Zlot, jakiego jeszcze nie było

Lista gwiazd w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej przyprawia o zawrót głowy. Zagrożony jest m.in. rekord świata w męskiej kuli i najlepszy wynik w kraju na 1500 m kobiet. Początek w niedzielę na Stadionie Śląskim od 16.45.


W zawodach upamiętniających nieodżałowaną mistrzynię olimpijską w rzucie młotem z Sydney sprzed 20 lat startowało już wiele znakomitości, na czele z królem sprintu Usainem Boltem (w 2014 roku), ale takiego zlotu gwiazd, jaki Memoriał przyciągnął w tym roku jeszcze nie było. I nic dziwnego – trzecia edycja mityngu rozgrywanego na Stadionie Śląskim po raz pierwszy odbędzie się w ramach elitarnego cyklu World Athletics Continental Tour Gold. – Naliczyłem 47-48 medalistów mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich – z dumą podkreśla dyrektor mityngu Marcin Rosengarten.

Oto zestaw najgłośniejszych nazwisk i godziny rozpoczęcia konkurencji.

Rzut oszczepem, 17.00. Konkurs w formule 3+3. Wśród panów mistrz świata 2017 i lider w tym sezonie regularnie rzucający powyżej 90 metrów Johannes Vetter (Niemcy) kontra Marcin Krukowski i Cyprian Mrzygłód; wśród pań mistrzyni olimpijska Sara Kolak (Chorwacja), Łotyszka Lina Muze oraz czwarta zawodniczka w Rio Maria Andrejczyk – w tym roku różnica ich wyników wynosi zaledwie 9 cm!

Skok o tyczce, 17.15. Po urazie ma wrócić trzykrotny medalista mistrzostw świata i rekordzista Polski (6,02) Piotr Lisek; obok niego dwukrotny czempion globu Sam Kendricks (USA), który w środę w Lozannie skoczył 6,02, a także wieloletni rekordzista świata (6,16) i mistrz olimpijski Renaud Lavillenie (Francja) oraz mistrz świata (2011) Paweł Wojciechowski.

Skok wzwyż, 18.00. Najlepsze w tym roku na świecie (2,00) medalistki MŚ Julija Lewczenko i Jarosława Mahuczich (Ukraina) oraz brązowa medalistka MŚ Kamila Lićwinko.

100 m ppł., 18.05. Mistrzyni Europy Elwira Hierman (Białoruś); niestety bez Karoliny Kołeczek, która zakończyła sezon.

Dysk, 18.10. Mistrzowie świata Daniel Stahl (Szwecja) i Andrius Gudżius (Litwa) kontra dwukrotny wicemistrz olimpijski Piotr Małachowski, Robert Urbanek i mistrz Polski Bartłomiej Stój.

1500 m, 18.45. To może być hit! Faworytką jedna z najlepszych europejskich biegaczek na średnich i długich dystansach mistrzyni Europy ze stadionu (2018) oraz hali (2019) Laura Muir (W. Brytania), ale Sofia Ennaoui sposobi się do ataku na liczący już 20 lat rekord Polski Lidii Chojeckiej (3.59,22); namieszać mogą mistrzyni Europy 2016 Angelika Cichocka i Rumunka Claudia Bobocea. Najlepszy wynik na świecie w tym roku (3.57,86 Muir) zadrży w posadach.

100 m, 19.05. Wicemistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w biegu na 200 m Dafne Schippers (Holandia) kontra niepokonana w tym sezonie (11,08) zwyciężczyni mityngów Diamentowej Ligi w Monaco i Sztokholmie oraz Memoriału Szewińskiej Ajla del Ponte (Szwajcaria); czy coś wskóra jeszcze wolniejsza w tym sezonie Ewa Swoboda?

Kula, 19.10. A może tak rekord świata?! Mistrz olimpijski Ryan Crouser (USA) przed tygodniem w Des Moines miał konkurs z wszystkimi próbami powyżej 22 metrów i otwarcie zapowiada atak na najlepszy wynik w historii (23,12 z 1990 r.), w tym sezonie już 22,91 m; oprócz tego niemal w komplecie światowy top w tym roku: Leonardo Fabbri (Włochy, przed tygodniem w Padwie 21,99), mistrz Europy Michał Haratyk (21,88), czwarty na tegorocznych listach światowych Nick Ponzio (USA, 21,72) oraz Konrad Bukowiecki i dwukrotny mistrz świata David Storl (Niemcy).

Młot, 19.20. Konkurs łączony damsko-męski. Na starcie czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek i brązowy medalista olimpijski Wojciech Nowicki, który (80,28 w tym sezonie) spróbuje objąć pozycję lidera list (na razie należy do Amerykanina Rudy Winklera 80,70); nie wiadomo, czy doleci brązowy medalista MŚ i ME Bence Halasz (Węgrzy zamknęli granice); z kolei z wicemistrzynią świata Joanną Fiodorow i brązową medalistka MŚ Malwiną Kopron zmierzy się wiceliderka światowych tabel (74,94) Alexandra Tavernier (Francja).

800 m, 19.25. Rewanż za niedawny Memoriał Kusocińskiego – dwukrotny wicemistrz świata Adam Kszczot, brązowy medalista MŚ na 1500 m Marcin Lewandowski kontra szybsi na Śląskim od Polaków 25 sierpnia trzeci w MŚ 2019 Ferguson Rotich (Kenia) i Wesley Vasquez (Portoryko). Oj, będzie się działo!

400 m, 20.05: Na finał jak zwykle „aniołki Matusińskiego” na czele z mistrzynią Europy Justyną Święty-Ersetic, których rękawicę tym razem podejmie szybsza od Polek w tym roku (3. na listach w Europie) Lieke Klaver (Holandia).

27

TYSIĘCY miejsc – połowa siedzących – będzie dostępnych w niedzielę na Stadionie Śląskim. Wstęp na LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej jest bezpłatny.


Na zdjęciu: Marcin Lewandowski i Adam Kszczot gwarantują emocje w biegu na 800 metrów.

Fot. Marcin Bulanda/Pressfocus

Komentarze