 • Czysta karta Marko Brezicia

  Gdybym chciał narzucać trenerowi jakiekolwiek rozwiązania, to prowadzenie zespołu powierzyłbym mojej mamie - powiedział prezes Ruchu Chorzów, Klaudiusz Sevković.

  Marek Hajkowski20 maja 2019
 • Mocarze na małym podwórku

  Zespół z Lublina po raz 21. w ostatnich 24 latach sięgnął po mistrzostwo Polski. To efekt dramatycznie słabej krajowej konkurencji.

  Tomasz Mucha16 maja 2019
 • Karne w Chorzowie dla piłkarek Ruchu

  Piłkarki ręczne KPR Ruch Chorzów pokonały w rzutach karnych UKS PCM Kościerzynę.

  Redakcja30 marca 2019
 • Wygrana piłkarek ręcznych Ruchu

  Piłkarki ręczne KPR Ruchu Chorzów wygrały wyjazdowe spotkanie z UKS PCM Kościerzyna 25:23.

  maw16 marca 2019
 • O utrzymanie na parkiecie

  Niezależnie od tego, jak potoczą się losy utworzenia żeńskiej ligi zawodowej, w Ruchu pełna mobilizacja przed wyjazdowym meczem z ostatnią w...

  Zbigniew Cieńciała16 marca 2019
 • Piłka ręczna. „Szara” już pomogła

  Dla mnie to była świetna lekcja, więcej takich meczów i doświadczeń - mówiła po spotkaniu z Koroną nowa zawodniczka Ruchu, Iwona...

  Zbigniew Cieńciała12 marca 2019
 • Ruch Chorzów pogonił trenera

  Ostatnie słabe występy „Niebieskich” i seria porażek odbiły się na... kadrze szkoleniowej drużyny, która została uszczuplona. Posadę stracił Cezary Winkler, trener...

  Redakcja16 lutego 2019
 • Im mniej, tym… lepiej

  Na arcyważne dla dolnego układu tabeli spotkanie w Jeleniej Górze Ruch Chorzów pojedzie w mocno osłabionym składzie.

  Zbigniew Cieńciała9 lutego 2019
 • Piłkarki ręczne Ruchu bez szans w meczu z Zagłębiem

  Piłkarki ręczne KPR Ruchu Chorzów przegrały z Zagłębiem Lubin 32:24.

  maw2 lutego 2019