Żużel. Zmian będzie sporo

Na torach cisza, ale w najlepsze trwa podpisywanie kontraktów z nowymi zawodnikami. Niektóre są głośne!


„To kompletny zawodnik, uznana i klasowa żużlowa marka. Do tego chyba nie muszę nikogo przekonywać. Jestem pewien, że bardzo szybko zaaklimatyzuje się we Wrocławiu. Na Stadionie Olimpijskim czuje się świetnie. Potwierdzał to w meczach ligowych, czy podczas Speedway Grand Prix i Speedway of Nations” – tak wczoraj skomentował prezes Betardu Sparty Wrocław, Andrzej Rusko, pozyskanie Artioma Łaguty.

Zmiana po latach

Przez ostatnie sześć lat Rosjanin bronił barw MrGarden GKM Grudziądz, należąc od kilku sezonów do czołowych zawodników ekstraligi, o czym świadczą jego średnie biegowe. W 2020 roku było to 2,479 (2. miejsce na liście klasyfikacyjnej), w 2019 roku 2,286 (5.), w 2018 roku 2,390 (4.), w 2017 roku 2,236 (3.).

W Sparcie na kolejny sezon pozostanie Maciej Janowski, z którym właśnie został przedłużony kontrakt. Dla popularnego „Magica” będzie to już trzynasty sezon w barwach drużyny z Wrocławia. Poza tym w Betardzie będą jeździć: Brytyjczyk Daniel Bewley, Rosjanin Gleb Czugunow oraz Przemysław Liszka. Oficjalnie nie została jeszcze potwierdzona informacja, ale jest niemal pewne, że w ekipie ze Stadionu Olimpijskiego pozostanie także Brytyjczyk Tai Woffinden.

Z Rybnika do Torunia

Z kolei Robert Lambert został nowym zawodnikiem wracającego po rocznej przerwie do ekstraligi Apatora Toruń. 22-letni Brytyjczyk w barwach PGG ROW Rybnik w indywidualnej klasyfikacji zawodników ekstraligi zajął 22. pozycję, osiągając średnią 1,838 punktu na bieg. Zwyciężył w cyklu Speedway Euro Championship, a końcową wygraną świętował właśnie na toruńskiej Motoarenie.

Dzięki zwycięstwu w SEC uzyskał także automatycznie prawo startu w przyszłorocznych indywidualnych mistrzostwach świata. Lambert idealnie wpisuje się też w nowy przepis dotyczący posiadania przez klub zawodnika do lat 24. Popularny „Lambo” w ekipie Apatora Toruń spędzi swój trzeci w historii sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, po pobycie w Lublinie i Rybniku.


Czytaj jeszcze: Wyrok coraz bliżej

Ogłaszanie kadry na sezon 2021 właściciele toruńskiego klubu rozpoczęli od informacji o umowach z braćmi Holderami z Australii. Chris i Jack są w Apatorze traktowani jak wychowankowie. Dla pierwszego będzie już 14. sezon w barwach „Aniołów”. Jack jako gość bronił barw Stali Gorzów, z którą awansował do finału rozgrywek żużlowej ekstraligi, osiągając średnią 2,052 punktu na mecz. Z kolei Chris dobrze wkomponował się w skład wrocławskiej Sparty, notując średnią 1,746 punktu na mecz i zdobywając z zespołem z Dolnego Śląska brązowy medal.

„Gołębie” z Krakowiakiem

Norbert Krakowiak został nowym zawodnikiem MrGarden GKM Grudziądz. Kontrakt rozpoczynającego seniorską karierę w ekipie „Gołębi” zawodnika obowiązywać będzie przez rok. Miniony sezon był dla niego ostatnim w gronie juniorów i jednocześnie najlepszym w karierze. Na torach ekstraligi wystąpił w 17 spotkaniach zespołu z Zielonej Góry, osiągając średnią 1,566 punktu na bieg.

Wśród wszystkich zawodników najwyższej klasy rozgrywkowej zajął 32. miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Z Falubazem zdobył tytuł drużynowego mistrza Polski juniorów, młodzieżowe mistrzostwo Polski par klubowych. Sezon zwieńczył brązem w finale młodzieżowych indywidualnych mistrzostw kraju.

Ważne umowy na starty w barwach MrGarden GKM mają Duńczycy Kenneth Bjerre i Nicki Pedersen, Przemysław Pawlicki oraz juniorzy Damian Lotarski, Kacper Łobodziński, Denis Zieliński. Szeregi żółto-niebieskich opuścili wcześniej Krzysztof Buczkowski i lider drużyny Rosjanin Artiom Łaguta.

Pierwszy transfer Kubery

Pozyskanie Dominika Kubery jest pierwszym oficjalnie potwierdzonym transferem na przyszły rok w występującego w ekstralidze Motoru Lublin. Dla wychowanka Unii Leszno jest to pierwsza zmiana barw klubowych. Z macierzystym klubem pięciokrotnie (2015, 2017, 2018, 2019, 2020) świętował zdobycie drużynowego mistrza kraju.

Ponadto 21-letni żużlowiec m.in. występując w narodowej reprezentacji trzykrotnie zdobywał drużynowe mistrzostwa świata juniorów (2017, 2019, 2020), czterokrotnie drużynowe mistrzostwa Europy juniorów (2016, 2017, 2019, 2020) i jedno wicemistrzostwo (2018). W 2018 wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Europy juniorów, zaś rok później został brązowym medalistą indywidualnych mistrzostw świata juniorów, a w tym roku został wicemistrzem.

Jest też trzykrotnym medalistą młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski i czterokrotnym medalistą młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych.

Kubera spełniać będzie w Motorze obowiązujący od przyszłego sezonu obowiązek posiadania zawodnika do lat 24.


Na zdjęciu: Artiom Łaguta po sześciu latach pożegnał się z Grudziądzem i przenosi się do Wrocławia.

Fot. Marcin Karczewski/PressFocus

Komentarze