Wrócić do ekstraklasy na stulecie!

Tak już wczoraj pisaliśmy – będzie się w najbliższych dniach wiele działo w klubie z Chorzowa i już się podziało. W środę do dymisji podał się prezes Janusz Paterman, a obradująca tego dnia Rada Nadzorcza Ruch Chorzów S. A. jednogłośnie ją przyjęła. – Złożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu z przyczyn osobistych, mam takie prawo, to moja wola – wyznał dziennikarzom były już sternik „Niebieskich”. Jednocześnie RN uzupełniła skład zarządu, który będzie musiało jeszcze zatwierdzić Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Funkcję po prezesa objął dotychczasowy wiceprezes Jan Chrapek, który będzie odpowiadał głównie za sprawy organizacyjno-finansowe. – Znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Gramy w drugiej lidze – przyznawał nowy prezes czternastokrotnych mistrzów Polski. – Czeka nas wiele pracy, ale może na stulecie klubu (a więc za dwa lata – przyp. red.) zdążymy wrócić do ekstraklasy. Taki przyświeca nam cel!

Zameldował się na rozkaz

Wiceprezesem Ruchu został natomiast zupełnie nowy człowiek w Chorzowie, pułkownik rezerwy Zbigniew Piątek. – Melduje się na rozkaz – zameldował się pułkownik Piątek, wiceprezes ds. rozwoju odpowiedzialny za spięcie budżetu i organizacyjne rozwiązania. – Wojsko kochacie, a ja kocham Ruch, dlatego zamieniłem stary niebieski mundur na niebieskie barwy. Gdy tu przychodziłem usłyszałem – witamy na pokładzie – a ja odparłem – wszystkie ręce na pokład dla dobra Śląska i uznanej marki na Śląsku. Zrobię wszystko, by spełnić moją misję. Spełniać to co niemożliwe, by było możliwe – to moje motto.

Inspirujący Carbonex

Uzupełnienie składu zarządu o prezesów Chrapka i pułkownika Piątka zaproponowała firma Carbonex, jeden z głównych udziałowców spółki. On miała główną, inspirującą rolę w zmianach. – Po raz pierwszy występuję w takiej roli. Moja obecność jest podyktowana faktem przedstawiciela akcjonariusza firmy Carbonex, a także prywatnym wspieraniem Ruchu – tłumaczył Zdzisław Bik (sylwetka poniżej), prywatnie prezes firmy Fasing, największego w świecie producenta łańcuchów przemysłowych, której obrót w zeszłym roku oscylował wokół 270 milionów złotych, a w tym już został prawie podwojony. – Musimy odbudować dobry image klubu, a pułkownik Piątek jest osobą zaufania publicznego, autorytetem biznesowym. Mało tego – w latach 90-tych był jednym z doradców prezesa Krystiana Rogali, nie skrywa niebieskiego serca. Od razu złożę deklarację, że mimo niezbyt dobrych wyników sportowych nie zamierzam wycofać się z Ruchu i że mimo licznych obowiązków i chronicznego braku czasu zamierzam do Rady Nadzorczej w nowej formule. Stanie się to możliwe, jeśli akcjonariusze wyrażą taką wolę. Nie będzie to pierwszy raz, ponieważ już w 2007 roku zasiadałem w RN Ruchu, ale nie chcę komentować dlaczego zrezygnowałem.

Nie ma ludzi nieomylnych

Prezes Zdzisław Bik przyznał, że Carbonex „wpompował” już 12 milionów złotych by ratować Ruch – miasto Chorzów dołożyło 5 milionów, a wsparcie zespołu było na poziomie 11 milionów zł – a jednak to wsparcie, taka finansowa reanimacja nie skończyło się sukcesem, bo „Niebiescy” spadli na trzeci poziom rozgrywkowy. – Zdarzyło mi się to po raz pierwszy w życiu, bo do tej pory wszystkie reanimowane przez mnie spółki, będące w upadłości firmy mają się dobrze. Żadna nie upadła Jak widać nie ma ludzi nieomylnych. Błędów nie robi tylko ten, co nic nic nie robi – uśmiechał się prezes Bik. – Biorę odpowiedzialność na siebie i teraz zrobię wszystko, byśmy w Chorzowie rośli w górę. Stare przysłowie mówi – tak krawiec kraje, jak materiału staje – więc dziś budujemy dom od podstaw, choć fundament już mamy na pierwszą ligę. Chcę osobiście tę inwestycję koordynować, mieć realny wpływ w różnych aspektach, bo docelowa zamierzamy wrócić do ekstraklasy.

 

 

Zdzisław Bik

Jest ekonomistą, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Od 1986 r. prowadził własną działalność gospodarczą. Zajmował się produkcją oraz sprzedażą urządzeń dla przemysłu górniczego.

W lipcu 2001 r. został doradcą zarządu Grupy Kapitałowej Fasing SA, a następnie prokurentem spółki. W październiku 2001 r. zasiadł na fotelu prezesa zarządu i dyrektora naczelnego Fasingu. Pełni funkcję członka zarządu spółki Shandong Liangda Fasing Round Link Chains Co. Ltd., której Fasing jest 50-procentowym udziałowcem. Jest dyrektorem zarządzający w KBP Becker-Pruente GmbH – spółki w w całości należącej do Fasingu. Zasiada w Radzie Nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Górniczych Greenway Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.

Fasing pod zarządem Zdzisława Bika rozpoczął intensywną działalność eksportową. Jest teraz rozpoznawalnym na świecie polskim producentem systemów łańcuchów przemysłowych. Współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i Głównym Instytutem Górniczym.

Czy wiesz, że

* Trener Dariusz Fornalak pozostaje na swym stanowisku. Nie przedłużony natomiast został obowiązujący do końca czerwca kontrakt z Krzysztofem Warzychą – przez jakiś czas pierwszym trenerem Ruchu jeszcze w ekstraklasie po odejściu Waldemara Fornalika, a potem asystentem trenerów Juana Ramona Rochy i Fornalaka. Na jego nie miejsce nikt nie zostanie powołany.

* Nie będzie też na razie po odwołaniu Grzegorza Kapicy dyrektora sportowego. Prowadzone są natomiast rozmowy z trenerem Bogusławem Pietrzakiem dotychczasowym koordynatorem ds. młodzieży w klubie. – Trener Pietrzak pracuje u nas 14 lat. Należy bezsprzecznie do najlepszych fachowców, ma doskonałe rozeznanie co biega po boiskach. Rozmawiamy z nim o profilu nadzoru nad całą piłką w Ruchu. Wkrótce wyłonimy kształt pionu sportowego od góry do dołu.

* W klubie zostaje też Krzysztof Ziętek, dyr. ds. organizacyjnych, któremu jednak zmieni się teraz zakres obowiązków.

Liczby Ruchu

26 – tyle procent udziałów ma największy akcjonariusz – miasto Chorzów

18 – tyle procent posiada Janusz Paterman

16 – na tym poziomie udziały posiada były szef Rady Nadzorczej i po. prezesa Aleksander Kurczyk

14 – to procentowe udziały Carbonexu

5 – tyle procent jest udziałem Skarbu Państwa prze rząd Skarbowy

? – to tzw. free flaut, czyli akcjonariat rozproszony przedsiębiorstw publicznego. Ustala się go jako stosunek liczby akcji znajdujących się poza posiadaniem dużych inwestorów, niebędących także akcjami zastrzeżonymi (ang. restricted stock) oraz liczby akcji ogółem.

58 – to większościowy pakiet dający władzę w postaci połączonych sił: Patermana, Carbonexu i miasta Chorzów