Żużel. Inauguracja Grand Prix w Szwecji?

W Szwecji nie chcą rozgrywek ligowych bez publiczności, pomimo że jest zgoda na ich rozpoczęcie od 14 czerwca.


Działacze są jednak zdecydowani na rozegranie w tej formule turnieju Grand Prix 25 lipca w Hallstavik. Dyrektorka zawodów Linda Fogelstroem wyjaśniła na antenie kanału telewizji SVT, że dla klubów mecze bez publiczności i wpływów z biletów są nieopłacalne.

– GP to jednak inne zawody, organizowane przez firmę BSI, która pokryje koszty ich rozegrania, więc są dla nas atrakcyjnym produktem – podkreśliła. Dodała, że Hallstavik i lokalny organizator klub Rospiggarna są gotowi i przedstawili BSI konkretny i precyzyjny plan finansowy oraz logistyczny.

– Czekamy teraz tylko na decyzję BSI. Turniej GP, który byłby tegoroczną premierą, to dla nas w Hallstavik sprawa honorowa i zrobimy wszystko, aby się odbył – zaznaczyła Fogelstroem.

W przypadku decyzji o rozegraniu GP w Hallstavik, przyjazd uczestników startujących w polskiej lidze byłby znacznie ułatwiony, ponieważ jest blisko i wygodnie. Na razie jednak w Polsce obowiązuje kwarantanna po powrocie z zagranicy, dlatego żużlowcy mają zakaz startu w innych krajach.

Władze zdrowia publicznego i rząd Szwecji pozwoliły na rozgrywki żużlowe i piłkarskie od 14 czerwca, lecz z maksymalną liczbą 50 osób na trybunach.

W tym kraju nie obowiązuje kwarantanna po przekroczeniu granicy. Hallstavik leży w odległości 74 kilometrów od stołecznego lotniska Arlanda i ok. 150 kilometrów od Nynashamn, gdzie przypływa prom z Gdańska.


Czytaj jeszcze: Włókniarz Częstochowa. Kadra skompletowana


Do tej pory odwołano lub przełożono na inny termin cztery eliminacje mistrzostw świata. Z 16 maja na 8 sierpnia przesunięto zawody GP w Warszawie, definitywnie odwołano turniej w niemieckim Teterow, z 13 czerwca na 19 września przełożono turniej w Pradze i zrezygnowano z rywalizacji w Cardiff.

Kolejna zaplanowana eliminacja GP ma się odbyć 25 lipca właśnie w Hallstavik. Tegoroczny cykl miał się składać z 10 turniejów, m.in. w Warszawie, Wrocławiu (1 sierpnia) i Toruniu (3 października). Tytułu mistrza świata broni Bartosz Zmarzlik.

Zbigniew Kuczyński

Fot. Marcin Karczewski/PressFocus