Mniej cyfrowej biurokracji przy szczepieniach przeciw COVID-19

Lekarze i pielęgniarki nie muszą już wprowadzać danych pacjenta w dwóch systemach informatycznych, aby zrealizować szczepienie przeciw COVID-19.

zięki dodaniu karty szczepień do katalogu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM), możliwe było wdrożenie rozwiązania, łączącego system gabinetowy placówki z serwisem gabinet.gov.pl. Jako pierwsza podjęła się tego firma KAMSOFT, udostępniając rozwiązanie, które dzięki wymianie EDM znacznie przyśpiesza proces prowadzenia szczepień.

Jak potwierdza na swoim twitterze lek. Tomasz Zieliński (@tomziel1) – wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej – to rozwiązanie szczególnie przyśpieszy pracę pielęgniarek obsługujących proces szczepień. W praktyce pracownicy medyczni, korzystający z KS-EDM Suite, nie muszą już dwukrotnie wypełniać formularza kwalifikacji pacjenta. Mogą to zrobić wyłącznie za pośrednictwem systemu gabinetowego, z którego korzystają na co dzień. Oszczędność czasu, nie sprowadza się jednak tylko do ograniczenia ilości formularzy do wypełnienia. Łatwiejsze jest również samo wprowadzanie danych pacjenta, ponieważ informacje w karcie szczepienia są automatycznie uzupełniane z systemu placówki. Program podpowie również nazwę szczepionki oraz dawkę w przypadku kolejnej wizyty. Z kolei informacje o nowych pacjentach będzie trzeba wprowadzić tylko raz, i zweryfikować ich poprawność przy szczepieniu drugą dawką. Co ważne, za pośrednictwem KS-EDM Suite informacje o przeprowadzonym szczepieniu wraz z opisem kwalifikacji zostaną bezpośrednio przesłane do centralnego systemu eZdrowia (P1). Dzięki temu te dane będą dostępne także dla innych placówek. Do czasu udostępniania przez Centrum eZdrowia (CEZ) pełnej możliwości integracji z eRejestracją, pracownik medyczny poza własnym systemem gabinetowym, będzie musiał jedynie zarejestrować szczepienie. Niedługo ma jednak pojawić się interface, który umożliwi uruchomienie także taj funkcjonalności bezpośrednio w oprogramowaniu placówek medycznych.

Wymiana EDM obowiązkowa od lipca

Realizacja szczepień w oparciu o mechanizm wymiany EDM, to ważny krok na drodze do upowszechniania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Przychodnie, gabinety i szpitale, mają bowiem szansę nie tylko usprawnić swoją pracę, ale także poznać jak w praktyce działa wymiana EDM. To ważne ponieważ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, już od 1 lipca wymiana Elektronicznej Dokumentacji Medycznej pomiędzy placówkami będzie obowiązkowa dla wszystkich podmiotów. Pozostaje więc zaledwie kilka miesięcy aby wdrożyć odpowiednie rozwiązania oraz poznać jak działają.

Więcej na temat EDM znajdziecie Państwo na stronie edm.kamsoft.pl.

Źródło informacji: KAMSOFT SA


Fot. materiały prasowe