Z Limanowej w futbolowy świat!

 

Przede wszystkim dobrze się bawcie, w duchu fair play i poszanowania dla przeciwnika. Zazdroszczę wam, bo gdy ja byłem w waszym wieku takich zawodów nie organizowano – zwracał się Jerzy Dudek do młodych piłkarek i piłkarzy, uczestników finału TAURON Energetyczny Junior Cup, który w miniony czwartek odbył się w krakowskiej TAURON Arenie.

Potem wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej i zwycięzca Ligi Mistrzów z 2005 roku w barwach Liverpoolu przeprowadził z zawodnikami rozgrzewkę. – Było mi trudno, bo dzieciaki były pełne energii, ci najmłodsi od razu chcieli grać – uśmiechał się popularny „Dudi”, który rozdał dziesiątki autografów.

– Cieszę się, że jest taki turniej, że jest miejsce, gdzie najmłodsi mogą rywalizować. Tu uczą się wygrywać i przegrywać, integrują się z koleżankami i kolegami niejednokrotnie z odległych miast – podkreślał były bramkarz Realu Madryt.

A potem rywalizacja na trzech boiskach w TAURON Arenie rozgorzała na dobre. W całej drugiej edycji turnieju rywalizowało 100 drużyn, łącznie tysiąc młodych piłkarek i piłkarzy w wieku od 8 do 10 lat. Do Wielkiego Finału, organizowanego w Krakowie z okazji Święta Niepodległości, zakwalifikowało się po osiem najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach małopolskich, śląskich i dolnośląskich (w październiku odbyły się turnieje w Krakowie Nowej Hucie, Wrocławiu i Siemianowicach Śląskich).

W krakowskim finale drużyny – trzech zawodników plus bramkarz – w swoich kategoriach wiekowych rywalizowały najpierw w grupach eliminacyjnych, a następnie w finałowych. Każdy mecz trwał 2×5 minut.
Było wszystko to, co znamy ze sportu na szklanym ekranie, a nawet bardziej: wspaniałe akcje i gole, dramatyczne rozstrzygnięcia, mnóstwo dziecięcych uśmiechów, ale też smutek i gorycz porażki. A po każdym meczu obowiązkowe „piątki” z przeciwnikami.

Rywalizację w najstarszej kategorii – rocznika 2010 – wygrali piłkarze Akademii Piłkarskiej Limanovia, którzy w nagrodę pojadą na obóz szkoleniowy na Maltę. Wśród drużyn rocznika 2011 zwyciężył MKS Zaborze Zabrze, zaś najlepsza drużyna rocznika 2012 to Akademia Piłkarska Chemik Kędzierzyn-Koźle.

Dla wszystkich drużyn biorących udział w finale przygotowano nagrody. Drużyny z pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej wyjechały z Krakowa z nagrodami od 15 do 5 tysięcy złotych, zaś pozostałe otrzymały po dwa tysiące złotych.

– TAURON Energetyczny Junior Cup to nie tylko promocja sportu, ale także doskonała okazja do spotkania i wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez młodzież z południa Polski – podkreślał prezes TAURON Polska Energia Filip Grzegorczyk. – Jako tak duża firma jak TAURON Polska Energia bardzo poważnie podchodzimy do społecznej odpowiedzialności biznesu i roli sportu w rozwoju dzieci i młodzieży, który kształtuje dużo lepsze postawy społeczne. Już teraz mogę zapowiedzieć, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie! – dodał prezes.

Turniej odbył się w ramach programu „TAURON wspiera młodych sportowców”, stworzonego na potrzeby wsparcia sportu młodzieżowego w wielu innych dyscyplinach, także m.in. piłki ręcznej i siatkówki. Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie SIEMACHA.

 

Zwycięzcy drugiej edycji TAURON Energetyczny Junior Cup:

  • Z rocznika 2010: 1. Akademia Piłkarska Limanovia, 2. Klub Sportowy Zakopane, 3. MUKP Dąbrowa Górnicza
  • Z rocznika 2011: 1. Młodzieżowy Klub Sportowy Zaborze Zabrze, 2. Akademia Piłkarska Limanovia, 3. MUKP 2011 Dąbrowa Górnicza 1
  • Z rocznika 2012: 1. Akademia Piłkarska Chemik Kędzierzyn Koźle, 2. Młodzieżowy Klub Sportowy Zaborze Zabrze, 3. UKS Hattrick Głuchołazy

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z ORGANIZATOREM

Komentarze