Wilczek może sięgnąć po koronę najlepszego snajpera

Kamil Wilczek od kilku miesięcy jest zawodnikiem tureckiego Goztepe, ale może zostać… królem strzelców duńskiej Superligi!

Wychowanek Wodzisławskiej Szkoły Piłkarskiej smykałkę do zdobywania bramek miał już w trampkarzach. W meczach Ligi Juniorów potrafił w jednym sezonie zdobyć nawet 60 bramek. Jak wielu jego kolegów z WSP, także i on zaczynał swoją profesjonalną przygodę z piłką na Półwyspie Iberyjskim, a konkretnie w klubie UD Horadada. Potem było Elche i powrót do domu.

Został klubową legendą

W ekstraklasie strzelał bramki dla Zagłębia Lubin, a przede wszystkim dla Piasta Gliwice. W sezonie 2014/15, z 20 trafieniami na koncie, zdobył tytuł króla strzelców ekstraklasy. Trafił potem do włoskiego Carpi FC, ale nie szło mu tam dobrze i przeniósł się do Danii.

W przeciągu czterech lata na trwałe zapisał się w historii Broendby IF. Z 71 ligowymi bramkami na koncie, jest najlepszym snajperem tego klubu w historii jego gier w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zdobywając swoją siedemdziesiątą bramkę w meczu z Aarhus w listopadzie zeszłego roku, wyprzedził nie byle kogo bo 66-krotnego reprezentanta Danii i jednego z najlepszych napastników w historii tamtejszej piłki Ebbe Sanda.

Zimą za milion euro przeszedł do tureckiego Goztepe, gdzie podpisał 1,5 roczny kontrakt.

– Kiedy mówił do widzenia fanom Broendby, to był opisywany, jako jeden z najlepszych napastników w historii klubu. Broendby nie robiło mu kłopotów z odejściem, podkreślano, że jak mało kto zasłużył na taki transfer.

Opłaciło się też to oczywiście jego byłemu już klubowi . Jasne, zespół stracił wartościowego napastnika i gracza, dla kibiców było to rozczarowanie, ale przy odejściu wielu mu gratulowało podkreślając, że jest klubową legendą. Zresztą co do transferu, to patrząc na liczbę zdobywanych przez niego goli spodziewano się, że prędzej czy później zostanie sprzedany – tłumaczy nam Martin Gottschalk Aksglaede z duńskiej telewizji TV 2 SPORT.

17 bramek na koncie

W poprzednim sezonie 32-letni napastnik z Wodzisławia Śląskiego zdobył dla Broendby 21 bramek. Dało mu to czwarte miejsce na liście najskuteczniejszych napastników w duńskiej Superlidze. Ten sezon ma czy miał jeszcze lepszy.

Zdobył 17 goli i nikt go pod tym względem nie przebija. Kto wie czy na koniec rozgrywek, jeżeli zostaną one dokończone, nie będzie się cieszył z kolejnej strzeleckiej korony, jak w ekstraklasie pięć lat temu?

– Rozgrywki w naszym kraju zostały zawieszone 12 marca. Od tego czasu ligowi piłkarze zostali powysyłani do domów i nie mogą trenować na klubowych obiektach. Divisionsforeningen, która odpowiada u nas za rozgrywki stoi na stanowisku, że przed 15 maja nie będzie żadnych meczów.

W chwili obecnej toczą się rozmowy pomiędzy przedstawicielami związku, a ministerstwem zdrowia, żeby była możliwość najpierw powrotu do treningów, a później ewentualnego dokończenia meczów. Na razie nie ma na ten temat żadnych oficjalnych komunikatów. Nie ma też jednak głosów, żeby nie móc dokończyć rozgrywek przed niewielką liczbą fanów na trybunach.

Co do Kamila, to na razie z 17 bramkami na koncie dalej jest najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek w duńskiej Superlidze i wyprzedza Ronnie Schwartza, który tych goli a koncie ma 14 – mówi Martin Gottschalk Aksglaede.

W Danii do końca sezonu jeszcze sporo, bo najpierw dwie ostatnie kolejki sezonu zasadniczego, a potem jeszcze 10 meczów w grupach. Czy kontynuowanie spotkań będzie możliwe? Co do pandemii koronawirusa w tym kraju, to do poniedziałku zanotowano tam 8,7 tych zachorowań. Zmarły 422 osoby.

POLSCY KRÓLOWIE STRZELCÓW

  • 1983: Włodzimierz Lubański (US Valenciennes, Ligue 2) – 28 bramek
  • 1990: Marek Czakon (FC Ilves) – 16
  • 1994: Krzysztof Warzycha (Panathinaikos) – 24
  • 1995: Krzysztof Warzycha (Panathinaikos) – 29
  • 1998: Krzysztof Warzycha (Panathinaikos) – 32
  • 1999: Andrzej Kubica (Maccabi Tel Awiw) – 21
  • 2001: Radosław Gilewicz (FC Tirol Innsbruck) – 22
  • 2002: Artur Wichniarek (Arminia Bielefeld, 2. Bundesliga) – 20
  • Wojciech Kowalczyk (Anorthosis Famagusta) – 22
  • 2004: Łukasz Sosin (Apollon Limassol) – 21
  • 2005: Łukasz Sosin (Apollon Limassol) – 21
  • 2006: Łukasz Sosin (Apollon Limassol) – 28
  • 2008: Łukasz Sosin (Anorthosis Famagusta) – 16
  • 2014: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) – 20
  • 2017: Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – 22
  • Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 30
  • 2018: Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 29
  • 2019: Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 22

Fot. Piotr Matusewicz/PressFocus