Zobacz
Do góry

Żuraw twierdzi, że Lech Piastowi nie odpuści

Takie zapewnienie składa trener „Kolejorza”, Dariusz Żuraw, choć jego zespół już o nie walczy.

Niemal wszyscy kibice zadają sobie pytanie, jak spotkanie na Śląsku potraktuje „Kolejorz”. Zabierając punkty Piastowi, może pomóc Legii w obronie tytułu, ale trener poznańskiego zespołu, Dariusz Żuraw, zapewnia, że nie będzie żadnej kalkulacji.

 

Legia? Piast? Bez różnicy

– Nic się nie zmieniło w naszym nastawieniu, jedziemy zagrać dobry mecz i wygrać. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że moi zawodnicy wyjdą na boisko po to, żeby… nie wygrać. Po to trenujemy, żeby osiągać korzystne wyniki. To, czy mistrzem będzie Legia czy Piast, dla mnie jest bez różnicy. My jesteśmy na siódmym miejscu i chcemy zakończyć ten sezon jak najlepiej – powiedział na konferencji prasowej Żuraw.

Jego zdaniem, sytuacja, w której znalazła się jego drużyna, jest absurdalna, bowiem jej kibice życzą piłkarzom porażki. – Rozumiałbym, gdyby kibice byli źli po porażce, ale to, że życzą nam porażki – to trochę niespotykana sytuacja. Nawet dzisiaj, jadąc na stadion, na światłach zatrzymał mnie taksówkarz i mówił „żebyśmy nie robili głupot i nie wygrywali w Gliwicach”. Nie mogę przecież powiedzieć zawodnikom: „Słuchajcie, grajmy tak, żeby Legia nie była mistrzem Polski”. Po to wychodzę na boisko, żeby wygrać i tu się nic nie zmieni – podkreślił.

Co z tą presją?

Żuraw przyznał jednak, że Piast jest faworytem spotkania. Zaznaczył jednak, że nie jest sprawą oczywistą, że Legia pokona u siebie Zagłębie.

– W rundzie finałowej Piast prezentuje się bardzo dobrze, ale wiemy też, jak się gra takie mecze pod dużą presją. Zobaczymy, jaki ten Piast jest mocny. Co do meczu w Warszawie, to uważam, że nam będzie łatwiej wygrać z Piastem niż Legii z Zagłębiem – stwierdził.

Żuraw nadal w Lechu!

Żuraw na konferencji wystąpił już w roli nie tymczasowego trenera, ale szkoleniowca, który weźmie odpowiedzialność za budowę zespołu i wyniki przez dwa najbliższe sezony. W czwartek były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin i Hannoveru 96 podpisał kontrakt do czerwca 2021.

– Cieszę się, że zarząd i dyrektor sportowy docenił tę pracę, którą wykonaliśmy, bo sytuacja nie była łatwa. Mieliśmy mecze lepsze i gorsze, ale zadecydowała praca, którą wykonaliśmy na boisku i w szatni. Jesteśmy przed dużą przebudową drużyny i od tego, jak uzupełnimy ten zespół, będzie zależało, o co będziemy grać w przyszłym sezonie. Nie nastawiam się i nie mam zamiaru mówić, że będziemy walczyć o mistrzostwo Polski, choć bardzo bym chciał. Zdaję sobie jednak sprawę, że przy tylu ubytkach kadrowych, przy tak dużej wymianie zawodników, potrzeba będzie czasu. Wierzę, że zakontraktujemy takich piłkarzy, którzy dadzą jakość i w połączeniu z tymi, których mamy i też z naszą młodzieżą, Lech będzie grał i efektownie, i efektywnie – zapowiedział.

Kibice wrócą na stadion?

Szkoleniowiec liczy też, że dzięki dobrej grze kibice wrócą na stadion. Fani „Kolejorza” pod koniec sezonu jasno artykułowali swoją niechęć do poziomu prezentowanego przez piłkarzy. Na wielu meczach na ponad 42-tysięcznym obiekcie zasiadało poniżej 10 tysięcy widzów.

