Zagłębie Sosnowiec. Jak trwoga, to na Ludowy

Co najmniej jeden mecz 1/8 finału Pucharu Polski zostanie rozegrany w Sosnowcu.


Stadion Ludowy to od lat obiekt niewybrednych żartów; kpią z niego nie tylko przyjezdni, bo wśród mieszkańców Sosnowca są tacy, którzy nie mogą doczekać się wyburzenia archaicznych trybun i przenosin klubu do Zagłębiowskiego Parku Sportowego (ma zostać oddany w przyszłym roku).

Bramy otwarte

Mimo to „dziadek” ma się na tyle dobrze, że bez większych problemów przechodzi licencyjne wymogi. Od lat przychodzi także w sukurs innym klubom, które – modernizując swoje stadiony – szukają tymczasowego domu. Tym razem z obiektu użytkowanego od 1956 roku skorzysta Puszcza Niepołomice i najprawdopodobniej Radomiak, które właśnie na Ludowym mają podjąć odpowiednio Lechię Gdańsk i Lecha Poznań w 1/8 finału Pucharu Polski.

– Wtorkowy mecz Puszcza – Lechia jest już dopięty, bo PZPN przychylił się do prośby małopolskiego klubu. Radomiak natomiast jeszcze czeka na decyzję centrali. Bramy stadionu są otwarte i jak widać nasz wysłużony i archaiczny obiekt – dzięki staraniom zarządzającego nim MOSiR-u – wciąż ratuje kluby będące w potrzebie, przyczyniając się, że kalendarz rozgrywek nie ulega dezorganizacji.

Może w ramach rekompensaty miasto otrzyma środki, które przeznaczy na budowę nowego stadionu… – zastanawia się Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia. – Okazuje się bowiem, że jak trwoga, to na Ludowy. Ten sam, z którego w różnych częściach kraju się wyśmiewają. Ten stadion był świadkiem wielu ligowych bojów i nie zasłużył na takie traktowanie. To szczególne miejsce dla kibiców Zagłębia i takim pozostanie, nawet jak przyjdzie nam grać na nowym obiekcie.

Wisła, Cracovia, Górnik…

Jesienią 2009 roku w Sosnowcu występowały Cracovia i Wisła, która w eliminacjach Ligi Mistrzów podejmowała estońską Levadię Tallin, remisując w strugach deszczu 1:1. W sumie „Biała gwiazda” rozegrała na Ludowym 10 spotkań, a „Pasy” 8. Na rundę wiosenną oba kluby przeniosły się na zmodernizowany stadion Hutnika, mocno uszczuplając ówczesny budżet Zagłębia.


Czytaj jeszcze: Z bramki Zagłębia na Cypr

Później Stadion Ludowy był obiektem zastępczym dla Górnika Zabrze, który przebudowywał swój obiekt. Latem 2019 roku wydawało się, że w Sosnowcu będzie grać też Raków. Wszystko było już uzgodnione, ale ostatecznie ówczesny beniaminek ekstraklasy tymczasowy dom znalazł w Bełchatowie.

Serce bije mocno

– Stadion Ludowy tak jak Zagłębie był, jest i będzie. Tu zawsze będzie serce naszego klubu. Pamiętajmy, że nawet jeśli w przyszłości konieczne będzie wyburzenie części trybun, to zostanie murawa, trybuna kryta, budynek, kompleks boisk, gdzie odbywać się będą treningi.

To nadal będzie nasza parafia, a raz na tydzień – w niedzielę – pójdziemy do kościoła w innej dzielnicy; największego, najpiękniejszego, który będzie dumą całego miasta. Potem jednak przyjdzie poniedziałek i wrócimy do domu, na Kresową – podkreśla Leszek Baczyński, honorowy prezes Zagłębia.


Fot. PressFocus