Całkiem nowy początek

Zgodnie z zapowiedzią prezesa Mariusza Jędry, opieka nad ciężarową reprezentacją mężczyzn powierzona została Zdzisławowi Farasiowi, który zaprosił swych podopiecznych na zgrupowanie do Zakopanego.


Były bardzo dobry sztangista od dawna prowadzi kadrę juniorów do lat 20 oraz młodzieżowców do lat 23 i liczy, że wkrótce z tego grona wyłonią się seniorzy, którzy będą mogli osiągać międzynarodowe sukcesy. Zdzisław Faraś z asystującym mu Mirosławem Chleboszem, swego czasu również bardzo dobrym zawodnikiem, zdają sobie sprawę, że to proces długofalowy i jeszcze sporo czasu upłynie, nim o ich podopiecznych będzie głośno.

I właśnie kandydaci na seniorów stanowią zdecydowaną większość uczestników zgrupowania w Zakopanem, gdzie panuje spory tłok. Uczestniczy w nim bowiem aż 20 sztangistów, ale tylko jeden senior, Arkadiusz Michalski, bo Krzysztof Zwarycz trenuje w klubie i przyjedzie dopiero na sierpniowy obóz we Władysławowie. Połączenie grup wiekowych to koncepcja trenera Farasia.

– To novum, ale sprawdza się doskonale. Na zgrupowaniu panuje dobra atmosfera, młodzież podgląda bardziej doświadczonych kolegów, uczy się od nich. Tworzymy zgrany zespół – podkreślił był sztangista Legii Warszawa, któremu pod Giewontem – poza Chleboszem – asystują Piotr Wysocki i Krzysztof Michalski, a opiekę fizjoterapeutyczną pełni Ewelina Daniszewska.

Docelową imprezą dla seniorów będą w tym roku listopadowe mistrzostwa Europy w Moskwie. Poza Michalskim do tej imprezy przygotowują się Bartłomiej Adamus i Piotr Kudłaszyk

– Na tym turnieju będzie można nadal walczyć o kwalifikację olimpijską do Tokio. Na dziś pewny startu na olimpiadzie na 99 procent jest Michalski, któremu do potwierdzenia tego faktu wystarczy niezły wynik w Moskwie. Arek już jest w wysokiej dyspozycji, co widać na treningach. Jedziemy tam po minimum jeden medal – zadeklarował szkoleniowiec, który do stolicy Rosji planuje też zabrać wspomnianego Zwarycza, ale musi on być w formie.

– Większość młodych zawodników, którzy są na zgrupowaniu w Zakopanem to nasza przyszłość, nasza nadzieja na igrzyska w Paryżu. Mam nadzieję, że przez trzy następne lata osiągną taki poziom wynikowy, że zdobędą dla biało-czerwonych barw prawo startu na pomoście w stolicy Francji. To jest mój główny cel – podkreślił Zdzisław Faraś. Pierwszym oficjalnym sprawdzianem większości jego wybrańców będzie Indywidualny Puchar Polski, który odbędzie się 29 sierpnia w Gdańsku.

(mar, PAP)


Nazwiska do zapamiętania

W zgrupowaniu sztangistów uczestniczą: Arkadiusz Michalski, Mateusz Skulimowski, Kacper Urban, Marcin Izdebski (wszyscy Budowlani Opole), Bartłomiej Adamus, Łukasz Łęgowski, Łukasz Losy (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Patryk Bęben (Mazovia Ciechanów), Piotr Kudłaszyk (Budowlani Nowy Tomyśl), Jakub Węgrzyn, Daniel Goljasz (obaj Wisła Puławy), Tomasz Nowosielski, Konrad Romańczuk (obaj WLKS Siedlce), Patryk Sawulski (Gryf Sanok), Igor Osuch (Horyzont Mełno), Dominik Joniec, Karol Maksymowicz (obaj Agros Zamość), Paweł Szmeja (Narew Pułtusk), Kacper Badziągowski (Tarpan Mroca), Marek Komorowski (MOS Opole).


Na zdjęciu: Arkadiusz Michalski to dziś najbardziej doświadczony i jednocześnie utytułowany sztangista.

Fot. Marek Hajkowki

Komentarze