Z Rozwoju w wielki świat

Adrian Siemieniec i Dawid Szulczek zaczynali swoją trenerską drogę w seniorskiej piłce jako członkowie sztabu szkoleniowego małego katowickiego klubu, a w sobotę w Białymstoku zmierzą się ze sobą jako najmłodsi trenerzy pracujący w ekstraklasie.


Siemieniec jest z rocznika 1992, Szulczek – 1990. Obaj studiowali na katowickiej AWF, obaj szybko zrezygnowali z gry w piłkę, zatrzymując się na szczeblu wojewódzkim. Siemieniec kopał w Górniku Piaski, Szulczek – Śląsku Świętochłowice. Obaj do seniorskiej piłki wchodzili w roli członka sztabu szkoleniowego II-ligowego Rozwoju Katowice, pracując jako asystenci oraz prowadząc w „okręgówce” zespół rezerw klubu spod kopalni Wujek. Gdy Siemieniec otrzymał propozycję od Ireneusza Mamrota z Chrobrego Głogów, mówiąc o pomyśle na swojego następcę polecił właśnie Szulczka. 2,5 roku później był świadkiem na jego ślubie, a rok wcześniej podszepnął jego nazwisko Sebastianowi Goldzie, szukającemu asystenta do trzecioligowego Górnika Wesoła, dlatego śmieje się, że ma duży udział w karierze swojego przyjaciela. Zdarzały się wspólne wakacje, sylwestry, a przede wszystkim – dziesiątki czy wręcz setki godzin przegadane o piłce. Ich drogi układały się różnie. Siemieniec wcześniej trafił do ekstraklasy – z Mamrotem, w 2017 roku – zdobywając z Jagiellonią srebrne medale czy grając w finale Pucharu Polski.

Szulczek wcześniej zaś stał się pierwszym trenerem, od sezonu 2020/21 prowadząc drugoligowe Wigry Suwałki, w których po 1,5 sezonu znalazła go Warta. Przed nim już mecz nr 50 w ekstraklasie, podczas gdy Siemieniec pracuje w niej od kilku tygodni. Zdążył 2 razy wygrać, oddalając się od strefy spadkowej i pechowo przegrać w Kielcach. Sobotni mecz między dwoma najmłodszymi trenerami w ekstraklasie, urodzonymi w latach 90., ma w sobie coś niezwykłego.

– Lata temu to było nie do przewidzenia, bo Adrian długo powtarzał, że nie interesuje go kurs UEFA Pro; że odpowiada mu rola asystenta, wykonywanie analiz, a niekoniecznie samodzielne prowadzenie zespołu – wspomina [Marek Kolonko], trener bramkarzy i kierownik drużyny Rozwoju. – Z czasem to się zmieniło, postanowił zrobić krok do przodu i świetnie się stało. Dawid nie ukrywał, że szybko chce zacząć pracować na własną rękę. Miejsce obu jest w ekstraklasie, tak jak innego trenera, z którym mieliśmy przyjemność pracować, czyli Tomka Stranca, od kilku sezonów będącego w sztabie Piasta Gliwice. Mają taką wiedzę, podejście do zawodu, są tak pracowici, solidni, kompetentni, że można o nich mówić w samych superlatywach – mówi Kolonko i przyznaje, że o swoich trenerskich korzeniach szkoleniowcy Jagiellonii i Warty nie zapominają.

Adrian SIEMIENIEC
Fot. Michal Kosc / PressFocus

urodzony: 13.01.1992 w Czeladzi

  • kariera trenerska: Rozwój Katowice (2012-14, asystent trenerów Mirosława Smyły, Dietmara Brehmera), Chrobry Głogów (2014-17, asystent trenera Ireneusza Mamrota), Jagiellonia Białystok (2017-19, asystent trenera Ireneusza Mamrota), Arka Gdynia (2020, asystent trenera Ireneusza Mamrota), ŁKS Łódź (2021, asystent trenera Ireneusza Mamrota), Jagiellonia (2021, asystent trenera Ireneusza Mamrota), Jagiellonia II Białystok (2022-23, I trener), Jagiellonia (2023 – nadal, I trener).
  • w ekstraklasie: 3 mecze (2-0-1)

Dawid SZULCZEK
Fot. Pawel Jaskolka / PressFocus

urodzony: 26.01.1990 w Świętochłowicach

  • kariera trenerska: Górnik Wesoła (2013-14, asystent trenera Sebastiana Goldy), Rozwój Katowice (2014-17, asystent trenerów Dietmara Brehmera, Marka Koniarka, Marka Motyki, Mirosława Smyły, Tadeusza Krawca), Wigry Suwałki (2017-18, asystent trenera Artura Skowronka), Stal Mielec (2018-19, asystent trenera Artura Skowronka), Wisła Kraków (2019-20, asystent trenera Artura Skowronka), Wigry Suwałki (2020-21, I trener), Warta Poznań (2021 – nadal, I trener).
  • w ekstraklasie: 49 meczów (21-12-16)

Foto główne: Pawel Jaskolka / PressFocus