Zobacz
Do góry

Pora wyjaśnić zagadki i ruszyć w górę

Unia Oświęcim, 8-krotny mistrz kraju, miała kilka chudych lat, na podium, na najniższym stopniu, była w 2012 roku.

Przed tym sezonem w Oświęcimiu nie ukrywano wysokich aspiracji i lokata w czołowej „6” miała być obowiązkiem. Jednak jak na razie dorobek zespołu jest skromny, bo zgromadził tylko 10 punktów. po 9 meczach. A najbliższym i trudnym rywalem będzie Comarch Cracovia, gdzie dokonano rewolucji kadrowej po nieudanym poprzednim sezonie.

Poniżej kreski

W Oświęcimiu panuje jeszcze spokój, choć dotychczasowe osiągnięcia nikogo nie zadowalają. Wiele sobie obiecywano po podpisaniu kontraktu z Ondrejem Themarem, który w ubiegłym sezonie był „strzelbą” Tauronu. Doszedł obrońca Miroslav Jachym i dość niespodziewanie napastnik Dariusz Gruszka. Zespół wydaje się więc silny, ale może jeszcze nie „odpalił”.

65 minut klinczu

– Liczymy, że w końcu to nastąpi, bo najwyższy czas piąć się w górę – przekonuje prezes Unii, Paweł Kram. – Każda strata jest bolesna, bo w końcowym rozrachunku może się okazać, że zabrakło jednego albo dwóch punktów, żeby zrealizować cel. Wpływ na wyniki miała gra obronna zespołu oraz brak skuteczności. Jeżeli zespół szybko traci w niefrasobliwy sposób bramki wówczas trudno odrobić straty i tak właśnie, dla przykładu, było w Tychach. Może ostatni mecz w Nowym Targu jest zwiastunem lepszej i efektywniejszej gry.

Spójne działanie

W Oświęcimiu plotkuje sie, że atmosfera w zespole jest daleka od sielankowej i stąd też takie, a nie inne wyniki. – Mogę tylko potwierdzić, że jedności nie było i trzeba było uporządkować szatni. Teraz, mam nadzieję, sytuacja została opanowana – komentuje plotki prezes Unii. – Mamy stabilną sytuację, bo o budżet zadbało miasto oraz kilku sponsorów, powinny się więc szybko pojawić dobre wyniki.

Unia do tej pory straciła 30 goli, dlatego obrona wymagała wzmocnienia. Działacze doszli do porozumienia z Aleszem Jeżekiem, 28-letnim defensorem (188 cm/100 kg), który ma ciekawe CV (13 występów w KHL i później w WHL) i być może już zaprezentuje się w najbliższy meczach, u siebie z „Pasami” oraz w wyjazdowym w Jastrzębiu.

Bez presji

– Nasz zespół chyba przez cały sezon zasadniczy będzie zagadką – powiedział niedawno trener „Pasów”, Rudolf Rohaczek. I to stwierdzenie znajduje potwierdzenie w dotychczasowych meczach hokeistów Cracovii, bo wygrywają lub przegrywają w minimalnych rozmiarach.

– To świadczy o wyrównanej rywalizacji w lidze i jak trudno zdobywać punkty – przekonuje doświadczony krakowski napastnik, Filip Drzewiecki. – W naszym zespole dokonano poważnych zmian, ale zespół szybko się skonsolidował. Nieźle spisują się bramkarze (R. Kowalówka i Łuba – przyp.red), co ma wpływ na solidną defensywę. Gorzej jest z naszą skuteczności i tutaj tkwi nasz problem. W ten weekend znów nas czeka ciężka robota, bo przecież Unia jest zdecydowanie silniejsza niż w ostatnich sezonach, a następny rywal, opolski Orlik, też należy do niewygodnych rywali. W naszej szatni jest jednak fajna atmosfera i o tym na co nas stać przekonamy się dopiero za 2-3 miesiące. W okresie letnim wykonaliśmy solidną pracę, która na pewno zaprocentuje na finiszu sezonu regularnego i w play offie.

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w hokej

 • Calcoen: Wygrana z Polską to warunek podstawowy

  Rozmowa z Pieterem-Janem Calcoenem, belgijskim dziennikarzem Het Laatste Nieuws

  Krzysztof Brommer16 czerwca 2019
 • Przygotowania katowiczan do sezonu idą pełną parą. Będzie nowa jakość?

  Dzisiaj zawodnicy Tauronu GKS-u Katowice rozpoczynają przygotowania do nowego sezonu. Pierwsza ich część potrwa 7 tygodni.

  sow3 czerwca 2019
 • Bogaci nie chcą biednych

  System rozgrywek o mistrzostwo świata w hokeju do zmiany. Czy stanie się to już w przyszłym roku? I w którym miejscu...

  Włodzimierz Sowiński30 maja 2019
 • Naprzód Janów. Szopiński u steru

  Trudno oczekiwać transferowych szaleństw, ale Naprzód Janów ma mieć solidne podstawy, a dominować ma w nim młodzież.

  sow29 maja 2019
 • I liga hokeja silniejsza i ciekawsza?

  Pomysł I ligi z obcokrajowcami bez limitu, forsowany przez prezesa związku, naszym zdaniem nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości.

  Włodzimierz Sowiński25 maja 2019
 • Tauron KH GKS Katowice. Podpisują kontrakty

  Patryk Krężołek, 20-letni utalentowany napastnik, postanowił przedłużyć pobyt w Tauronie KH GKS-ie Katowice i podpisał nowy, 3-letni kontrakt.

  sow23 maja 2019
 • Trener, dyrektor i sponsor w Unii

  55-letni Słowak Roman Stantien został nowym trenerem drużyny z Oświęcimia, a funkcję dyrektora sportowego powierzono jednej z klubowych ikon, Waldemarowi Klisiakowi.

  sow22 maja 2019
 • Dufva w Katowicach!

  56-letni Risto Dufva, wielce doświadczony trener rodem z Finlandii, podpisał roczny kontakt z Tauronem KH GKS Katowice – poinformowało biuro prasowe...

  sow17 maja 2019
 • Długa kolejka po medale

  Obrońcy tytułu mistrzowskiego Szwedzi oraz silna reprezentacja Rosji należą do głównych faworytów turnieju.

  Włodzimierz Sowiński10 maja 2019