Zawieszone „małżeństwo”

Przed dwoma tygodniami wydawało się, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik, a powstanie klubu Rekpol Odra Wodzisław Śląski – formalnością. Komunikat klubów Unia Turza Śląska i MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski był bardzo lakoniczny i enigmatyczny: „Począwszy od sezonu 2018/2019 kluby nawiązują stałą i ścisłą współpracę w zakresie sportowym, organizacyjnym i finansowym. Oba kluby zachowują swoją prawną niezależność oraz będą kontynuować swoje istnienie na sportowym boisku”.

Nici ze współpracy

„Przyparty do muru” prezes wodzisławskiego klubu Roman Zieliński uchylił wówczas rąbka tajemnicy: – W rozgrywkach IV ligi wystartujemy jako Klub Sportowy Rekpol Odra Wodzisław Śląski. Jego głównym sponsorem i prezesem zarządu zostanie Zenon Rek, właściciel firmy Rekpol oraz prezes Unii Turza Śląska. Wszelkie formalności zostaną załatwione po jego powrocie z urlopu. To nie będzie fuzja z Unią Turza Śląska, której pan Rek jest prezesem. On po prostu zainwestuje swoje pieniądze w nasz klub.

Zenon Rek wrócił z urlopu w Chorwacji, Roman Zieliński znad polskiego morza i… mleko się rozlało. Do „małżeństwa” nie dojdzie, bo obie strony nie doszły ostatecznie do porozumienia. Co było przysłowiową kością niezgody? Zenon Rek do zarządu nowego klubu chciał wprowadzić sześciu ludzi związanych do tej pory z Unią Turza, na co zgody nie wyraził zarząd MKP Centrum. Tym sposobem drogi obu klubów – przynajmniej na razie – rozeszły się, a klub z Wodzisławia Śląskiego stracił 250 tysięcy złotych, bo tyle Zenon Rek miał rocznie dokładać do kasy klubu.

Współpracujący z Odrą Centrum menedżer Edward Socha zachował olimpijski spokój. – To nie są takie proste spawy, które załatwi się w kilka tygodni – powiedział dyplomatycznie. – Obie strony chcą tej współpracy, więc myślę, że temat wróci zimą. Teraz mnóstwo pacy mają prawnicy obu klubów.

Okręgówka zamiast IV ligi

Co dalej? MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski wystartuje w rozgrywkach IV ligi, a zdegradowana z III ligi Unia zgłosiła akces do… ligi okręgowej! W grupie III – w której wylądowała – zmierzy się z trzema zespołami, również reprezentującymi gminę Gorzyce: Przyszłością Rogów, Naprzodem Czyżowice i Czarnymi Gorzyce. Ze „starej gwardii” w Unii mają pozostać Dariusz Pawlusiński, Kamil Kostecki, Dawid Hanzel, Arkadiusz Lalko, Marek Gładkowski i najprawdopodobniej bramkarz Piotr Paś. Trenerem zespołu z Turzy Śląskiej ma pozostać Jacek Gorczyca, a pierwszy sparing zaplanowano w najbliższą środę, 18 lipca. Przeciwnikiem Unii będzie Polonia Marklowice.