W rytmie poloneza czy walca?

Henryk Górecki

W marcu rozpoczynają się eliminacje mistrzostw Europy. Przymiarką do nich była Liga Narodów, gdzie Polska zdobyła tylko dwa punkty, które jednak zapewniły nam rozstawienie w losowaniu. Dzięki niemu trafiliśmy na przeciętnych rywali, co nie znaczy, że jesteśmy faworytami. Nieudany mundial i fatalny bilans ubiegłego roku ośmielają przeciwników.

Arnautović przeciw Fabiańskiemu

Na pewno nie czuje respektu Austria, z którą zagramy na inaugurację 21 marca na stadionie Ernsta Happela w Wiedniu. Austriacy losowanie uznali za korzystne i uważają, że wygrają grupę. Zabrakło ich na mundialu, ale tak jak Polska byli obecni w finałach Euro 2016. Przed mistrzostwami świata sprawdzili formę kilku finalistów. Pokonali Rosję 1:0, Niemcy 2:1, Szwecję 2:0, przegrali z Brazylią 0:3. Kadrę tworzą zawodnicy z dwóch Bundeslig – niemieckiej i austriackiej, mają niemieckiego selekcjonera. Potrafią dobrze bronić bramki, nieco gorzej u nich ze skutecznością, chociaż w ubiegłym roku była najlepsza od trzech lat. Strzelili 15 goli, najwięcej Marko Arnautović z West Ham United, grający w jednym klubie z Łukaszem Fabiańskim. Zdobył 4 bramki, tyle ile Robert Lewandowski. Jest najdroższym zawodnikiem „Młotów”. W tym tygodniu 35 mln funtów zaproponowali za niego Chińczycy, ale klub odrzucił tę ofertę.

Tylko Macedonia w górę

W Lidze Narodów Austriacy grali w Dywizji B, gdzie rywalizowali o prymat z Bośnią i Hercegowiną. Rozstrzygnęła jedna bramka, zdobyta przez Edina Dżeko. Bośniacy wygrali w Zenicy 1:0, w Wiedniu było 0:0. W Dywizji C Izrael zajął 2. miejsce za Szkocją, zdobywając 6 punktów u siebie, za to żadnego na wyjazdach. Jego status pozostał bez zmian, natomiast Słowenia w swojej grupie była ostatnia (po 3 remisy i porażki) i spadła do Dywizji D. Wyniki Izraela i Słowenii potwierdzają marazm, w jakim tkwi tamtejszy futbol. To samo dotyczy Łotwy, która w Dywizji D nie wygrała meczu. Jedynie Macedonia uzyskała promocję w Lidze Narodów. Przegrała z Armenią 0:4, ale poza tą chwilą słabości wygrała pozostałe pięć spotkań i straciła w nich tylko jednego gola, uzyskując awans do Dywizji C.

Stary znajomy Brzęczka

Wszystkie reprezentacje w naszej grupie eliminacji Euro 2020 w ostatnich czterech latach zmieniły trenerów. Austria grała słabiej w eliminacjach mundialu i Szwajcara Marcela Kollera zastąpił Niemiec Franco Foda. Debiutując w listopadzie 2017 roku z Urugwajem był także trenerem Sturmu Graz, potem zajął się już tylko narodowym zespołem. W Sturmie spędził wiele lat jako zawodnik i trener. W sezonie 2002/03 jego podopiecznym był Jerzy Brzęczek, z którym teraz będzie rywalizował. Brzęczek grał też w Izraelu, gdzie 1 sierpnia selekcjonerem został Austriak Andreas Herzog. Prowadził zespół w 6 meczach, trzy z nich wygrał, wszystkie w roli gospodarza. To trzeci selekcjoner od 2015 roku, nie licząc Alona Hazana, który dwukrotnie na jeden mecz zastąpił Eli Guttmana, a następnie Elishę Levy’ego.

Drugie podejście Keka

Słowenia zagrała na dwóch mundialach, jednym Euro, kwalifikowała się po barażach i w finałach nie wychodziła z grupy. Na więcej się nie zanosi. Pięć lat pracy Sreczko Katanca pozostało bez efektów, teraz prowadzi reprezentację Iraku. Zastąpił go Tomaż Kavczić, wygrał jeden mecz towarzyski z Czarnogórą, a potem trzy kolejne porażki w Lidze Narodów i remis z Cyprem w Lublanie przypieczętowały jego los. Rozgrywki dokończył Igor Benedejczić, a 27 listopada selekcjonerem został Matjaż Kek. Ten, który po raz ostatni wprowadził Słowenię do finałów mistrzostw świata w RPA w 2010. W kadrze jest dwóch zawodników Jagiellonii, Roman Bezjak i Nemanja Mitrović.

Ilość i jakość

Na Łotwie, po kilku latach bezowocnej pracy Mariansa Paharsa, miał poprawić sytuację „guru” Aleksandr Starkovs i… przegrał z Gibraltarem. 10 maja selekcjonerem został Fin Mixu Paatelainen. W debiucie zwycięstwo z Estonią, a potem 8 meczów bez wygranej. 4 grudnia złożył rezygnację, na razie jest wakat.
Wystąpiło aż 42 zawodników, w tym pięciu z polskiej ligi. Valerijs Szabala grał najwięcej z nich (11 razy) i po raz pierwszy zakończył rok bez gola.

Dokładnie o połowę mniej piłkarzy zagrało w kadrze Macedonii i wygrali grupę Ligi Narodów. Macedonia drugi rok z rzędu odniosła 5 zwycięstw i doznała tylko jednej porażki. Dla porównania w 2016 roku wygrała raz i przegrała siedmiokrotnie. Są efekty pracy selekcjonera Igora Angelovskiego, który przejął drużynę w 2015 roku, po Boszko Gjurovskim i Serbie Ljubinko Druloviciu. Najskuteczniejszym zawodnikiem Macedonii z 4 trafieniami był Aleksandar Trajkovski. Klubowy kolega Radosława Murawskiego i Przemysława Szymińskiego w Palermo.

Na zdjęciu: Marko Arnautović (z lewej), najskuteczniejszy zawodnik reprezentacji Austrii.

 

Bilans 2018 roku

Polska 13 3 4 6 16-18
Łotwa 12 1 6 5 6-13
Austria 11 7 1 3 15-8
Słowenia 9 1 3 5 7-13
Macedonia 8 5 2 1 15-6
Izrael 7 3 0 4 14-10
Kolejne liczby: mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki.