Zobacz
Do góry

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Ambicje są duże…

Chcemy obronić tytuł, puchar, wygrać Ligę Mistrzów – zapowiada Nikola Grbić, nowy szkoleniowiec mistrzów Polski.

Grbić kontrakt z ZAKSĄ podpisał pod koniec maja. Jednak ze względu na obowiązki reprezentacyjne – jest selekcjonerem Serbii – oficjalnie zaprezentowany został wczoraj podczas specjalnej konferencji prasowej. Zastąpił w Kędzierzynie-Koźlu Andreę Gardiniego. Włoch po dwóch latach pracy w tym klubie postanowił wrócić do ojczyzny – poprowadzi Gas Sales Piacenza Volle.

– Chciałbym serdecznie przywitać trenera Nikolę Grbicia. Do tej pory rywalizowaliśmy ze sobą, teraz będziemy walczyć razem. Dla mnie to wielki zaszczyt, że będę mógł pracować z taką osobistością i mam nadzieję, że razem będziemy świętować kolejne sukcesy – podkreślił Sebastian Świderski, prezes kędzierzyńskiego klubu.

Słynny Serb równie kurtuazyjnie odpowiedział: – Dla mnie to ogromna przyjemność być tutaj. Już cztery lata temu prezes Sebastian Świderski dzwonił do mnie z propozycją objęcia drużyny. Wtedy nie był to jednak odpowiedni moment, bo byłem trenerem Perugii, a naciskał na szybką odpowiedź. Nasze drogi ostatecznie się rozeszły. Cieszę się, że mimo upływu lat pozostaliśmy w kontakcie i teraz jestem tutaj. Kiedyś byliśmy rywalami, teraz będziemy po tej samej stronie barykady – powiedział Nikola Grbić, który cele na nowy sezon nakreślił w kilku słowach: – Skoro drużyna jest mistrzem kraju i zdobyła puchar, to oczywiste jest, że ambicje i cele są duże: obronić tytuł, puchar, wygrać Ligę Mistrzów.

Świderski był bardziej powściągliwy. – Pierwszym celem w Lidze Mistrzów jest wyjście z grupy, natomiast kolejny będzie można określić jak będzie wiadomo, z kim przyjdzie się mierzyć drużynie – podkreślił.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Amerykanin Smith za „Bienia”

Grbić pracę w ZAKSIE będzie łączył z prowadzeniem kadry Serbii. Prezes mistrzów Polski ma nadzieję, że natłok obowiązków nie wpłynie negatywnie na jego zaangażowanie. – Faktycznie, są duże obawy, jak sobie poradzi w tej sytuacji. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć nasz sztab szkoleniowy, nie będzie już tylko jednego asystenta – wyjaśnił Świderski.

Asystentami Grbicia zostali Michał Chadała i Adam Swaczyna. Ten drugi, rodowity kędzierzynianin, pierwsze kroki siatkarskie stawiał w miejscowym MMKS-ie. Jako trener współpracował m.in z młodzieżową reprezentacją Polski U-23, ma również doświadczenie trenerskie w Effectorze Kielce. W ostatnich sezonach pomagał Vitalowi Heynenowi w prowadzeniu niemieckiego VfB Friedrichshafen. Do ZAKSY wrócił też Bartłomiej Soroka, który został menedżerem zespołu.

Grbić był jednym z najlepszych rozgrywających świata. Jako zawodnik zdobył m.in. tytuł mistrza olimpijskiego w 2000 roku i brązowy medal igrzysk z 1996 roku, brązowy medal mistrzostw świata sprzed dziewięciu lat oraz trzy krążki mistrzostw Europy (złoto z 2001 roku oraz brąz z 2005 i 2007 roku). Odnosił także sukcesy klubowe, a większość kariery spędził we Włoszech. Czynne uprawianie sportu zakończył w 2014 roku, ale siatkówki nie rzucił. Praktycznie z marszu został trenerem Sir Safety Perugia. Cztery lata temu został szkoleniowcem reprezentacji Serbii, a od następnego roku łączył tę funkcję z pracą w Calzedonii Werona, z którą rozstał się po ostatnim sezonie.

W najbliższym czasie klub ma też przedstawić nowych zawodników. Mają być to środkowy, przyjmujący oraz libero.

Świderski podkreślił, że do tej pory klub starał się ściągać młodych zawodników, dawać im szansę ogrania się w najlepszej drużynie w Polsce. Jednak uległo to zmianie ze względu na drugi zespół o nazwie ZAKSA. Ta grająca w Strzelcach Opolskich jest ściśle związana z mistrzami Polski (de facto to druga drużyna), będzie rywalizować od tego sezonu w pierwszej lidze.

 

Na zdjęciu: Nikola Grbić (z lewej) i Sebastian Świderski chcą kontynuować zwycięską passę ZAKSY.

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Widzew – GKS Katowice 1:1. Hit na remis

  Solidny występ GieKSy w „Sercu Łodzi”. Choć szybko musiała odrabiać straty, nie pozwoliła swoim kibicom zwątpić, że może zostać drużyną nr...

  Maciej Grygierczyk19 października 2019
 • GKS Jastrzębie zdobył bielską twierdzę!

  Po 11 spotkaniach bez porażki z rzędu przed własną publicznością Podbeskidzie znalazło pogromcę.

  Jakub Kubielas19 października 2019
 • Bezlitosny Idzik

  Rybniczanie przegrali piąty mecz z rzędu, popełniając w spotkaniu z „Niebieskimi” stare grzechy.

  Bogdan Nather19 października 2019
 • KPR Ruch Chorzów nie pasuje do elity?

  Piąty mecz i piąta porażka, w tym czwarta we własnej hali - sytuacja „Niebieskich” w zawodowej superlidze staje się coraz trudniejsza.

  tom19 października 2019
 • Podbeskidzie: O cierpliwość chodzi

  „Górale” chcą w najbliższych meczach zebrać jak najwięcej punktów, aby zimą skupić się wyłącznie na spokojnej pracy przed rundą wiosenną.

  Jakub Kubielas19 października 2019
 • Damian Tront: Chcemy przerwać serię Podbeskidzia

  - Wszyscy w drużynie zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka nas w sobotę bardzo trudne zadanie - mówi Damian Tront,...

  Bogdan Nather19 października 2019
 • Zagłębie Sosnowiec. Do Grodziska po zwycięstwo

  W krótkiej historii ligowych starć pomiędzy Zagłębiem i Wartą niemal zawsze końcowy rezultat spotkania to 3:0 dla ekipy z Poznania. Dlatego...

  Krzysztof Polaczkiewicz19 października 2019
 • Faworyt jeden, ale…

  W sobotę w Wodzisławiu Śląskim dojdzie do „bratobójczego” pojedynku pomiędzy dwiema Odrami.

  Bogdan Nather19 października 2019
 • Paweł Mandrysz: Na boisku nie będzie kurtuazji

  - Niepokoju w szatni nie ma, chociaż jesteśmy świadomi powagi sytuacji – mówi Paweł Mandrysz, piłkarz trzecioligowego ROW-u 1964 Rybnik.

  Bogdan Nather19 października 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com