„Złota piłka”. Aż tak wielu było lepszych?!

Rok temu Robert Lewandowski nie znalazł się w czołowej trzydziestce. Przed dwoma laty zajął w tym plebiscycie dziewiąte miejsce, a jego najlepszą dotychczas lokatą była czwarta – za 2015 rok.

Tylko dwóch Polaków w historii znalazło się w czołowej trójce plebiscytu prestiżowego magazynu – w 1974 roku trzecie miejsce zajął Kazimierz Deyna, a w 1982 roku również na trzeciej pozycji uplasował się Zbigniew Boniek, obecny prezes PZPN.

W głosowaniu na najlepszego piłkarza roku wzięło udział 180 dziennikarzy sportowych z całego świata (po jednym z danego kraju).

Przed rokiem „Złotą piłkę” wygrał Chorwat Luka Modric. Przerwał on dziesięcioletnią dominację Argentyńczyka Lionela Messiego i Portugalczyka Cristiano Ronaldo.

„France Football” przyznaje tę nagrodę od 1956 roku. W latach 2010-15 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego zawodnika „Złotą piłką FIFA”, ale od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.

„Złotą piłkę” otrzymał Argentyńczyk Lionel Messi z Barcelony. To jego szósty triumf, a pierwszy od czterech lat. Najlepszą piłkarką w plebiscycie została Amerykanka Megan Rapinoe.

Najlepszym zawodnikiem do lat 21 został Matthijsa de Ligta (Juventus, Ajax), a najlepszym bramkarzem Alisson (Liverpool). Nagrodę im. Lwa Jaszyna Brazylijczykowi wręczył Robert Lewandowski.

Pierwsza dziesiątka:

1. Lionel Messi (Argentyna, Barcelona)

2. Virgil van Dijk (Holandia, Liverpool)

3. Cristiano Ronaldo (Portugalia, Juventus)

4. Sadio Mane (Senegal, Liverpool)

5. Mohamed Salah (Egipt, Liverpool )

6. Kylian Mbappe (Francja, PSG)

7. Alisson (Brazylia, Liverpool)

[8. Robert Lewandowski (Bayern Monachium)]

9. Bernardo Silva (Portugalia, Manchester City)

10. Riyad Mahrez (Algieria, Manchester City)

Komentarze