Bened Biomedical: psychobiotyk PS128 poprawia nastrój i jakość snu

Opracowany przez Bened Biomedical psychobiotyk PS128 znacząco redukuje bezsenność, stres i lęk – wykazało najnowsze badanie kliniczne. Uczestnikami badania byli specjaliści z branży IT narażeni w pracy na wysoki poziom stresu.

Psychobiotyki to probiotyki mające określony korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. W dotychczasowych badaniach PS128 – szczep bakterii Lactobacillus plantarum, powodował poprawę w modelach przedklinicznych. Najnowsze badanie wykazało korzystny wpływ na zdrowie ludzi w zakresie lęku, stresu i snu.

„Widząc, że PS128 może umożliwić ludziom lepszy sen w nocy, a w ciągu dnia powodować lepsze samopoczucie, cieszymy się z możliwości oferowania tego typu produktu” – powiedział dr Alain Delpy, dyrektor ds. rozwoju globalnego w Bened.

Zauważone korzyści psychologiczne i fizyczne
 
Badanie opublikowane w marcu w „Frontiers in Nutrition” obejmowało 36 osób, które przyjmowały PS128 codziennie przez osiem tygodni. W tym okresie wiele wskaźników uległo znaczącej zmianie. Uczestnicy wskazywali na wyższy poziom energii i pozytywne emocje oraz lepszą jakość życia i zdrowie psychiczne. Poprawę odnotowano także w zakresie nasilenia bezsenności, lęku, stresu związanego z pracą, negatywnych emocji i objawów żołądkowo-jelitowych.

„Bardzo się cieszymy z uzyskanych wyników, które potwierdzają ustalenia z badań przedklinicznych. PS128 może naprawdę przynieść korzyści we współczesnym, pełnym ciśnienia, stresu i lęku świecie, w którym przyszło nam żyć i pracować” – powiedział Delpy.

Probiotyki mogą wpływać na zdrowie poprzez system komunikacji jelit z mózgiem zwany „osią jelitowo-mózgową” (ang. gut-brain axis). Jedna z hipotez zakłada, że PS128 wpływa na jelita, powodując wytwarzanie cząsteczek, które następnie dostają się przez krwioobieg lub nerwy bezpośrednio do mózgu. Dotychczasowe badania wykazały, że u gryzoni przyjmujących PS128 występował podniesiony poziom serotoniny i dopaminy, co może korelować z korzyściami zaobserwowanymi w najnowszym badaniu.

Obniżenie poziomu hormonu stresu

W opisywanym badaniu przeanalizowano także najważniejsze biomarkery stresu w ślinie uczestników. Poziom jednego z nich – kortyzolu – znacząco spadł podczas trwania badania.

„Stwierdzenie spadku poziomu kortyzolu to prawdopodobnie najważniejsze odkrycie tego badania – powiedział dr Allen Wu, kierownik laboratorium badawczego Bened. – Potwierdza ono bowiem, że PS128 powoduje realne zmiany w ciele – zmiany, które następnie mogą być doświadczane i odczuwane przez nasz umysł”.

W pełni naturalny, wegański PS128 posiada samodzielnie potwierdzony status GRAS (ang. Generally Recognised as Safe – ogólnie uznawany za bezpieczny).

Bened to ogólnoświatowa firma ODM (Original Design Manufacturer – przedsiębiorstwo, które produkuje i projektuje towar na zlecenie, który finalnie będzie nosił logo innej firmy) aktywnie prowadząca innowacyjne badania naukowe nad osią jelitowo-mózgową i szukająca nowych partnerów zainteresowanych zwiększeniem dostępności PS128 na rynkach światowych.  Więcej informacji dostępnych jest na stronie firmy pod adresem: https://www.benedbiomed.com/.

Źródło: Bened Biomedical Co., Ltd.


Fot. Bened Biomedical Co., Ltd.