Zagłębie Sosnowiec. Holenderska myśl szkoleniowa

Akademii Zagłębia Sosnowiec ma nowego dyrektora. 


Witold Lis zastąpił na tym stanowisku Słowaka Michala Farkasza. O nowym szefie szkolenia w strukturach dziecięcych i młodzieżowych klubu z Sosnowca śmiało można mówić, że to przedstawiciel holenderskiej myśli szkoleniowej.

– Ma za sobą edukację trenerską i kilkanaście lat pracy w Holandii z tytułem technicznego koordynatora ds. młodzieży KNVB, czyli Holenderskiego Związku Piłki Nożnej. Pracował jako skaut Akademii Feyenoordu Rotterdam i PSV Eindhoven, był koordynatorem projektu Ajaxu Amsterdam pod nazwą Nivea Football Schools. Udało nam się ściągnąć do Sosnowca fachowca – nie kryje zadowolenia prezes Zagłębia [Łukasz Girek].

Lis w przeszłości pracował jako koordynator szkolenia grup młodzieżowych Wisły Kraków., był także asystentem Bena van Daela w pierwszym zespole Zagłębia Lubin i koordynator szkolenia grup młodzieżowych w klubie z Dolnego Śląska. Był uczestnikiem programów stażowych w Ajaksie Amsterdam, PSV Eindhoven, Feyenoordzie Rotterdam, ADO den Haag, FC Porto, Benfice Lizbona, Borussii Dortmund, Bayerze Leverkusen, HSV, Evertonie, Cardiff City, Anderlechcie, KRC Genk i Slavii Praga. Mówi płynnie po angielsku i holendersku.

Lis rozpoczął pracę w Sosnowcu z początkiem lutego. Zastąpił Farkasza, który z Zagłębiem był związany od wiosny 2014 roku. Przez półtora roku był piłkarzem II-ligowego wówczas Zagłębia, ale łącznie zaliczył tylko dziesięć występów. Na przeszkodzie stanęła kontuzja. Słowak odnalazł się potem w roli członka sztabu szkoleniowego. W jednym ze spotkań na zapleczu ekstraklasy poprowadził zespół jako pierwszy trener. Od początku 2020 roku był dyrektorem Akademii Zagłębia. 

– Dziękujemy Michalowi za pracę dla naszego klubu i życzymy powodzenia w dalszej karierze trenerskiej – przekazał sternik sosnowieckiego klubu.

Młodzież Zagłębia ma nowego „szefa”, z kolei przebywająca w Turcji na zgrupowania dorosła drużyna wciąż czeka na pierwszy mecz kontrolny. Zespół Artura Skowronka wczoraj miał rozegrać sparing z bułgarskim Hebar Pazardżik, ale spotkanie zostało odwołane ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Plan sosnowiczanom pokrzyżował obfity deszcz, który uniemożliwił grę. Niewykluczone, że mecz zostanie rozegrany w innym terminie. Zgodnie z planem kolejne mecze mają się odbyć 5 lutego (rywalem kazachski FK Aktobe) oraz 10 lutego (przeciwnikiem rosyjski FK Orenburg).


Fot. Zagłębie Sosnowiec