Zagłębie Sosnowiec. Z Gliwą w bramce

Piłkarze Zagłębie rozegrają dziś pierwszy z siedmiu zimowych sparingów.


Rywalem sosnowiczan w pierwszym tegorocznym meczu będzie Resovia. Ligowy rywal Zagłębia jesienią w meczu o punkty wygrał 1:0. W dzisiejszym starciu wynik będzie sprawą drugorzędną. Dla obu ekip będzie to pierwszy test w nowym roku. Zespół Artura Skowronka trenuje wspólnie od 10 stycznia. W tym czasie sosnowiczanie przeszli m.in.: testy wydolnościowo-szybkościowe. Wcześniej realizowali indywidualne plany. Testy koordynował profesor AWF Katowice, dr hab. Artur Gołaś, który w sosnowieckim klubie pełni funkcję trenera przygotowania motorycznego.

– Rozpoczęliśmy przygotowania od analizy masy i składu ciała. Sprawdziłem jak zawodnicy przepracowali indywidualne rozpiski treningowe. Jestem pozytywnie zaskoczony proporcjami zmian mięśni i tkanki tłuszczowej. Widać, że chłopaki zrobili wszystko tak jak należy. Kompleksowa diagnostyka pozwoli nam zaplanować dalszy okres treningowy. Skupiliśmy się na analizie szybkości, zwinności, przeprowadziliśmy test 5-30 metrów w linii prostej jak i ze zmianą kierunku, sprawdziliśmy także poziom siły eksplozywnej nóg na platformie tensometrycznej. Diagnostykę zakończyliśmy testem wytrzymałościowym. Dodajmy, że następna analiza zostanie przeprowadzona w czwartym tygodniu okresu przygotowawczego – podsumował Artur Gołaś.

Sosnowiczanie na własnych obiektach będą trenować do 28 stycznia. Wówczas zmierzą się w grze kontrolnej z Sandecją Nowy Sącz, a dzień później wylecą na zgrupowanie do Turcji. Wcześniej, 22 stycznia także w Sosnowcu podejmować będą Puszczę Niepołomice.

Nad Bosforem Zagłębie rozegra trzy sparingi. Zmierzy się z FK Aktobe, pięciokrotnym mistrzem Kazachstanu, FK Orenburg, aktualnym liderem II ligi rosyjskiej, oraz bułgarskim FC Hebar Pazardżik, wiceliderem tamtejszej II ligi. Ostatnim testem przed ligową premierą będzie mecz z ekstraklasową Koroną Kielce.

Dziś po raz pierwszy w bramce sosnowiczan stanie pozyskany ze Stali Mielec Michał Gliwa. Szansę dostanie także grupa młodych graczy, którzy od początku przygotowań trenują z zespołem Artura Skowronka. Nie można jednak wykluczyć, że szkoleniowiec sosnowiczan będzie testował także innych graczy. Na razie Zagłębie, oprócz Gliwy, pozyskało Arkadiusza Maja, ale 22-letni napastnik po transferze z Orląt Radzyń Podlaski został na rundę rewanżową sezonu 2021/22 wypożyczony do Polonii Bytom.


Fot. Krzysztof Porebski / PressFocus

Komentarze