Wisła bez licencji. Piłkarze już uciekają! [LIVE]

Najnowsze informacje:

20:48 – Konferencja Towarzystwa Sportowego na temat sytuacji w Wiśle odbędzie się w piątek o godzinie 18:00.

20:38 – W Krakowie na różnych frontach toczą się rozmowy „ostatniej szansy”. TS rozmawia z dwoma podmiotami zainteresowanymi przejęciem klubu, ale na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach. Zebrała się grupa inicjatywna powołana przez prezesa MZPN Ryszarda Niemca. Andrzej Sikorowski, Grzegorz Lipiec, Jerzy Sadowski, Ireneusz Raś i Niemiec dyskutowali o formach pomocy klubowi. W dyskusji uczestniczył także doradca prezydenta Krakowa ds sportu Janusz Kozioł. Padło kilka propozycji, a w piątek mają zostać przedstawione Jackowi Majchrowskiemu. Ludzie z TS przyjęli także pomoc od Bogusława Leśnodorskiego, który służy im wiedzą z zakresu prawa i zarządzania klubami.

19:00 – Jakub Błaszczykowski rozwiązał kontrakt z Vfl Wolfsburg. Gdyby sytuacja w Wiśle była bardziej zbliżona do normalności, pewnie jutro podpisałby kontrakt z zespołem Białej Gwiazdy. Bolesny chichot losu.

18:13 – Ekstraklasa wydała komunikat w/s Wisły. Oto pełna treść oświadczenia:

W związku z decyzją Komisji Licencyjnej w sprawie Wisły Kraków, Ekstraklasa informuje, że jakiekolwiek decyzje regulaminowe dotyczące rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy będą uzależnione od ostatecznej i prawomocnej decyzji organów licencyjnych PZPN.

Całość procesu licencyjnego, zgodnie z podziałem kompetencji, znajduje się bowiem wyłącznie w gestii PZPN. Liczymy, że Wisła Kraków podejmie niezwłoczne i transparentne działania przy pełnej współpracy z organami PZPN, które pozwolą wyjaśnić sytuację w najbliższych dniach i Biała Gwiazda będzie mogła kontynuować udział w rozgrywkach w sezonie 2018/2019.

16;58 – Dziennikarz Sportu Adam Godlewski o sytuacji Wisły:

15:56 – Zoran Arsenić nie jest już zawodnikiem Wisły. Chorwacki obrońca rozwiązał kontrakt z winy klubu. Na łamach Gazety Krakowskiej poinformował o tym agent piłkarza, Branko Hucika.

15:42 – Zbigniew Boniek o sytuacji Wisły:

15:35 – Prawną pomoc Wiśle zaproponował Bogusław Leśnodorski, były prezes i współwłaściciel Legii.

15:32 – Stało się. PZPN zawiesił Wiśle licencję na grę w ekstraklasie.

Oto pełna treść komunikatu piłkarskiej centrali:

Na podstawie pkt. 4.3.5 lit. a i b Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 i następne, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła Klubowi Wisła Kraków SA przyznaną w dniu 15 maja 2018 roku licencję nr 14 na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego.
Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła zawiesić Wiśle Kraków SA licencję ze względu na niejasną sytuację prawną Klubu oraz w związku z licznymi naruszeniami postanowień Podręcznika Licencyjnego.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z Klubu wychodzą sprzeczne i niepokojące informacje. W dniu 22 grudnia 2018 roku Klub na swojej stronie internetowej poinformował, że Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków nie jest już właścicielem piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA, jak również, że Zarząd oraz Rada Nadzorcza Klubu złożyły rezygnację. Następnie 2 stycznia 2019 roku Klub poinformował, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Pan Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje Klubu Wisła Kraków SA. W tym miejscu wskazać należy, że o żadnych z powyższych zdarzeń nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, zgodnie z obowiązkiem informacyjnym wynikającym z kryterium F.07 oraz z pkt. 4.1.2.7 w przypadku zbycia akcji Wnioskodawcy lub Licencjobiorcy przez ich dotychczasowych akcjonariuszy, co bezsprzecznie stanowi ich naruszenie.

– Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja. W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w Ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne Komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość – powiedział nam Krzysztof A. Rozen, Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

14:06 – PZPN poda decyzję w sprawie Wisły po godzinie 14. Na teraz wszystko wygląda na to, że licencja zostanie zawieszona. Jeśli Wisła nie odzyska jej przed startem rozgrywek – czekać ją będą walkowery. Po trzecim meczu oddanym bez walki, klub zostanie wyrzucony z rozgrywek.

14:02 – Po naszej informacji na temat dymisji Głowackiego w klubie raz jeszcze przeanalizowano podpisany przez niego dokument. Okazuje się, że rezygnacja była aktualna tylko w przypadku sprzedaży klubu firmom Alelega i Noble Capital Partners. Skoro sprzedaż została unieważniona(?), dymisja również jest nieważna.

12:34 – Wisła nie ma nie tylko prezesa. Z chwilą sprzedaży klubu (22 grudnia) rezygnację ze stanowiska dyrektora sportowego musiał złożyć Arkadiusz Głowacki i w tej chwili formalnie nie jest pracownikiem Wisły. Na dzisiaj trudno wyrokować, czy wróci do klubu, bo nikt nie wie, w jaki sposób zakończy się ta cała sprawa.

12:14 – Czy Wisła miała prawo unieważnić umowę? Prawnicy są innego zdania.

12:04 – Tadeusz Czerwiński nie pojawił się dziś w klubie, choroba zatrzymała go w łóżku. Podtrzymuje wczorajszą decyzję o rezygnacji ze stanowiska prezesa Wisły Kraków SA – spędził w tej roli tylko kilka godzin. Klub pozostaje bez prezesa.

11:56 – Jak poinformował dziennikarz Super Expressu Piotr Koźmiński jest niemal pewne, że licencja Wisły na grę w ekstraklasie zostanie dziś zawieszona.

11:53 – Dziś Komisja Licencyjna PZPN zbierz się w trybie nagłym, by obradować nad wnioskiem ws Wisły. Po spotkaniu futbolowa centrala ma wydać komunikat w tej sprawie. Czy licencja zostanie zawieszona z powodu bałaganu właścicielskiego w krakowskim klubie? Jak zapowiedział Adam Pietrowski oświadczenie dzisiaj ma też złożyć Mats Hartling, nie wiadomo jednak, jakim kanałem dotrze do kibiców. Wszystko wskazuje na to, że w klubie nie jest już osobą decyzyjną.

10:58 – Do listy zawodników, którzy złożyli wniosek o zapłatę zaległości można dopisać Macieja Sadloka i Rafała Pietrzaka. Wniosków na pewno nie złożyli jeszcze Paweł Brożek i Marcin Wasilewski. Wypowiedzenia nie złożył także trener Maciej Stolarczyk. On wciąż czeka na rozwój sytuacji. Czekają też w Lubinie, bo Stolarczyk jest jednym z głównych kandydatów do zastąpienia Bena van Daela na stanowisku trenera Zagłębia.

10:43 – Prezes PZPN Zbigniew Boniek jeszcze do niedawna z wyrozumiałością podchodził do kłopotów Wisły, dziś mówi: „Dość, same kłamstwa”.

10:30 – Mimo komunikatu, że TS odzyskało kontrolę nad klubem, działalność Wisły nadal jest totalnie sparaliżowana. Z dniem sprzedaży klubu (22 grudnia) wszyscy dyrektorzy złożyli rezygnację z piastowanych stanowisk, a dziś nikt z nich nie wie, czy znów (nadal?) jest pracownikiem klubu czy też nie.

10:08 – Ludzie z TS są w stałym kontakcie z Ekstraklasą i PZPN. Wspólnie szukają najlepszego wyjścia z sytuacji. Ekstraklasa za wszelką cenę będzie chciała uniknąć sytuacji w której Wisła wypada z rozgrywek. To doprowadziłoby do załamania umowy na prawa telewizyjne.