– Liczę, że uda nam się tę trudną sytuację z kibicami załagodzić i oni wrócą na trybuny. My ze swojej strony będziemy dobrze pracować i postaramy się stworzyć zespół tak grający, że każdy na tego „Kolejorza” będzie chciał przychodzić i go oglądać. Nawet jak będą słabsze mecze i porażki, to ja chcę widzieć zespół, który od pierwszej do ostatniej minuty będzie walczył o zwycięstwo, będzie grał ofensywnie. Mam nadzieję, że uda się to zrobić. Pamiętam czasy, kiedy na Lecha przychodził komplet kibiców, to jest super sprawa – podkreślił.

Lista zamknięta

Zapewnił on, że temat listy 10 piłkarzy, którzy mają opuścić Lecha po sezonie – m.in. Maciej Gajos, Nikola Vujadinović, Łukasz Trałka czy obaj bramkarze Matusz Putnocky i Jasmin Burić – jest już zamknięty.

– Na pewno żaden z nich nie zostanie z nami, a ci, którzy są na kontraktach, nadal będą grać w Lechu. Ale jeśli dojdzie do tego, że któryś z zawodników otrzyma propozycję, to na pewno ją rozważę. Na dziś nie mamy takich informacji. Mamy też fajną grupę młodych chłopaków, którzy przechodzą ścieżkę poprzez wypożyczenia do innych klubów i wielu z nich do nas wraca – wyjaśnił.

Przypomnijmy, że w rundzie zasadniczej w Poznaniu padł remis 1:1, a w Gliwicach wygrali gospodarze 4:0. (PAP)

 

Na zdjęciu: Dariusz Żuraw, trener Lecha, czy tego chce czy nie, znalazł się w mało komfortowej sytuacji.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Laviczka, czyli cudotwórca z Czech

  W przeciągu ledwie kilku miesięcy Vitezslav Laviczka sprawił, że Śląsk stał się w naszym kraju liczącą się siłą.

  Michał Zichlarz18 września 2019
 • Jak zmazać ten blamaż?

  Legia może zrównać się dzisiaj punktami z liderem ze Szczecina. Warunek? Musi pokonać Wisłę Płock, która po ostatniej kolejce ma coś...

  Piotr Tubacki18 września 2019
 • Piast Gliwice. Koszmary wróciły w Krakowie

  Tomasz Huk został pozyskany przez Piasta z zadaniem zastąpienia na środku obrony Aleksandara Sedlara. Ale na razie przyciąga... pecha.

  KRIS18 września 2019
 • Kopacz walczy o swoje

  David Kopacz walczy o miejsce w wyjściowej jedenastce Górnika. W niedzielę z wrocławianami dał dobrą zmianę.

  Michał Zichlarz18 września 2019
 • Ligowiec. Brakuje jakości

  Patrząc na hitowe mecze 8 kolejki ekstraklasy wiele można sobie było obiecywać, ciekawych par przecież nie brakowało.

  Michał Zichlarz17 września 2019
 • Kontrowersja kolejki. Karny czy nie karny? Oto jest pytanie…

  Czymże byłby futbol bez kontrowersji związanych z rzutami karnymi? W 8. kolejce ekstraklasy nie zabrakło sytuacji, które wywołały dyskusje dotyczące tego,...

  Piotr Tubacki17 września 2019
 • Postać kolejki. Alan Czerwiński

  Poprzedni sezon był pechowy dla Alana Czerwińskiego. Szóstego września ubiegłego roku obrońca Zagłębia Lubin w meczu sparingowym z RB Lipsk zerwał...

  Bogdan Nather17 września 2019
 • Wydarzenie kolejki. „Projekt” dobry, tylko wyników brak

  ŁKS to drużyna składająca się w zdecydowanej większości z polskich piłkarzy, bez cudzoziemskiego „szrotu”, z trenerem, pracującym od czerwca 2018 roku.

  Wojciech Filipiak17 września 2019
 • Ślązak bierze Koronę

  - To spełnienie marzeń – mówi Mirosław Smyła, który w wieku 50 lat trafił do ekstraklasy. Z klubem z Kielc związał...

  Maciej Grygierczyk17 września 2019