Walia jedzie na mundial!

Na ten mecz patrzył niemal cały świat. Walia, w decydującym o awansie na mistrzostwa świata spotkaniu, mierzyła się z Ukrainą.

Ukraina fenomenalnie zaprezentowała się w półfinałowym starciu baraży ze Szkocją. Reprezentanci naszego wschodniego sąsiada ruszyli na rywala od pierwszej minuty. Przejęli kontrolę nad spotkaniem. Atakowali z każdej ze stron i stworzyli dwie niezłe sytuacje strzeleckie. Najpierw jednak Rusłan Malinowski uderzył zbyt czytelnie z rzutu wolnego, a następnie Roman Jaremczuk został powstrzymany przez Wayne’a Hennesseya.

Walijski golkiper nie wiedział jeszcze wtedy, że zostanie bohaterem swojego zespołu. W drugiej połowie nogami obronił strzał Wiktora Cygankowa. Dobiegający do piłki i – przewracający się jednocześnie – Jaremczuk nie trafił w bramkę. Wcześniej jednak, jeszcze w pierwszej odsłonie spotkania, Walia objęła prowadzenie. Zadecydował o tym czysty przypadek. Z rzutu wolnego mocno w pole karne piłkę wstrzelił Gareth Bale.

Ukraińcy byli bardzo dobrze na tą okoliczność przygotowani, prócz jednego zawodnika. Andrij Jarmołenko stanął na linii zagrania i postanowił interweniować głową. Sęk w tym, że zrobił to tak fatalnie, że skierował piłkę do własnej bramki.

W 84. minucie spotkania wydawało się, że będzie 1:1. Po dośrodkowaniu z lewej strony Artiom Dowbyk uderzył głową na bramkę. Ręce ukraińskich kibiców powędrowały już do góry, ale Hennessey miał inne zdanie i obronił ten strzał! Być może lewa ręka walijskiego golkipera zostanie odlana, a następnie wystawiona na widok publiczny. Bo właśnie dzięki tej interwencji

Walia, po raz pierwszy od 1958 roku, awansowała na mistrzostwa świata. Wtedy, 64 lata temu, promocję zapewniła sobie właśnie po barażach z Izraelem. Ukraina, z kolei, piąty raz w historii grała w dodatkowej rozgrywce, by wystąpić na mistrzostwach świata. I po raz piąty przegrała. Tym razem była zespołem lepszym, ale liczy się to, co w sieci.

Finał baraży o MŚ Katar 2022

Walia – Ukraina 1:0 (1:0)

1:0 – Jarmołenko (34. sam).

Sędziował Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania). Żółte kartki: Allen, James – Mykołenko, Mudryk.

WALIA: Hennessey – Roberts, Davies, Rodon, Williams (90+3. Norrington-Davies) – Ampadu, Ramsey, Allen, James (71. Johnson) – Moore, Bale (83. Wilson). Trener Rob PAGE.

UKRAINA: Buszczan – Karawajew, Zabarnyj, Matwijenko, Mykołenko – Stepanenko (70. Sydorczuk) – Jarmołenko, Malinowski (70. Szaparenko), Zinczenko, Cygankow (77. Mudryk) – Jaremczuk (77. Dowbyk). Trener Ołeksandr PETRAKOW.