Zagłębie Sosnowiec od dawna lat czeka na sukces

Już prawie 7 lat czekają w Sosnowcu na inauguracyjną wygraną w lidze. O przełamanie nie będzie łatwo.


Ostatni raz na początek sezonu Zagłębiu udało się wygrać 1 sierpnia 2014 roku. Czy w sobotę w Gdyni uda się drużynie Kazimierza Moskala przełamać tą złą passę?

Ani u siebie…

Po raz ostatni Zagłębie sezon od ligowej wygranej zaczęło dość dawno temu. Zwycięstwo na początek z 2014 roku miało jeszcze miejsce na trzecim poziomie rozgrywek. Wówczas sosnowiczanie prowadzeni przez Mirosława Smyłę pokonali na Stadionie Ludowym Stal Mielec 4:1. Dwie bramki zdobył wtedy debiutujący w Zagłębiu Jakub Arak, raz trafił Przemysław Mizgała, a czwarte trafienie było golem samobójczym.

Sezon 2014/2015 zakończył się dla sosnowiczan awansem do I ligi, ale od tamtej pory ani na zapleczu ekstraklasy, ani w ekstraklasie mecz otwarcia nie przyniósł Zagłębiu kompletu punktów. Ba, z sześciu premierowych spotkań tylko dwa zakończyły się remisami, a aż czterokrotnie zespół z Sosnowca musiał uznawać wyższość rywali.

Co ciekawe cztery z tych spotkań odbyły się na Stadionie Ludowym, ale leciwy obiekt nie był w tym przypadku handicapem. Na własnym terenie sosnowiczanie wywalczyli remis w lipcu 2019 roku (1:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała), z kolei trzy lata wcześniej podzielili się punktami w Chojnicach gdzie zremisowali z Chojniczanką 2:2.

…ani na wyjeździe

Na wyjeździe sosnowiczanie inaugurowali miniony sezon. W Niecieczy górą była Termalika Bruk-Bet. Mimo, że Zagłębie grało nieźle uległo miejscowym 0:1. Sezon 2021/2022 ekipa trenera Moskala także rozpocznie od meczu wyjazdowego i tutaj patrząc na statystki również nie jest kolorowo. O ile na inauguracyjną wygraną ekipa z Sosnowca czeka ogółem siedem lat, o tyle na wyjazdowy triumf w meczu otwarcia sezonu już prawie osiemnaście.

Otóż nowy sezon od premierowej wygranej na boisku rywala Zagłębie po raz ostatni zaczęło w sezonie 2003/2004! 9 sierpnia 2003 roku trzecioligowy wówczas zespół z Sosnowca pokonał w Katowicach tamtejszy Rozwój 2:1 po golach Konrada Koźmińskiego oraz Marcina Lachowskiego. To naprawdę odległa historia, ale nie tak odległa jak ostatnia wygrana Zagłębia w Gdyni. Sosnowiczanie po raz ostatni starcie z Arką na boisku rywala rozstrzygnęli na własną korzyść w sezonie 1981/1982 gdy po golu Krzysztofa Tochela pokonali przeciwnika 1:0.

W żadnym z siedmiu kolejnych spotkań sosnowiczanom nie udało się powtórzyć tamtego wyniku. Trzy razy był remis, cztery raz górą byli „Arkowcy”. W minionym sezonie sosnowiczanie, już z trenerem Moskalem na ławce, ulegli w Gdyni 0:2.

– Będziemy chcieli dobrze wejść w sezon. Zespół budują zwycięstwa. Dobry początek uskrzydla i musimy zrobić wszystko, aby z Wybrzeża wrócić ze zdobyczą punktową. Z takim nastawieniem tam jedziemy – podkreśla Szymon Sobczak, piłkarz Zagłębia.


Pięć ostatnich inauguracji Zagłębia w lidze

  • 2020/2021; Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Zagłębie Sosnowiec 1:0
  • 2019/2020; Zagłębie  – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (bramka Piasecki)
  • 2018/2019; Zagłębie – Piast Gliwice 1:2 (bramka Sanogo)
  • 2017/2018; Zagłębie – Olimpia Grudziądz 0:1
  • 2016/2017; Chojniczanka Chojnice – Zagłębie 2:2 (bramki Dudek i Nowak)

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus