Z Biegańskim w bramce

W mistrzostwach Europy do lat 17, które w maju odbędą się w Irlandii, zagra 16 zespołów. Dlatego awansować na ten turniej wydaje się łatwiej aniżeli na Euro do lat 19. W decydującej fazie eliminacji, czyli Elite Round, zespoły zostały podzielone na osiem grup. Zwycięzcy, a także siedem najlepszych zespołów z drugich miejsc uzyska awans do finałów. Faworytem rywalizacji w Szkocji, gdzie zagra reprezentacja Polski, jest Portugalia. W pierwszej fazie eliminacji drużyna ta nie miała sobie równych. Wygrała wszystkie trzy mecze. Strzeliła w nich 18 goli, a straciła tylko jedną bramkę.

„Biało-czerwoni”, czyli drużyna prowadzona przez Przemysława Małeckiego, zajęła drugie miejsce w grupie. Przypomnijmy, że młodzi Polacy byli gospodarzami jesiennego turnieju eliminacyjnego i przegrali jedno spotkanie. 1:3 z Francją. Ponadto pokonali Luksemburg i Finlandię. W pierwszym, dzisiejszym meczu turnieju Elite Round, który rozgrywany jest w Szkocji, nasz zespół zmierzy się z Rosjanami, którzy jesienią również zajęli drugie miejsce w grupie. Za plecami Duńczyków. Wydaje się, że to spotkanie może okazać się kluczowe w kontekście walki o awans na turniej finałowy.

W kadrze powołanej przez trenera Małeckiego znalazło się dwóch piłkarzy, którzy reprezentują kluby z naszego województwa. Mowa o Janie Biegańskim z GKS-u Tychy i Mikołaju Biegańskim ze Skry Częstochowa. Zbieżność nazwisk jest przypadkowa. Pierwszy z wymienionych miał już okazję zaprezentować się kibicom na poziomie seniorskim w tym sezonie, ale jego występ w meczu przeciwko GKS-owi Katowice trwał zaledwie kilka minut.

Co innego w drugim przypadku. Bramkarz Skry dopiero w kwietniu skończy 17 lat. Na swoim koncie ma już jednak 9 występów w II lidze. Wprawdzie tylko raz zachował czyste konto, a tylko dwa razy Skra z nim w bramce wygrywała, ale niewątpliwie zebrał sporo doświadczenia. Wszystko wskazuje na to, że podczas turnieju w Szkocji Mikołaj Biegański będzie pierwszym wyborem trenera, bo to właśnie on bronił we wszystkich trzech meczach jesiennego turnieju kwalifikacyjnego.

 

Na zdjęciu: Mikołaj Biegański ze Skry Częstochowa jest podstawowym bramkarzem reprezentacji do lat 17.

 

Komentarze