Zagłębie Sosnowiec. Krzysztof Dębek nowym trenerem!

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami następcą Dariusza Dudka na trenerskiej ławce Zagłębia Sosnowiec został Krzysztof Dębek. Obostrzenia związane z pandemią sprawiły, że umowa została podpisana… zdalnie.


To pierwszy przypadek w ligowej piłce, że nowy szkoleniowiec sygnował kontrakt łącząc się ze swoim pracodawcą za pomocą komunikatora internetowego. Nowy szkoleniowiec Zagłębia związał się umową obowiązującą do końca sezonu 2020/21, z możliwością jej przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Asystentem trenera Dębka został doskonale znany w Sosnowcu Łukasz Matusiak, który przez ponad piec lat bronił barw sosnowieckiego klubu. Ostatnio popularny „Łysy” był graczem Polonii Bytom. Kilka dni temu oficjalnie zakończył czynną przygodę z futbolem.


15 lat na Łazienkowskiej

Nowy szkoleniowiec sosnowieckiego klubu ma za sobą 15 lat pracy w Legii. W stołecznym klubie wychował liczne grono bardzo dobrych piłkarzy, grających z powodzeniem na poziomie Ekstraklasy.

W tym okresie przez trzy sezony prowadzi rezerwy Legii, a także drużynę juniorską, z którą występował w Młodzieżowej Lidze Mistrzów, tocząc zacięte boje z rówieśnikami z Realu Madryt, Borussii Dortmund i Sportingu Lizbona. Ostatnio był szkoleniowcem Victorii Sulejówek.

– W obecnej sytuacji, gdy mamy pandemię koronawirusa, telefon z propozycją pracy na pewno był dużym zaskoczeniem. Z drugiej strony, kiedyś już był kontakt z klubem.

Moja znajomość z ludźmi zarządzającymi Zagłębiem, bliscy koledzy – to wszystko nie powodowało już zaskoczenia, a bardziej satysfakcję i docenienie tego, że widzi się we mnie osobę, która podoła nowym obowiązkom – podkreśla trener Krzysztof Dębek.

Spotka kilku znajomych

Szkoleniowiec był już przymierzany do pracy w Sosnowcu. – To było w czasach, gdy Jacek Magiera zmieniał barwy przechodząc z Zagłębia do Legii, którą prowadzi potem w Lidze Mistrzów.

Temat mojej pracy w Sosnowcu rzeczywiście się pojawił, ale problemy licencyjne stanęły na przeszkodzie. Teraz nie ma takiego problemu, aktualnie kończę kurs trenerski UEFA Pro w Szkole Trenerów u Dariusza Pasieki – wyjaśnia Dębek.

Nowy opiekun sosnowiczan będzie poznawał nowe otoczenie w oczekiwaniu na wznowienie rozgrywek na zapleczu ekstraklasy.

– W pierwszej kolejności muszę poznać zespół. Wiadomo, że Zagłębie to klub, w którym oczekiwania są bardzo wysokie. Jesteśmy po tym nieszczęsnym ubiegłum sezonie, kiedy klub musiał przełknąć gorzką pigułkę, jaką był niewątpliwie spadek z ekstraklasy. Trzeba to odbudować, klub na to stać.

W takim tonie rozmawiałem zresztą z zarządem. O szczegółach i deklaracjach powiem już wkrótce, dzisiaj jest na to za wcześnie – podkreśla nowy trener Zagłębia. Dębek w szatni sosnowieckiego klubu spotka kilku graczy, z którymi miał już okazje pracować podczas pobytu w Legii. To Tomasz Nawotka, Filip Karbowy i Michał Góral.
Na zdjęciu: – Po gorzkiej pigułce, spadku z ekstraklasy, trzeba się odbudować. Zagłębie na to stać – podkreśla Krzysztof Dębek.
Fot. Rafał Rusek/Pressfocus

Krzysztof DĘBEK

urodzony: 18 września 1978 r.

Przebieg kariery trenerskiej: Legia Warszawa (akademia i grupy młodzieżowe), Legia II Warszawa, Victoria Sulejówek

Licencja trenerska: UEFA A, obecnie w trakcie kursu UEFA PRO

Trenerzy w Zagłębiu Sosnowiec 2019/20

Radosław Mroczkowski: 10 spotkań – 3 zwycięstwa, 2 remisy, 5 porażek; bramki 10:14

Michal Farkasz: 1 mecz – 0 zwycięstw, 1 remis, 0 porażek; bramki 1:1

Dariusz Dudek: 11 spotkań – 5 zwycięstw, 2 remisy, 4 porażki; bramki 18:21

Komentarze