Ulubieniec Sabate w Zabrzu!

Od 1 lipca zawodnikiem Górnika będzie Lukas Morkovsky, reprezentant Czech.


Choć sezon w Superlidze jeszcze trwa i powoli wkracza w decydującą fazę, Górnik Zabrze już ogłosił pierwszy transfer z myślą o rozgrywkach 2023/24. Klub walczący o brązowy medal mistrzostw Polski sięgnął po bardzo utalentowanego Czecha. 21-letni Lukas Morkovsky regularnie gra w kadrze narodowej, którą obecnie prowadzi Xavi Sabate, będący jednocześnie trenerem Orlen Wisły Płock.

W środę w południe na mediach społecznościowych Górnika pojawił się film, na którym Morkovsky wita się z fanami zabrzan, kończąc wypowiedź „Jadymy durś”. Wiele wskazuje na to, że z nim w składzie Górnik będzie jeszcze mocniejszy, a liga zyska zawodnika, który ma wszystko, by zostać jedną z jej jaśniejszych i ważniejszych postaci.

Morkovsky urodził się 4 stycznia 2002 roku, mierzy 189 cm i waży 88 kg. Mając 16 lat zaczął grać w juniorskich reprezentacjach Czech. W końcu trafił do „jedynki” prowadzonej przez Xaviego Sabate, a jeżeli trener tej klasy daje szansę regularnej gry 20-latkowi, to musi w nim widzieć duży potencjał.

Morkovsky od kilku lat reprezentuje barwy HC Zubri. W zależności od potrzeb równie skutecznie gra jako środkowy oraz lewy rozgrywający. Jego bardzo dużym atutem jest gra jeden na jeden. Nie mając skończonych 19 lat zdobył dla klubu ponad 100 bramek, należąc do najskuteczniejszych zawodników w całej lidze czeskiej. Ten licznik wciąż bije i to w imponującym tempie. 21-letni zawodnik zdobył już ponad 600 bramek w krótkiej karierze, licząc wszystkie rozgrywki i wszystkie drużyny, w których występował.

Bogdan Kmiecik, właściciel i prezes Górnika, zapytany o transfer młodego Czecha mówi: – Myślę, że to dobra wiadomość dla wszystkich kibiców piłki ręcznej, nie tylko w Zabrzu. Oczywiście dla nas najważniejsze jest, że udało się przekonać zawodnika do naszej wizji budowania drużyny oraz do tego, że Zabrze będzie najlepszym miejscem, by rozwijał się sportowo. Wierzę jednak, że Lukas będzie wartością dodaną do całej ligi, bo mimo młodego wieku już ma spore doświadczenie i – co bardzo ważne – gra w pierwszej reprezentacji prowadzonej przez takiego fachowca, jakim jest Xavi Sabate, trener Orlenu Wisły Płock oraz czeskiej drużyny narodowej.

Sprowadzenie Czecha wpisuje się w pomysł Górnika na klub. Prezes dodaje, że to pierwszy ogłoszony transfer, ale na tym lista zawodników, którzy trafią do Zabrza się nie kończy. – Chcemy zawodników głodnych, chcących się rozwijać. Mamy ambitne cele, chcemy grać o medal i pokazać się w Europie. Dla młodych i ambitnych to świetna okazja, by trafić do jeszcze lepszych klubów i lepszych lig. Podobnych przypadków było już sporo.

Lukas Morkovsky, który podpisał wieloletni kontrakt, dołączy do zabrzan latem tego roku. Czy zagra z Górnikiem w eliminacjach Ligi Europy? Patrząc na tabelę, wiele na to wskazuje. On sam witając się z kibicami powiedział: – Kibicuję Górnikowi w walce o medal.

Maciej Adler


Fot. handballzabrze.pl