Zagłębie Sosnowiec. Po piąty Puchar Polski?!

Tegoroczną przygodę z rozgrywkami Pucharu Polski 4-krotny zdobywca tego trofeum rozpoczyna od rywalizacji z IV-ligowcem z Warmii i Mazur.


Przed ekipą Zagłębia intensywny tydzień. Dziś sosnowiczanie rozpoczynają rywalizację w PP od meczu z GKS-em Wikielec, a już w piątek na własnym stadionie zmierzą się ze Stalą Rzeszów. Na zapleczu ekstraklasy sosnowiczanie w trzech ostatnich meczach zdobyli zaledwie jeden punkt i dziś piłkarze ze Stadionu Ludowego zapewne będą chcieli się „odkuć” w starciu z niżej notowanym rywalem. – Jedziemy po zwycięstwo i awans do kolejnej rundy. Na moment zapominamy o lidze i skupiamy się na najbliższym meczu pucharowym – zapewnia szkoleniowiec sosnowiczan.

Artur Skowronek już w ubiegłym sezonie prowadził Zagłębie w meczach PP. Przed rokiem zespół z Sosnowca w I rundzie pokonał na wyjeździe aż 6:0 Ruch Zdzieszowice, a następnie w meczu 1/16 uległ na własnym stadionie w starciu z Piastem Gliwice 0:1. Dzisiejszy rywal, podobnie jak przed rokiem Ruch Zdzieszowice, to także IV ligowiec. Wówczas trener Skowronek desygnował na boisko najmocniejszy skład, ale też i sytuacja w klubie była zgoła inna. Dla obecnego szkoleniowca I-ligowca był to debiut na trenerskiej ławce Zagłębia, a wyniki w lidze były delikatnie mówiąc daleko odbiegające od oczekiwań dlatego wygrana w PP była potrzebna niczym tlen.

Dziś zapewne do roszad w składzie dojdzie, biorąc pod uwagę fakt, że w piątek czeka Zagłębie ligowy pojedynek. Nie zmienia to faktu, że każdy inny wynik niż wygrana sosnowiczan będzie niespodzianką. W ostatnich latach ekipa ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego nie zachwycała w rozgrywkach o krajowy puchar. 4-krotny zdobywca tego trofeum – ostatni raz w 1978 roku – co najwyżej eliminował pierwszą „przeszkodę” i następnie odpadał z rozgrywek.

Po raz ostatni sosnowiczanie błysnęli w PP w sezonie 2015/2016 gdzie jako beniaminek w I lidze awansowali do półfinału. Wcześniej odprawili „z kwitkiem” następujące zespoły: Ursus Warszawa,  Wisła Puławy, Górnik Zabrze, Wda Świecie oraz w ćwierćfinale Cracovię. Sposób na Zagłębie znalazł dopiero Lech, który u siebie pokonał Zagłębie 1:0, a rewanż w Sosnowcu zakończył się remisem 1:1.

Zespół z Wikielca w sezonie 2021/2022 po raz drugi w swojej historii zdobył Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim i po raz drugi zagra w pucharowych rozgrywkach na szczeblu centralnym. Aby wygrać wojewódzki Puchar Polski i móc rywalizować z Zagłębiem Sosnowiec w pierwszej rundzie Pucharu Polski w sezonie 2022/2023, GKS Wikielec musiał pokonać aż sześciu rywali. W decydującym starciu GKS pokonał rezerwy Stomilu Olsztyn 5:0.

Najbardziej znanym zawodnikiem w kadrze GKS-u Wikielec jest 34-letni napastnik Rafał Kujawa, znany w naszym regionie z występów z GKS-ie Katowice, a także mający za sobą grę m.in.: w ŁKS-ie Łódź. To właśnie w barwach łódzkiego klubu Kujawa strzelił jedną z bramek w wygranym 3:0 przez łodzian meczu I rundy PP z Zagłębiem Sosnowiec w edycji sezonu 2019/2020. Po tamtym meczu posadę stracił ówczesny trener sosnowiczan, Radosław Mroczkowski.

Początek meczu we wtorek o godz. 17.00.


Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus