Zagłębie Sosnowiec. Po trzeci skalp

Artur Skowronek jako były trener GieKSy w Katowicach zawsze wygrywał. Czy tak będzie i dziś?


Artur Skowronek był trenerem GKS-u w sezonie 2014/2015. Co ciekawe zastąpił na tym stanowisku, podobnie jak w Sosnowcu, Kazimierza Moskala. Formalnie opiekę nad zespołem przejął 29 października 2014 roku. W roli szkoleniowca GieKSy utrzymał się do kwietnia 2015 roku, gdy zastąpił go Piotr Piekarczyk. Prowadził zespół w 13 meczach ligowych i w tym przypadku nie była to szczęśliwa „trzynastka”. Pod jego wodzą katowiczanie wygrali 4 mecze, 3 zremisowali, ponieśli 6 porażek.

Po zwolnieniu z Katowic Skowronek na Bukowej w roli trenera rywali pojawił się do tej pory dwukrotnie i w obu przypadkach wyjeżdżał ze stadionu GKS-u z kompletem punktów. W sezonie 2017/2018 prowadzone przez niego Wigry Suwałki wygrały 1:0, z kolei w kolejnym sezonie Skowronek zawitał do stolicy Górnego Śląska ze Stalą Mielec i w tym przypadku także jego team był górą. Spotkanie zakończyło się wygraną gości 2:0.

Tym samym trener Zagłębia stanie dziś przed szansą wywalczenia trzeciego z rzędu zwycięstwa jako były trener katowiczan.

– Staram się z każdego pobytu w danym klubie pamiętać tylko, to co było dobre. Jestem osobą, która nie lubi palić za sobą mostów. Nie oglądam się na statystyki. Czeka nas trudny mecz, ale jesteśmy na to przygotowani. Fajnie weszliśmy w sezon i chcemy to kontynuować. Zespół jest naładowany pozytywną energią, co widać podczas gry. Do Katowic jedziemy po punkty – podkreśla szkoleniowiec Zagłębia.

Na wygraną w Katowicach sosnowiczanie czekają od 2015 roku. W sumie na zwycięstwo nad GieKSą Zagłębie czeka nieco krócej, bo od 13 września 2017. Wówczas ekipa Dariusza Dudka pokonała na Ludowym rywala zza miedzy 3:0. Trzy kolejne mecze to wygrane katowiczan. W rundzie rewanżowej sezonu 2017/2018 GKS wygrał 1:0. Na kolejne derby regionu przyszło nam czekać do sezonu 2021/2022. W tym przypadku oba mecze zakończyły się wygraną zespołu z Katowic. W stolicy Górnego Śląska było 3:2 dla gospodarzy, z kolei na Ludowym katowiczanie wygrali 1:0. W obu tych meczach GKS prowadził Rafał Górak, którego zespoły prowadzone przez niego nigdy jeszcze nie doznały porażki w starciu z Zagłębiem.

Poza dwoma meczami w poprzednim sezonie obecny szkoleniowiec GKS-u rywalizował z Zagłębiem zespołem w sezonie 2009/2010, gdy prowadził na trzecim poziomie rozgrywek Ruch Radzionków – jego asystentem był wtedy Artur Skowroneka. Jesienią 2009 roku mecz na Stadionie Ludowym zakończył się remisem 0:0, z kolei wiosną 2010 Ruch pokonał u siebie Zagłębie 2:1.

Zagłębie i GKS zagrają ze sobą w lidze po raz 39. Bilans jest korzystny dla katowiczan. Dzięki trzem ostatnim wygranym mają na koncie 14 zwycięstw nad Zagłębiem. Sosnowiczanie triumfowali 13 razy, a 11 spotkań kończyło się podziałem punktów. Bilans bramkowy także dla Katowic – 41:37.

Początek dzisiejszego starcia godz. 17.30.


Fot. Krzysztof Porebski / PressFocusKomentarze