Trenerzy 60+

W sobotę trener Cracovii Jacek Zieliński spotka się ze szkoleniowcem Zagłębia Waldemarem Fornalikiem. Są oni dwoma z trzech trenerów po 60. roku życia, którzy pracują w ekstraklasie.


W najwyższej lidze obserwujemy nowy trend stawiania na młodszych szkoleniowców. W Warcie Poznań świetną pracę wykonuje Dawid Szulczek (rocznik 1990), a następcą Marka Papszuna w Rakowie Częstochowa zostanie równolatek Szulczka, Dawid Szwarga. Podczas bieżącego sezonu w Koronie Kielce i Jagiellonii Białystok stery przejęli młodsi od zwolnionych szkoleniowców Kamil Kuzera (1983) i Adrian Siemieniec (1992).

Był jednak skuteczny ruch w drugą stronę. W Górniku Zabrze Bartoscha Gaula (1987) zastąpił Jan Urban (1962) i poważnie zagrożeni spadkiem Ślązacy szybko wypłynęli na spokojne wody. Starsi szkoleniowcy mają dziś trudniej. Wielu z nich na długo wypada z „karuzeli”, natomiast wiadomości o zawodowej „śmierci” wielu z nich wciąż są przesadzone.

Starcie nr 17

Dwóch ekstraklasowych wyjadaczy spotka się dziś na stadionie im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Cracovia Jacka Zielińskiego podejmie Zagłębie Lubin Waldemara Fornalika. Opiekun „Pasów”, rocznik 1961,  jest najstarszym trenerem w lidze. Jego kolega po fachu urodził się dwa lata później. Najbliższe spotkanie będzie ich 17. bezpośrednim starciem. Na razie zdecydowanie lepszy bilans ma Zieliński, który zanotował przeciwko drużynom Fornalika dziewięć zwycięstw, cztery porażki i trzy remisy.

W listopadzie minie 20 lat od ich pierwszego meczu, gdy odpowiadali za wyniki górniczych drużyn z Łęcznej i Zabrza. Bardziej utytułowani goście wygrali 2:0. Od 2009 do 2016 roku obecny trener Cracovii wygrywał z Ruchem Chorzów Fornalika osiem razy z rzędu. Prowadził Lecha Poznań, Polonię Warszawa i właśnie krakowian. Od 2018 lepsze rezultaty bezpośrednich spotkań notuje Fornalik, który w pięciu meczach z Piastem Gliwice zanotował trzy zwycięstwa. Dołożył do tego dwa remisy z Bruk-Betem Termaliką Nieciecza i Arką Gdynia.

Fot: Tomasz Folta/PressFocus

Dwóch zdeterminowanych rywali

Po odejściu z Piasta Fornalik długo nie pozostawał bez pracy i w listopadzie przeniósł się do Zagłębia Lubin. Drużyna jest o krok od utrzymania, choć wielu spodziewało się, że „Miedziowi” nieco szybciej zapewnią sobie spokój.

Jego umowa obowiązuje do 30 czerwca przyszłego roku, ale w kolejnym sezonie na pewno będzie miał za cel powalczyć o zdecydowanie lepszą pozycję. Zieliński nie jest pewny przyszłości. Kontrakt kończy się już po tym sezonie, a klub wciąż nie wydał w tej sprawie komunikatu.


Czytaj więcej o ekstraklasie:


Po meczu z Lechem (przegranym 0:3) kilku zawodników Cracovii borykało się z drobnymi problemami zdrowotnymi. Przez dwa dni nie trenował bramkarz Karol Niemczycki. Narzekał na bark, ale w czwartek wrócił do zajęć.

– Wyciągniemy wnioski z bolesnej lekcji, którą dał nam mistrz Polski. Długo analizowaliśmy stracone bramki i głęboko wierzę, że to już się nie powtórzy. Dostać trzy gole w Poznaniu z kontry to jest rzadko spotykana sytuacja. Zagłębie potrafi dobrze zagrać, ma zbilansowany zespół. Waldek na pewno dobrze przygotuje ich przygotuje i ustawi. Spodziewamy się mocno zdeterminowanego przeciwnika. Jednak Zagłębie musi się nastawić na podobne nastawienie z naszej strony – mówi trener Cracovii.


Liczby

  • Po 1 mistrzostwie Polski mają trenerzy Fornalik i Zieliński. Pierwszy w sezonie 2018/19 wygrał ligę z Piastem, a drugi dziewięć lat wcześniej z Lechem. Dla klubu ze Śląska był to pierwszy tytuł w historii, a drużyna z Wielkopolski tryumfowała po 17 latach przerwy.
  • W CV mają 3 te same śląskie kluby. Obaj pracowali w Odrze Wodzisław, Piaście i Ruchu.
  • Obaj mają za sobą karierę zawodniczą. Zdecydowanie więcej osiągnął Fornalik, który rozegrał 233 mecze w ekstraklasie (dawnej I lidze), a w 1989 roku wywalczył z „Niebieskimi” mistrzostwo.

Na zdjeciu: Jacek Zieliński to oczywiście jeden z najbardziej doświadczonych trenerów w Ekstraklasie.

Foto główne: Krzysztof Porębski/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was. W kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.