Zapraszamy za dwa lata

Mecz otwarcia  w Gliwicach lub w Gdańsku, spotkania o medale w Sztokholmie – tak mają zacząć się i zakończyć mistrzostwa świata mężczyzn w roku 2023.


Ostatnim akcentem ceremonii zakończenia 27. mistrzostw świata 2021 w Egipcie było przekazanie flagi światowej federacji IHF organizatorom kolejnych mistrzostw.Polska i Szwecja będą wspólnie organizatorami 28. edycji czempionatu, a turniej odbędzie się 11-29 stycznia 2023 r.

Flagę IHF od prezydenta federacji, Egipcjanina Hassana Moustafy, odebrali wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Bogdan Sojkin oraz szef szwedzkiej federacji Frederik Rapp. Fazie finałowej MŚ w Egipcie, obok Sojkina, z ramienia ZPRP przyglądał się także Grzegorz Gutkowski. Nasi przedstawiciele rozmawiali z członkami Komitetu Organizacyjnego MŚ 2021 i menedżerami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary; wizytowano hotele i obiekty sportowe.

Otwarcie na południu czy na północy?

Przyznanie Polsce i Szwecji prawa do organizacji MŚ 2023 dokonało się w listopadzie 2015 r. decyzją Komitetu Wykonawczego IHF na posiedzeniu w Soczi.

Turniej w Egipcie był pierwszym mistrzowskim z udziałem aż 32 drużyn. Za dwa lata przedsięwzięcie zostanie rozłożone równo pomiędzy dwa państwa – Polskę czeka więc organizacyjnie wyzwanie na miarę Euro 2016, w którym rywalizowało 16 drużyn.

Na mocy zawartego w styczniu porozumienia Polska i Szwecja zorganizują w swoich krajach po 50 procent meczów – z wyłączeniem fazy finałowej, która odbędzie się w Sztokholmie w mieszczącej prawie 14 tysięcy widzów hali Globen (mecze o medale i miejsca 5-8). Polsce przypadła organizacja ceremonii i meczu otwarcia. Na razie nie wiadomo, gdzie nastąpi – największe szanse mają podobno dwa najpojemniejsze obiekty, czyli Arena Gliwice oraz gdańska Ergo Arena.

Prawdopodobnie odpadnie Kraków, gdzie 5 lat temu odbyły się decydujące mecze ME. – Wszystko zależy od decyzji miast, ile będą w stanie zaoferować. Z Krakowem rozmowy są trudne, bo w tym samym 2023 roku odbędą się tam kosztowne Igrzyska Europejskie – mówi nam osoba bliska krajowej federacji.

Mecze po równo

W obu krajach rywalizować będą po 4 grupy eliminacyjne w I fazie (z udziałem 16 drużyn w każdym kraju), po 2 grupy w fazie głównej (12 drużyn w kraju), a także rozegrane zostaną po 2 mecze ćwierćfinałowe i półfinał. W obu krajach toczyć się będzie także Puchar Prezydenta IHF, którego faza finałowa odbędzie się w Polsce. W naszym kraju do miana gospodarzy MŚ – oprócz Gliwic i Gdańska – kandydują Katowice (Spodek), Łódź (Atlas Arena), Wrocław (Hala Stulecia) i Płock (Orlen Arena).

Losowanie grup finałowych MŚ 2023 odbędzie się w czerwcu 2022 w Polsce, wtedy też zapadnie decyzja, do którego z krajów zostaną grupy przydzielone. Obecnie trwają prace nad logotypem imprezy. Warto zaznaczyć, że MŚ 2023 będą pierwszą przepustką olimpijską oraz wstępem do turniejów kwalifikacyjnych przed IO w Paryżu 2024.


Na zdjęciu: Gdy Duńczycy celebrowali zdobycie drugiego tytułu z rzędu, wiceprezes ZPRP Bogdan Sojkin (z prawej) symbolicznie przejął flagę światowej federacji. Za dwa lata ugościmy połowę uczestników kolejnych MŚ.

Fot. ZPRP