Zaplecze nie dla wszystkich

Dwa kluby Fortuna 1 Ligi nie mają jeszcze licencji na kolejny sezon. To decyzja Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN. Z awansu zrezygnowali dwaj potencjalni beniaminkowie, co ostudzić może temperaturę rywalizacji w II lidze.

Radomiak i GKS Bełchatów nie otrzymały jeszcze zgody na grę w Fortuna 1 Lidze w sezonie 2020/21. Nie oznacza to jednak, że Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN negatywnie zaopiniowała ich wnioski. Na razie poprosiła o uzupełnienie dokumentacji. Decyzje w przypadku tych dwóch klubów zostały odroczone i nastąpić mają dopiero w przyszłym tygodniu.

Ratunek na Łazienkowskiej

To nie tajemnica, że bełchatowianie zmagają się z dużymi problemami finansowymi (kilka dni temu kontrakt z winy klubu rozwiązał kapitan zespołu Marcin Grolik), z kolei w Radomiu nie brakuje kłopotów natury infrastrukturalnej.

Pojawiają się zawirowania wokół trwającej budowy nowego stadionu, zaś stadion miejski Broni, z którego od kilku lat korzysta Radomiak, nie spełnia wymogów licencyjnych, nie mając odpowiedniego sztucznego oświetlenia czy systemu podgrzewania murawy.

Radomianie będą musieli wskazać stadion zastępczy – tak jak zrobili to w przypadku procesu licencyjnego na grę w PKO Ekstraklasie, kiedy zgłosili obiekt Legii przy Łazienkowskiej. Na I ligę tym zastępczym mogą być Puławy.

Pozostałych 16 klubów aktualnie występujących w Fortuna 1 Lidze otrzymało licencje. Nie brakuje nadzorów: tym infrastrukturalnym objęci zostali ci, których stadiony nie mają podgrzewanej murawy, czyli Chojniczanka, Chrobry Głogów, GKS Jastrzębie, Odra Opole, Puszcza Niepołomice, Sandecja Nowy Sącz.

Posiadanie podgrzewanej murawy stanie się bezwarunkowym obowiązkiem 31 października 2021, teraz wystarczy przedstawić harmonogram robót. Jako się rzekło, nie ma jej też Radomiak, no i Warta Poznań, w której „Ogródku” niezmiennie trwają prace, ale póki co nadal honory gospodarza zamierza pełnić w Grodzisku Wielkopolskim. Tak w przypadku awansu do ekstraklasy, jak i awansu na jej zaplecze.

Zaproszenie dla Sandecji

Niektórzy I-ligowcy muszą wykazywać się teraz „podzielnością uwagi”. W toku jest bowiem proces licencyjny na ekstraklasę. Zielone światło od Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN otrzymał każdy z 16 obecnych ekstraklasowiczów, ale już lekki pomór był wśród potencjalnych beniaminków.

Z racji spłaszczonej tabeli i baraży między zespołami z miejsc 3-6, do składania wniosków na ekstraklasę zaproszono aż 11 klubów. Licencje uzyskało sześciu: Podbeskidzie, Warta, Miedź Legnica, GKS Tychy, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec. Z odmową spotkały się: Stal Mielec (kryteria finansowe), Radomiak (finansowe i infrastrukturalne), GKS Jastrzębie (infrastrukturalne; możliwa gra w Gliwicach), Olimpia Grudziądz (finansowe) i Stomil Olsztyn (finansowe).

Posiedzenie Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych planowane było na ten tydzień, ale ostatecznie przesunięto je na najbliższą środę. Dynamiczna sytuacja w tabeli powoduje, że w grze o awans są też inne kluby, dlatego do złożenia wniosku na ekstraklasę zaproszona zostanie jeszcze Sandecja.

Jeszcze jedna instancja

Warto pamiętać o kilku kwestiach. Np. o tym, że decyzje Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych nie będą jeszcze w wymiarze PZPN prawomocne. W tym roku – po raz pierwszy – klubom w razie czego pozostanie jeszcze jedna instancja odwoławcza, którą będzie Piłkarski Sąd Polubowny. Dopiero potem desperaci mogą „uderzać” wyżej – np. do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl.

