Zagraniczni rywale Górnika

Przed Górnikiem latem spore wyzwanie. Po 24 latach zabrzanie ponownie zagrają w europejskich pucharach. Drużyna będzie się chciała do nich jak najlepiej przygotować. Swojego rywala czwarty zespół ekstraklasy pozna 19 czerwca, kiedy to w Nyonie odbędzie się losowanie I rundy eliminacyjnej Ligi Europy. Pierwsze mecze zaplanowano na 12 lipca. Rewanże tydzień później. Wcześniej jednak trzeba będzie się odpowiednio przygotować.

Oblegany Jedłownik

Do treningów „Górnicy” mają wrócić na początku przyszłego tygodnia, żeby zaraz szybko wyjechać na obóz. Rozważano kilka lokalizacji, ale ostatecznie zespół ma pojechać do Wodzisławia Śląskiego. Piłkarze będą zakwaterowani w hotelu „Amadeus”, a trenować na obiektach Gosław Sport Center, gdzie są świetne warunki do pracy, a boiska należą do najlepszych. Nie może być jednak inaczej, bo dba o nie greenkeeper czyli opiekun boiskowej trawy Dariusz Kozielski, który zajmuje się pielęgnacją muraw na Stadionie Śląskim, Piasta Gliwice, GKS-u Tychy, Zagłębia Sosnowiec, Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, Puszczy Niepołomice czy Miedzi Legnica.

– Jeszcze do niedawna wydawało się, że nikogo u nas nie będzie, a teraz mamy kilka drużyn. Górnik ma być w terminie 14-22 czerwca. Potem od 1 do 7 lipca jest Zagłębie Sosnowiec, a zaraz po nich Karpaty Lwów do połowy lipca. Potem ma być jeszcze jedna ukraińska drużyna – informuje Dariusz Kozielski, właściciel obiektów w Jedłowniku.

Warto w tym miejscu dodać, że w tym roku w Polsce podczas letnich przygotowań pojawi się wiele zagranicznych zespołów, jak Lokomotiw Moskwa, AEK Ateny, APOEL Nikozja czy Maccabi Tel Awiw.

Zagraniczni rywale

Co do Górnika, to podczas pobytu w Wodzisławiu Śl. mają zagrać jeden mecz sparingowy na zakończenie obozu. Klub póki co nie podał listy swoich sparingpartnerów. Wiadomo jednak, że przed startem w pucharach zabrzanie będą mieli okazję do skonfrontowania swoich sił z zagranicznymi rywalami. Przede wszystkim 29 czerwca w Splice dojdzie do meczu z tamtejszym Hajdukiem. Starcie z trzecim zespołem Chorwacji będzie rewanżem za mecz z końca marca w Zabrzu, który w obecności 21 tys. kibiców Górnik wygrał 3:2.

Zabrzanie zagrają też grę kontrolną z innym z zaprzyjaźnionych zagranicznych klubów, a mianowicie MFK Karvina, z którym regularnie mierzą się ostatnio w okresach przygotowawczych. – Mogę potwierdzić, że zagramy z Górnikiem. To spotkanie odbędzie się w Polsce. Nie mam jeszcze jednak daty, ani lokalizacji – tłumaczy nam rzecznik prasowy klubu z Karwiny Adam Januszek. Zimą w meczu na terenie rywala był remis 2:2, pół roku wcześniej „Górnicy”, po kilku asystach Rafała Kurzawy wygrali z MFK 4:0.