Zmiany, zmiany, zmiany…

Piotr Polczak nowym dyrektorem sportowym klubu ze Stadionu Ludowego.


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w klubie z Sosnowca doszło do zmian na „szczytach władzy”. Kilka tygodni temu z funkcji prezesa zrezygnował Łukasz Girek. Jego następcą został Arkadiusz Aleksander, dotychczasowy wiceprezes. Teraz poznaliśmy nowego dyrektora sportowego. Został nim Piotr Polczak, były piłkarz sosnowieckiego klubu, który właśnie w Zagłębiu zakończył czynną przygodę z futbolem, a teraz kontynuuje ją w nowej roli. Polczak pełnił ostatnio funkcję koordynatora ds. skautingu. Teraz te obowiązki przejmie inny były gracz sosnowiczan, Rafał Baczyński, który od pewnego czasu był jednym ze skautów pracujących w klubie ze Stadionu Ludowego.

Do zadań nowego dyrektora sportowego będzie należało m.in. kreowanie polityki transferowej w porozumieniu z prezesem, sztabem szkoleniowym i działem skautingu. Polczak od września jest uczestnikiem kursu na licencjonowanego dyrektora sportowego w Szkole Trenerów PZPN. Z kolei zadaniem Rafała Baczyńskiego będzie poszukiwanie zawodników do pierwszego i drugiego zespołu oraz grup młodzieżowych. Klub nie poinformował jak na razie o nowej roli byłego prezesa Łukasza Girka, który ma nadal pracować w Zagłębiu. Najprawdopodobniej wróci do pracy w akademii, ale w tej sprawie nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu.

Do zmian doszło także w sztabie szkoleniowym. Zresztą był to jeden z warunków podjęcia pracy w klubie przez Dariusza Dudka, która chce mieć u boku „swoich” ludzi. Nowy-stary trener Zagłębia będzie współpracował z Marcinem Malinowskim, Marcinem Nawratem oraz Damianem Nowakiem i Matko Perdijiciem. Ten ostatni będzie odpowiadał za pracę z bramkarzami. Nowak i Perdijić to osoby, które ostały się ze sztabu, który tworzył były trener Artur Skowronek. Marcin Malinowski to były piłkarz m.in. Odry Wodzisław i Ruchu Chorzów. W polskiej ekstraklasie rozegrał 458 meczów, dzięki czemu znalazł się na drugim miejscu w tabeli wszech czasów, ustępując tylko Łukaszowi Surmie (536 spotkań). Malinowski dobrze zna Zagłębie, ponieważ współpracował tu już z trenerem Dudkiem w sezonie 2019/20.

W Sosnowcu pracę rozpocznie także Marcin Nawrat, który będzie pełnił funkcję trenera przygotowania fizycznego. Nawrat jest absolwentem AWF w Katowicach, uczestnikiem licznych kursów, trenerem sportów siłowych. W przeszłości grał w Górniku II Zabrze, Szczakowiance Jaworzno i Slavii Ruda Śląska. Posiada licencję UEFA B. Na co dzień prowadzi akademię treningu indywidualnego Personal Football Assistance, w której współpracował z takimi zawodnikami, jak Tymoteusz Puchacz, Paweł Bochniewicz i Paweł Olkowski. Nawrat zastąpi tym samym Artura Gołasia.

Damian Nowak pozostaje na stanowisku analityka. Z pierwszą drużyną żegnają się także Grzegorz Bąk, który będzie opowiadał za drugi zespół oraz Łukasz Matusiak, który współpracował z Kazimierzem Moskalem i Arturem Skowronkiem. Były piłkarz Zagłębia nadal będzie przy Kresowej. W rundzie wiosennej poprowadzi zespół U19. Jego asystentem będzie Marcin Paul.


Na zdjęciu: Polityka transferowa Zagłębia w sporej mierze spoczywać będzie teraz na barkach Piotra Polczaka.
Fot. Norbert Barczyk/Pressfocus