Żużel. Ponownie rozpoczną sezon

Po dziewięciu latach przerwy do żużlowego kalendarza powróciło Kryterium Asów. Przez długie lata zawody w Bydgoszczy otwierały sezon żużlowy w Polsce.


Historia turnieju sięga jeszcze lat 50. Rozgrywano go wówczas pod nazwą „Criterium Asów”. Na jego starcie stawali najlepsi żużlowcy tamtego okresu jak choćby Stanisław Tkocz, Marian Rose czy Florian Kapała. Jednym z nich był także Mieczysław Połukard. Turniej został nazwany jego imieniem w 1986 roku.

Brakowało pieniędzy

Ostatni turniej pod szyldem „Criterium…” odjechano w 1960 roku. Dopiero 22 lata później udało się wskrzesić rozgrywki pod lekko zmienioną nazwą – Kryterium. Przez ponad 30 lat turniej był inauguracją sezonu żużlowego w Polsce. Po raz ostatni rozegrano go 1 kwietnia 2012 roku. Kolejną edycję storpedowała pogoda. Następne nie odbywały się już z powodów finansowych i organizacyjnych. Po dziewięciu latach wracają jednak do kalendarza.

Niekwestionowany lider

Turniej na bydgoskim owalu szczególnie przypadł do gustu Tomaszowi Gollobowi. Wychowanek Polonii Bydgoszcz aż 14 razy wygrywał w Kryterium Asów. Może się również poszczycić serią dziewięciu turniejowych zwycięstw z rzędu. Cykl mógł być bardziej okazały, jednak w 1999 roku Golloba pokonał Roman Jankowski. W kolejnych trzech edycjach górą ponownie był Indywidualny Mistrz Świata z 2010 roku.

Mocna obsada

W tym roku w Bydgoszczy pojawi się jeden z następców Golloba – Bartosz Zmarzlik. Oprócz dwukrotnego Mistrza Świata na starcie pojawią się także Mikkel Michelsen, Artiom Łaguta czy Patryk Dudek. Ten ostatni początkowo nie był brany pod uwagę. Pierwotnie w zawodach miał wystąpić Emil Sajfutdinow. Problem w tym, że tego samego dnia jego klub, Unia Leszno rozgrywa mecz sparingowy. Stąd zabraknie w stawce rosyjskiego żużlowca. Stawkę turnieju uzupełniają zawodnicy Motoru, Lublin a także gospodarze z Grzegorzem Zengotą, Wadimem Rarasienko i Davidem Bellego na czele. Zawody miały odbyć się w poniedziałek. Na przeszkodzie stanęła pogoda. Stąd też start zawodów wyznaczono na wtorek na godzinę 15.


Lista startowa Kryterium Asów 2020:

1. Mikkel Michelsen (Motor Lublin)
2. Artiom Łaguta (Betard Sparta Wrocław)
3. Krzysztof Buczkowski (Motor Lublin)
4. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra)
5. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów)
6. David Bellego (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
7. Andreas Lyager (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
8. Szymon Woźniak (Moje Bermudy Stal Gorzów)
9. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra)
10. Tobiasz Musielak (eWinner Apator Toruń)
11. Adrian Gała (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
12. Dominik Kubera (Motor Lublin)
13. Jarosław Hampel (Motor Lublin)
14. Wadim Tarasienko (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
15. Dimitri Berge (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
16. Grzegorz Zengota (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)

Rezerwowi:

1. Nikodem Bartoch (Abramczyk Polonia Bydgoszcz
2. Mateusz Błażykowski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)


Na zdjęciu: Po dziewięcioletniej przerwie wraca turniej Kryterium Asów. Ich niekwestionowanym mistrzem jest Tomasz Gollob, który 14-krotnie je wygrywał.

Fot. Tomasz Jędrzejowski/Pressfocus