Utajniony sparing Zagłębia Sosnowiec

Sosnowiczanie przegrali sparing z Koroną, który zamiast na Stadionie Ludowym odbył się na boisku w Kielcach.

Spotkanie zakończyło się jednobramkową wygraną kielczan. Zwycięskie trafienie zaliczył w końcówce spotkania Paweł Łysiak.

Sobotni sparing pierwotnie miał się odbyć w Sosnowcu, ale po środowym meczu z Wisłą Kraków murawa Stadionu Ludowego została naruszona, stąd decyzja o zmianie lokalizacja gry kontrolnej. Gospodarze, którzy od początku dążyli do „utajnienia” spotkania zadecydowali, że na mecz nie zostaną wpuszczeni przedstawiciele mediów. Kluby realizowały transmisję, ale ze względu na problemy techniczne w sieci można było zobaczyć tylko pierwszą połowę, ale jakość i tak była bardzo słaba.

Do przerwy bramki nie padły. Najlepszą okazję do zdobycia gola miał w ekipie z Kielc Emile Thiakane, ale piłkę na rzut rożny skierował Szymon Frankowski, który debiutował między słupkami sosnowieckiej bramki. Zagłębie także miało swoją okazję, ale na posterunku był Marek Kozioł, który poradził sobie ze strzałem Patryka Miszaka.

W drugiej połowie więcej z gry mieli gospodarze, którzy na siedem minut przed końcem zdobyli zwycięską bramkę. Dośrodkowanie Kornela Kordasa zamienił na gola Łysiak, który pokonał Matko Perdijicia uderzeniem piłki głową.

Zagłębie po raz drugi testowała Hiszpana, który wystąpił także na środku obrony w meczu z Wisłą. To 24-letni Genis Montolio. Piłkarz w tym sezonie jest bez klubu. Ostatnim jego miejscem zatrudnienia była druga drużyna Deportivo Aleves.

Urodzony w Barcelonie piłkarz w wieku juniorskim występowała w FC Barcelonie, Espanyolu Barcelona oraz US Cornelia. W seniorskiej piłce zaczynał od gry w Villareal C, następnie grał w drugiej drużynie. W sezonie 2017/2018 ocierał się o pierwszy zespół. W hiszpańskiej Primera Division nie było mu dane zagrać, za to zaliczył jeden pucharowy występ w barwach Villareal w Lidze Europy gdzie Hiszpanie pokonali 1:0 Maccabi Tel-Aviv. Następnie trafił do drugiej drużyny Espanyolu, potem był graczem Levante, a w sezonie 2019/2020 grał w Alaves B.

W sobotę Montolio wyszedł w podstawowym składzie i ponownie jak przeciwko Wiśle tworzył duet środkowych obrońców z Lukasem Duriszką. W drugiej połowie do momentu zejścia z placu gry w 71 minucie grał w parze z Piotrem Polczakiem.

Na początku tygodnia mają zapaść decyzje co do jego ewentualnej gry w Sosnowcu. Jeśli tak się stanie, Montolio byłby trzecim Hiszpanem w historii Zagłębia. Do tej pory w Sosnowcu grali Carles Martinez, która przygoda z klubem trwała zaledwie pół roku (wiosna 2016) oraz Rubio, młodszy brat Carlitosa, który także na Ludowym występował przez jedną rundę ubiegłego sezonu.

Zagłębie testuje środkowego obrońcę „na już”, ale podpisuje także kontrakty przyszłościowe. Profesjonalne z klubem podpisało właśnie dwóch młodych, 18-letnich graczy: Mateusz Machała i Mikołaj Staniak.

Obaj będą trenować i grać w drugiej drużynie, która walczy o awans do IV ligi, a w przyszłości mają powalczyć o miejsce w pierwszym zespole sosnowiczan. Machała trafił do Sosnowca z RKS Grodziec, z kolei ostatnim klubem Staniaka był KS Raszyn.

Kolejny sparing Zagłębie ma rozegrać na własnym terenie 30 stycznia, a rywalem będzie zespół Widzewa Łódź.

Korona Kielce – Zagłębie Sosnowiec 1:0

1:0 – Łysiak 83.

Korona: Kozioł (64. Sandach) – Podgórski (46. Prętnik; 71. Turek), Kobryń (46. Szymusik), Szarek (46 Mario Zebić), Szywacz (64. Seweryś) – Lisowski (46. Kordas), Gąsior (46. Petrović), Hugo Díaz (46. Pervan), Kiełb (46. Łysiak), Thiakane (46. Oliveira) – Yılmaz (46. Firlej; 64.Rybus).

Zagłębie: (I połowa) Frankowski – Turzyniecki, Ďuriška, Montolio, Gojny – Szwed, Ambrosiewicz, Korzeniecki, Maia, Mišák – Gregório.
(II połowa) Perdijić – Ryndak (71. Wiszniowski), Polczak, Montolio (71. Sobczak), Seedorf – Małecki, Grochala, Radkowski, Oliveira, Pawłowski – Góral