Żużel. Bez większych zaskoczeń

Jesienne okno transferowe w ekstralidze nie przyniosło wielu emocji. Jedynymi niewiadomymi były przenosiny Patryka Dudka, Bartłomieja Kowalskiego i powrót Maksyma Drabika.


Większość ekstraligowych zespołów jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem okresu transferowego była dogadana ze swoimi nowymi zawodnikami. Najwięcej wzmocnień na najwyższym szczeblu dokonała Unia Leszno, jednak najciekawsze nazwiska pojawiły się w Toruniu.

Zostaje w ekstralidze

Patryk Dudek przez całą swoją seniorską karierę reprezentował barwy Falubazu Zielona Góra. Zespół z Wrocławskiej spadł jednak do pierwszej ligi, przez co Dudek musiał poszukać sobie nowego pracodawcy, który zapewni mu starty w najwyższej lidze. W grze o angaż zawodnika były trzy zespoły: Włókniarz Częstochowa, GKM Grudziądz i Apator Toruń.

Ostatecznie dwie pierwsze opcje szybko się wysypały. Dudek trafił więc do Torunia, gdzie od nowego sezonu będzie występował między innymi z Emilem Sajfutdinowem, który wrócił do Grodu Kopernika po siedmiu latach przerwy.

Zbyt wiele opcji

Najwięcej emocji, niekoniecznie pozytywnych, wzbudziły przenosiny Bartłomieja Kowalskiego do aktualnego mistrza Polski, Sparty Wrocław. 19-latek w poprzednim sezonie występował w barwach Włókniarza Częstochowa oraz w drugoligowym Kolejarzu Opole. Przed rozpoczęciem okna transferowego było wiadomo, że Kowalski zmieni pracodawcę. Zawodnik porozumiał się łącznie z trzema klubami – Stalą Gorzów, Apatorem oraz Spartą.

W dwóch pierwszych przypadkach zerwał je, by trafić do zespołu mistrza Polski. Możliwe, że wpływ na transfer Kowalskiego miał Piotr Mikołajczak, z którym zawodnik współpracował podczas jazdy dla Kolejarza. Przenosiny do Wrocławia spowodowały sporty niesmak w Toruniu i Gorzowie, tym bardziej że w mediach pojawiły się zdjęcia Kowalskiego w bluzie Stali.

Powrót po dyskwalifikacji

Równie interesujące było zakontraktowanie Maksyma Drabika przez Motor Lublin. Pod koniec października młodzieżowy mistrz świata juniorów został odwieszony przez POLADA, by mógł wrócić do profesjonalnych treningów. Jego kara upływa pod koniec roku. Przypomnijmy, że problemy Drabika rozpoczęły się na przełomie 2019 i 2020 roku.

Po drugim finałowym meczu ekstraligi w czasie kontroli antydopingowej wyszło na jaw, że ówczesny zawodnik Sparty przyjął kroplówkę, co było niezgodne z przepisami, za co został ukarany. Przez to nie wystartował w sezonie 2021. Teraz może jednak wrócić do ligowego ścigania i zdecydował się na przenosiny do Lublina.

JESIENNE OKNO TRANSFEROWE W EKSTRALIDZE

BETARD SPARTA WROCŁAW:

ZOSTAJĄ: Artiom Łaguta, Gleb Czugunow, Daniel Bewley, Michał Curzytek, Mateusz Panicz, Tai Woffinden, Maciej Janowski, Przemysław Liszka

ODCHODZĄ: brak

PRZYCHODZĄ: Bartłomiej Kowalski

MOTOR LUBLIN

ZOSTAJĄ: Grigorij Łaguta, Mikkel Michelsen, Dominik Kubera, Jarosław Hampel, Mark Karion, Wiktor Lampart, Mateusz Cierniak

ODCHODZĄ: Krzysztof Buczkowski (Zielona Góra)

PRZYCHODZĄ: Maksym Drabik, Mateusz Tudzież

MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

ZOSTAJĄ: Szymon Woźniak, Anders Thomsen, Marcus Birkemose, Bartosz Zmarzlik, Martin Vaculik, Rafał Karczmarz

ODCHODZĄ: brak

PRZYCHODZĄ: Patrick Hansen, Oskar Hurysz.

FOGO UNIA LESZNO

ZOSTAJĄ: Jason Doyle, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki, Jaimon Lidsey, Damian Ratajczak, Kacper Pludra, Krzysztof Sadurski

ODCHODZĄ: Emil Sajfutdinow (Toruń), Szymon Szlauderbach (Gniezno).

PRZYCHODZĄ: David Bellego, James Pearson, Jesper Knudsen, Jonas Knudsen

ELTROX WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA

ZOSTAJĄ: Leon Madsen, Fredrik Lindgren, Kacper Woryna, Bartosz Smektała, Mateusz Świdnicki, Jonas Jeppesen, Jakub Miśkowiak

ODCHODZĄ: Bartłomiej Kowalski (Wrocław)

PRZYCHODZĄ: brak

EWINNER APATOR TORUŃ

ZOSTAJĄ: Jack Holder, Robert Lambert, Paweł Przedpełski, Krzysztof Lewandowski, Karol Żupiński

ODCHODZĄ: Adrian Miedziński (Bydgoszcz), Chris Holder (Ostrów Wlkp.), Kamil Marciniec (Gdańsk)

PRZYCHODZĄ: Emil Sajfutdinow, Patryk Dudek

ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM GRUDZIĄDZ

ZOSTAJĄ: Nicki Pedersen, Przemysław Pawlicki, Norbert Krakowiak, Krzysztof Kasprzak, Denis Zieliński, Kacper Łobodziński, Seweryn Orgacki

ODCHODZĄ: Kenneth Bjerre (Bydgoszcz), Roman Lachbaum (Bydgoszcz),

PRZYCHODZĄ: Wadim Tarasienko, Fredrik Jakobsen.

ARGED MALESA OSTRÓW WLKP.

ZOSTAJĄ: Oliver Brentzon, Tomasz Gapiński, Nikolai Klind, Grzegorz Walasek, Kacper Grzelak, Jakub Krawczyk, Jakub Poczta, Sebastian Szostak.

ODCHODZĄ: Nicolai Klind, Chris Holder, Tim Soerensen.

PRZYCHODZĄ: Patrick Hansen (Gorzów), Daniel Kaczmarek (Rawicz).


Na zdjęciu: Transfer Bartłomieja Kowalskiego przyniósł najwięcej emocji podczas jesiennego okresu transferowego.

Fot. wts.pl