„Wyjątkowy mecz” na urodziny

Dziś przypada 73. rocznica założenia Hutnika Kraków i Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tego połączenia wyjdzie coś naprawdę dobrego!


21 marca 1950 roku uważany jest za dzień założenia Hutnika. Właśnie wtedy powołano Koło Sportowe „Stal” przy Państwowym Przedsiębiorstwie Wyodrębnionym Nowa Huta. Nazwa Hutnik, czwarta z kolei, zaczęła funkcjonować dopiero sześć lat później. Na obchody kolejnych urodzin klub zaprosił specjalnych gości. O godzinie 16 na stadionie przy ulicy Ptaszyckiego 4 rozpocznie się „Wyjątkowy mecz”. Naprzeciw siebie staną zawodnicy drugoligowca i osoby z Zespołem Downa.

Pomieszają getry

– 21 marca na całym świecie znany jest przede wszystkim jako Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlatego wybór naszych gości do wspólnego świętowania urodzin był oczywisty. Od dłuższego czasu regularnie na naszym stadionie gościmy Janka Zawartkę, podopiecznego Stowarzyszenia Tęcza, który wspiera dział mediów klubowych. Tym razem do Janka dołączą również inni – zapowiada Artur Trębacz, prezes klubu. Zawratka pomaga w Hutniku od jesieni 2021 roku, gdy zadebiutował w roli współprowadzącego konferencję prasową po spotkaniu z Ruchem Chorzów. Przy stole usiadł razem ze spikerem Pawłem Gołpysiem i trenerami zespołów. Dziś sprawdzi się w kolejnej roli – jednego ze spikerów „Wyjątkowego meczu”.

Dlaczego Światowy Dzień Zespołu Downa przypada akurat dziś, 21. dnia 3. miesiąca? Nie ma w tym przypadku, bo to właśnie dodatkowy, 3. chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Osoby z Zespołem Downa nazywane są często „wyjątkowymi”. – Właśnie dlatego nasze wydarzenie nazwaliśmy „Wyjątkowym meczem” – wyjaśnia Marcin Kądziołka, dyrektor ds. marketingu i PR Hutnika. Chromosom wyglądem przypomina skarpetkę, stąd wziął się jeszcze jeden zwyczaj. W tym dniu wszyscy ubierają dwie różne skarpetki. – My na pewno o tym nie zapomnimy i pomieszamy naszym zawodnikom getry – dodaje Kądziołka.

Tomasz Musiał z gwizdkiem

We wtorek na Suchych Stawach zameldują się podopieczni Stowarzyszenia Tęcza, którzy posiadają drużynę piłkarską złożoną z osób z Zespołem Downa prowadzoną przez trenera Łukasza. Zespół gości zostanie wzmocniony przez podopiecznych PSONI z Zawoi. Po spotkaniu kapitanowie drużyn wezmą udział w konferencji prasowej. Nie zabraknie również słodkiego urodzinowego tortu. Spotkanie poprowadzi sędzia międzynarodowy, krakowianin Tomasz Musiał. Pomagać mu będą inni znani z ekstraklasowych boisk arbitrzy: Sebastian Mucha i Marcin Ciepły.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, dla kibiców zostanie otwarta główna trybuna. Będzie to pierwsza w tym roku okazja, by pojawić się na stadionie w Nowej Hucie. Piłkarze pierwszej drużyny trzy z czterech tegorocznych spotkań w II lidze rozegrali na wyjazdach (Jastrzębie-Zdrój, Tarnobrzeg, Kołobrzeg), a przeciwko Raduni Stężyca grali przy pustych trybunach. Obiekt był zamknięty po decyzji organu dyscyplinarnego PZPN, który ukarał klub za zachowanie kibiców w jesiennym meczu z Wisłą Puławy.


Na zdjęciu: Spotkanie na Suchych Stawach poprowadzi sędzia Tomasz Musiał.

Fot. Tomasz Kudala/PressFocus