09:06 – Do tej pory wnioski o spłatę zaległości złożyło dziewięciu piłkarzy. Trzech z nich zostało już spłaconych – Dawid Kort i Jesus Imaz dzięki pożyczkom oraz Kamil Wojtkowski. Wedle naszych informacji na spłatę wciąż czekają Jakub Bartkowski, Zoran Arsenić, Vullnet Basha, Tibor Halilović, Marko Kolar i Martin Kostal.

08:50 – Kamil Kosowski zadeklarował wczoraj, że jest gotów wznowić karierę i grać w Wiśle za darmo.

08:29 – Łukasz Wachowski, Dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN poinformował rano, że skierował do Komisji Licencyjnej PZPN wniosek o wszczęcie postępowania, co skutkować może zawieszeniem licencji. Podjął taką decyzję ponieważ nie da się w tej chwili ustalić jaka jest sytuacja prawno-organizacyjna klubu, a Wisła może nawet stracić licencję na grę w ekstraklasie!

Wcześniejsze informacje:

W środę wieczorem Towarzystwo Sportowe Wisła ogłosiło, że umowa sprzedaży Wisły SA firmom Alelega (reprezentowana przez Ly Vannę) i Noble Capital Partners (reprezentowana przez Matsa Hartlinga) została unieważniona.

„W środę 2 stycznia 2019 roku unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Oznacza to, że prawnie jedynym akcjonariuszem piłkarskiej spółki jest Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków” – poinformował klub w krótkim komunikacie.

W tym samym piśmie TS Wisła poinformowała o tym, że nowym prezesem Wisły SA został Tadeusz Czerwiński, ostatnio zasiadający w radzie nadzorczej.

Problem polega na tym, że Czerwiński kilka godzin później poinformował Łukasza Przegona z komisji rewizyjnej, że rezygnuje ze stanowiska. Wytłumaczył to kłopotami zdrowotnymi. W tym roku Czerwiński skończy 79 lat, ostatnio często zmagał się z problemami, kilkakrotnie przebywał w szpitalu.

Jego rezygnacja była w TS wielkim zaskoczeniem. Dziś trwać będą próby nakłonienia Czerwińskiego, by zmienił decyzję. Równocześnie rozpoczęto poszukiwania nowego prezesa.

Czerwińskiego na to stanowisko zaproponował Ludwik Miętta-Mikołajewicz.

Ale to nie koniec kłopotów Wisły. Niedługo po ogłoszeniu przez Wisłę, że umowa sprzedaży jest nieważna, głos zabrał przedstawiciel „inwestorów” Adam Pietrowski. Na łamach Dziennika Polskiego stwierdził, że Mats Hartling nie zgadza się z decyzją krakowskiego klubu.

– Na jakiej podstawie puszcza się taki komunikat? Przecież prima aprilis mamy w kwietniu. To jest w pełni nielegalne. Są stosowne klauzule w umowie. Przecież w środę działacze TS Wisła wysłali do pana Hartlinga e-maila, że chcą jak najszybciej podpisać nową umowę z nami, tylko już bez pana Vanna Ly. Dlatego jestem zdziwiony, gdy kilka godzin później czytam komunikat, że jest nowy prezes i TS ma udziały. To nieprawda, to jest fejk, to jest nielegalne. Nie wiem, jakich oni mają prawników. Pan Hartling się z tego śmieje i powiedział, że wszystkie klauzule w umowie są złamane – powiedział Pietrowski.

Dzisiaj Hartling ma przedstawić swoje stanowisko. W jaki sposób dotrze do odbiorców? Do tej pory komunikował się ze światem za pośrednictwem Macieja Kruka, dziennikarza Eleven Sports.

A my zapraszamy na tę stronę. W ciągu dnia będą się tu pojawiać nowe informacje w sprawie sytuacji Wisły, zachęcamy do odświeżania.