Zobacz
Do góry

„Czerwona armia” rusza do ataku

Wczoraj na dziedzińcu Muzeum Włókiennictwa uroczystą prezentacją drużyny Widzew Łódź oficjalnie rozpoczął nowy sezon.

Muzeum to dawna fabryka Geyera, dla miasta miejsce bardzo prestiżowe. Dzień wcześniej ogłoszono, że ustanowiono rekord sprzedaży karnetów – 16 351 już zapłaconych i odebranych. Poprzedni wynik to 16 339. Ten nowy będzie na pewno poprawiony. Księgowość nadal podlicza wpłaty za karty zamówione, zarówno na sektory kibicowskie, jak i na miejsca VIP. Miejsc przybyło, bo zmniejszono sektor buforowy oraz przebudowano loże VIP. Jedna z nich się zwolniła, bo ze swojej zrezygnował Michał Sapota, główny inicjator wejścia „Murapolu” do piłkarskiej spółki, który od roku jest już poza bielską firmą, zajmuje się innym biznesem i nie kocha już tak mocno Widzewa, jak wcześniej zapewniał. Aż 15 tysięcy kibiców przedłużyło swoje karnety, a sprzedaż wolnych trwała nie dłużej niż 30 minut. To jest niewątpliwy sukces, bo pamiętać trzeba, iż Widzew to klub nadal tylko II-ligowy.

Jednak przejdźmy do piłki. „Karneteiros”, jak ze sporą dozą ironii, ale i z trudno skrywaną zazdrością nazywają kibiców Widzewa sympatycy drugiego klubu z Łodzi, powinni udać się w sobotę do Wejherowa w pieszej pielgrzymce z intencją zwycięstwa, bo właśnie tam Widzew wygrał jedyny w tym roku mecz na wyjeździe. 11-meczowa seria remisów, okraszona dwiema porażkami z Olimpią Grudziądz i w Bełchatowie, była kompromitacją na miarę braku awansu do I ligi, co teraz trzeba będzie mozolnie odrabiać. Jest nowy prezes – Martyna Pajączek, nowy trener – Marcin Kaczmarek, nowy kapitan drużyny – Marcin Robak. Wszyscy to postacie znane w piłkarskim świecie, z dorobkiem i osiągnięciami, które teraz postawili wszystko na jedną kartę, czyli awans.

Osiągnięć Robaka nie trzeba przypominać, a o jego autorytecie w Łodzi świadczy fakt mianowania go kapitanem zespołu. Do drużyny dołączyli też inni piłkarze ze stażem w ekstraklasie: Sebastian Rudol grał w Pogoni, Łukasz Zejdler w Cracovii. W Widzewie liczą też na bramkarza Wojciecha Pawłowskiego z Górnika Zabrze, który ma być wsparciem dla bardziej doświadczonego Patryka Wolańskiego, a także znanego z gry w GKS Katowice, Bartłomieja Poczobuta. Kolejnym nowym w zespole jest pochodzący z Pabianic 25-letni Przemysław Kita, który debiutował w ekstraklasie 7 lat temu (ŁKS), by teraz przez Cracovię, Znicza Pruszków, Wartę Poznań i Olimpię Grudziądz wrócić w rodzinne strony.

Widzew Łódź. Pawłowski się odnalazł

Kita wprowadził się do drużyny czterema golami w ostatnim sparingu z IV-ligową Wartą Sieradz, wygranym 9:2. Robak zdobył dwie bramki w meczu z czeskim Frydkiem-Mistkiem (4:0), ale w generalnej próbie jego strzelba nie wypaliła. Rewolucja kadrowa była zresztą – jak każda rewolucja – radykalna, bo votum nieufności z klubowej kadry z poprzedniego sezonu dostało aż 14 zawodników, w tym tak znaczący dla zespołu, jak Dario Kristo, Simonas Paulius, Daniel Świderski, Maek Zuziak, Radosław Sylwestrzak, Kohei Kato, Przemysław Banaszak, Maciej Kazimierowicz czy Mateusz Michalski, który w ciągu trzech sezonów w Widzewie zdobył 32 bramki.

Obecny podstawowy skład to, jak wynika ze sparingów: Wolański – Turzyniecki, Zieleniecki, Tanżyna, Stefaniak – Mąka, Poczobut, Radwański, Ameyaw – Rafał Wolsztyński i Robak. Równorzędni zmiennicy to Pawłowski w bramce, Rudol i Pięczek w obronie, Gutowski i Zejdler w środku pola oraz Kita w ataku. Ta armia w czerwonych strojach zamierza podbić „blitzkriegiem” II ligę. Fani 4-korotnego mistrza Polski mają nadzieję, że z klęski w ubiegłym sezonie wyciągnięto należyte wnioski.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

Komentarze