W Rybniku opowiedzą o historii żużlowego mistrza

 

Kresowiacy, którzy w latach powojennych zjeżdżali na Górny Śląsk i przyczynili się do sukcesów piłkarskiej Polonii, to historia powszechnie znana. A kto dziś pamięta, że Bytom mógł też pochwalić się najwyższej klasy żużlowcem? Jan Paluch, reprezentujący barwy Polonii, w pierwszych powojennych żużlowych mistrzostwach kraju wywalczył brązowy medal. Był 1949 rok. Paluch jeździł też w barwach Górnika Rybnik. Startował nie tylko na żużlu, lecz też w rajdach motycklowych czy motocrossie, a po karierze otworzył w Bytomiu samochodowy warsztat. Zmarł w 2002 roku w Katowicach.

O jego niezwykłej i być może zapomnianej dziś historii opowiadać będą w sobotę od 16.00 w Rybniku – w punkcie informacji miejskiej „Halo!” – legendarny żużlowiec Andrzej Wyglenda, ekspert Henryk Grzonka oraz Leszek Błażyński, autor książki „Jaśko ze Lwowa. Historia Mistrza”, opisującej losy żużlowca z Kresów, który pokochał Górny Śląsk.

Błażyńskiemu, byłemu dziennikarzowi „Sportu”, a obecnie „Przeglądu Sportowego”, w pracach nad tą pięknie wydaną publikacją, opatrzoną wieloma unikatowymi zdjęciami z lat 40. czy 50., pomagał wnuk żużlowca, Jan Jakub Paluch. Klimat tamtych czasów będzie można poczuć tej soboty w Rybniku nie tylko za sprawą opowieści, ale też piosenek z tamtej epoki, które zaśpiewa i zagra na harfie Anna Drewniok. Każdy chętny uczestnik spotkania w promocyjnej cenie będzie mógł też nabyć książkę.