Koita z Polski pojechał prosto do Egiptu

Jednego z najlepszych piłkarzy zakończonego właśnie co młodzieżowego mundialu w Polsce Sekou Koitę, czeka kolejny wielki międzynarodowy turniej. Chodzi o prestiżowy Puchar Narodów Afryki, który w piątek zaczyna się w Egipcie. W pierwszym meczu w piątek wieczorem, „Faraonowie” mierzą się z Zimbabwe. Turniej, po raz pierwszy z udziałem 24 reprezentacji, potrwa do 19 lipca.

Wielki talent

Jednym z graczy, którego będzie można zobaczyć w akcji, będzie nastoletni Sekou Koita, który ze świetnej strony pokazał się na zakończonym przed tygodniem młodzieżowym mundialu w Polsce. Ten zdolny piłkarz nie jest już anonimowym graczem, bo w porę został dostrzeżony przez Austriaków. Jest zawodnikiem FC Liefering, klubu, który promuje młodych zawodników, którzy potem trafiają stamtąd do Red Bull Salzburg. Koita wiosną grał na wypożyczeniu w innym austriackim klubie Bundesligi Wolfsberger AC, w którym w 14 meczach zdobył 5 bramek i zaliczył cztery asysty. Austriacy nie zwolnili go na pierwszy mecz młodzieżowego mundialu z Panamą, który malijskie „Orły” zremisowały w Bydgoszczy 1:1.

Klasę pokazał w kolejnych spotkaniach. Gol w niesamowitym meczu z Arabią Saudyjską (4:3), trafienie w starciu z Francją (2:3). To w dużej mierze jego świetna gra dała zespołowi prowadzonemu przez [Mamoutou Kane] awans do fazy pucharowej MMŚ. Tam w 1/8 Malijczycy, po jednym z najlepszych meczów młodzieżowego mundialu w Polsce, rozegranego na stadionie w Bielsku-Białej, pokonali po serii karnych faworyzowanych Argentyńczyków, sześciokrotnych młodzieżowych MŚ po serii karnych. Koita należał oczywiście do najlepszych na boisku. W ćwierćfinale strzelił kolejną bramkę Włochom. Grając przez większą część spotkania w osłabieniu, Malijczycy nie dali jednak rady Italii i przegrali, po kolejnym niesamowitym spotkaniu na mundialu 2:4.

Silny atak

– Czy ktoś z moich zawodników ma szansę na grę w Pucharze Narodów? Tak to Sekou Koita. Zaraz po turnieju jedzie na zgrupowanie kadry naszego kraju do Kataru – informował indagowany przez nas o Koitę selekcjoner Malijczyków Mamoutou Kane.

Mali, jako ostatnia podała kadrę na zaczynający się już w piątek Puchar Narodów. Koita znalazł się w 23-osobowej kadrze. O miejsce w ataku zawodnik, który ma już na swoim koncie kilka występów w narodowych barwach i jednego gola, będzie rywalizował nie z byle kim. W ataku reprezentacyjnego zespołu z Afryki Zachodniej są tak dobrzy gracze, jak Moussa Marega z FC Porto, nowy nabytek Southampton Moussa Djenepo, Moussa Doumbia z Reims czy najlepszy piłkarz MMŚ z 2015 roku Adama Traore z Orleans. Mali w grupie E PNA rywalizuje z Tunezją, Angolą oraz z debiutującą w mistrzostwach Afryki Mauretanią. Pierwszy mecz Malijczycy zagrają właśnie z Mauretanią, 24 czerwca. Kolejnymi rywalami będą Tunezja oraz Angola.

 

PUCHARU NARODÓW AFRYKI 2019

Grupa A: Egipt, DR Konga, Uganda, Zimbabwe
Grupa B: Nigeria, Gwinea, Madagaskar, Burundi
Grupa C: Senegal, Algieria, Kenia, Tanzania
Grupa D: Maroko, WKS, RPA, Namibia
Grupa E: Tunezja, Mali, Mauretania, Angola
Grupa F: Kamerun, Ghana, Benin, Gwinea-Bissau

 

Na zdjęciu: Sekou Koita był jedną z gwiazd MMŚ w Polsce.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