Dziś w „Sporcie”: 100 najlepszych piłkarzy Niepodległej

100 najlepszych piłkarzy Niepodległej… Każda tego typy klasyfikacja jest mocno subiektywna. My początkowo w kwestii doboru nazwisk zgadzaliśmy się w 82 przypadkach. Jeśli chodzi o konkretne lokaty – rozstrzał był jeszcze większy, dlatego po długich dyskusjach zadecydowaliśmy, aby była to matematyczna wypadkowa dwóch odrębnie zgłoszonych list.

Zachęcamy zatem recenzentów, a z góry zakładamy, że – zwłaszcza krytycznie nastawionych – nie zabraknie, do sporządzenia własnych spisów. Z jednym ważnym zastrzeżeniem: to praca na kilka, i to co najmniej, tygodni. Macie swoje propozycje: 100 najlepszych piłkarzy Niepodległej ? Wysyłajcie je nam na Facebooka, Twittera…

Dla nas kryterium wyboru nie stanowiły wyłącznie statystyki, ani też tak zwane walory artystyczne prezentowane przez poszczególnych zawodników. Sporą cześć klasyfikowanych znamy tylko z prasowych i książkowych przekazów, zaś inną – z archiwalnych nagrań telewizyjnych. Zatem, aby zobiektywizować wybór, zasięgaliśmy także opinii – choć oszczędnie – ludzi, którzy byli w stanie wrócić pamięcią w odleglejsze od nas czasy. Od początku pracowaliśmy ze świadomością, że ranking zachowa sens tylko wówczas, gdy reprezentowane będą wszystkie – również przedwojenne – pokolenia. A uwzględnieni zostaną nie tylko czołowi dla poszczególnych generacji reprezentanci Polski, ale też przedstawiciele wszystkich istotnych z punktu widzenia naszej piłkarskiej historii zespołów klubowych.

Czy udało nam się dokonać wyboru, który będzie podzielała większość odbiorców – ocena należy oczywiście do Was, Szanowni Czytelnicy. Życząc dobrej lektury mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować kibiców futbolu – tych starszych, ale też i z najmłodszego pokolenia – nie tylko refleksji, ale i twórczej dyskusji.

Kto wygrał, kto był w pierwszej dziesiątce, czy w setce są Krzysztof  Warzycha, Jan Urban, Józef Wandzik, Jan Furtok? Który był Jerzy Wyrobek?

 

Adam Godlewski i Dariusz Leśnikowski

100 najlepszych piłkarzy Niepodległej