Szalenie ważne jest to, że jeśli ktoś nie dostanie licencji, a zakończy sezon I bądź II ligi w czołowej szóstce, nie będzie mógł wziąć udział w barażu, a miejsce to przepadnie. Skład barażowiczów NIE ZOSTANIE uzupełniony najwyżej sklasyfikowanym zespołem spoza szóstki posiadającym licencję na grę na wyższym szczeblu. To wynika z 3. punktu, 13. artykułu Regulaminu Rozgrywek I ligi.

Gdyby zatem teraz kończył się sezon, a werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych uznalibyśmy za ostateczny, w barażu o ekstraklasę grałaby tylko Warta i Miedź, bo Radomiak i Jastrzębie nie mają licencji.

Ciekawie pod tym względem jest też w II lidze. Wczoraj Komisja ds. Licencji Klubowych poinformowała bowiem też o rozstrzygnięciach w zakresie potencjalnych beniaminków I ligi. Dziś jest to liczna grupa, bo – podobnie jak w I lidze – tabela II ligi jest spłaszczona. Licencje bez niespodzianek otrzymały Widzew, GKS Katowice czy Górnik Łęczna.

Mają je też kluby rzeszowskie, Stal i Resovia, przy czym (żużlowy…) stadion w stolicy Podkarpacia nie spełnia wymogów zaplecza elity (brak podgrzewanej murawy i oświetlenia), dlatego we wnioskach Stal i Resovia zgłosiły nowy obiekt w Stalowej Woli.

Łęczna na tym zyska?

Póki co ważniejsze jednak, że awansem nie są zainteresowane dwa zespoły z szerokiej czołówki: Olimpia Elbląg (4. miejsce) oraz Błękitni Stargard (7.). Ani jedni, ani drudzy, nie złożyli nawet wniosku na I ligę. To powoduje, że całkiem prawdopodobny jest scenariusz, iż barażowa czwórka w II lidze będzie zdekompletowana.

Elblążanie mają bowiem 6-punktową przewagę nad siódmą drużyną, tyle że są nią… niezainteresowani awansem stargardzianie, zaś kolejna w stawce Elana traci do nich już 8 „oczek”. Tyle, ile zostało do rozegrania kolejek. Nie tak wiele. Błękitni i Olimpia będą zapewne walczyć o pieniądze z Pro Junior System.

Ciekawe jest to, że spośród drużyn z czołówki, zmierzą się jeszcze.. między sobą, a także z Łęczną, która może być beneficjentem tej sytuacji. Wcześniej te dwa zespoły zabierały punkty faworytom (GieKSa ugrała z nimi wiosną tylko 1 punkt), a w momencie, gdy zagrają z Łęczną, przyświecać im już będą nieco inne cele.

Dodajmy, że posiedzenie Komisji ds. Licencji Klubowych w sprawie wszystkich II-ligowców planowane jest na 25 czerwca.




Oni mają licencje

I-ligowcy na ekstraklasę: Podbeskidzie Bielsko-Biała, Warta Poznań, Miedź Legnica, GKS Tychy, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec; [odwołują się] – Radomiak, Stal Mielec, Stomil Olsztyn, Olimpia Grudziądz, GKS Jastrzębie.
I-ligowcy na I ligę: wszyscy prócz GKS-u Bełchatów i Radomiaka
II-ligowcy na I ligę: Widzew Łódź, GKS Katowice, Górnik Łęczna, Resovia, Stal Rzeszów, Bytovia, Elana Toruń, Znicz Pruszków; [nie chcieli licencji na I ligę] – Olimpia Elbląg, Błękitni Stargard.


Na zdjęciu: Jastrzębianie (z lewej Marek Mróz) nie mają jeszcze licencji na ekstraklasę, ale na I ligę – już tak, w odróżnieniu od ich rywali z Radomia…
Fot. Rafał Rusek/Pressfocus