Żużel. Na takie wydarzenie czekali 30 lat

Pierwszy raz w historii cykl Speedway Grand Prix zawita do Lublina. Dla lokalnego Motoru to ogromne wyróżnienie.


Po latach letargu Lubelszczyzna ponownie może cieszyć się żużlem na najwyższym poziomie. Drużyna Jacka Ziółkowskiego i Macieja Kuciapy awansowała do play-offów i powalczy o medale Drużynowych Mistrzostw Polski. To spora odmiana, szczególnie że jeszcze w 2017 roku Motor rywalizował na poziomie II ligi. Kibice przy Alejach Zygmuntowskich mogą poczuć się, jakby wrócili do 1991 roku, gdy w barwach „Koziołków” występowali Hans Nielsen czy Leigh Adams.

Na dokładkę fani żużla w Lublinie mogli pochwalić się organizacją na swoim obiekcie w ubiegłym roku finału Speedway of Nations. Teraz przed Lublinem i Motorem jeszcze większe organizacyjne wyzwanie. W piątek i sobotę przy Alejach Zygmuntowskich pojawią się najlepsi żużlowcy świata, którzy będą rywalizować w cyklu Grand Prix. Ich największym problemem będzie pogoda, a szczególnie wczorajsze opady deszczu. Dziś i jutro ma ich nie być, stąd tor powinien zostać odpowiednio przygotowany.

Wśród faworytów można upatrywać aktualnego lidera cyklu Macieja Janowskiego oraz podwójnego zwycięzcę z Wrocławia i obrońcę tytułu Bartosza Zmarzlika. W stawce liczyć się będą także Rosjanie – wicelider tabeli Artiom Łaguta oraz Emil Sajfutdinow, niezwykle mocni w poprzednich czterech rundach Grand Prix. Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, to ta czwórka między sobą zadecyduje, kto przed wyjazdem do szwedzkiej Malilli będzie wiódł prym w rywalizacji o Indywidualne Mistrzostwo Świata.


WEEKEND NA TORZE

Piątek, 6 sierpnia

5. runda Speedway Grand Prix w Lublinie (godz. 19.00)

Sobota, 7 sierpnia

6. runda SGP w Lublinie (godz. 19.00)

2. liga: Wolfe Wittstock – OK Bedmet Kolejarz Opole (godz. 12.00)

Niedziela, 8 sierpnia

Ekstraliga: Eltrox Włókniarz Częstochowa – eWinner Apator Toruń (godz. 19.15)

2. liga: 7R Stolaro Stal Rzeszów – Metalika Recykling Kolejarz Rawicz (godz. 12.00), Spec House PSŻ Poznań – Trans MF Landshut Devils (godz. 17.00)


Fot. Marcin Karczewski