Rezerwy GieKSy w „stanie nieważkości”

KS GieKSa Katowice, czyli rezerwy pierwszoligowca, powróciły do życia w rozgrywkach 2018/2019. Z katowickiej A-klasy wycofała się Pogoń Ruda Śląska i w jej miejsce umieszczono rezerwy pierwszoligowca. Decyzję o włączeniu rezerw GKS-u Katowice do rozgrywek na tym szczeblu rozgrywkowym podjęły władze Podokręgu Katowice Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Pryz okazji zaznaczano, że ten zespół gra w A-klasie bez prawa awansu. Trenerem drugiej drużyny GKS-u został Michał Chmielowski.

Byli i nagle zniknęli

Od startu ekipa z Bukowej usadowiła się na fotelu lidera i była na nim do ubiegłego weekendu. Po nim nagle zniknęła z tabeli, niczym Statua Wolności lub Orient Express po dotknięciu słynnego iluzjonisty, Davida Copperfielda. Czyżby drużyna z Bukowej została wycofana z rozgrywek?

– Oni nadal grają w rozgrywkach, ale bez punktów – wyjaśnia prezes zarządu prowadzącego rozgrywki Podokręgu Katowice, Stefan Mleczko. – Na samym początku podjęliśmy decyzję, że GKS II Katowice będzie rywalizował w A-klasie bez prawa awansu. To był wniosek i prośba samego GKS-u. Inne kluby też się do niego przychyliły, żeby mecze GKS-u Katowice nie decydowały o awansie do ligi okręgowej lub spadku do B-klasy. W publikowanej przez nasz podokręg tabeli, nie podawaliśmy wyników meczów rezerw GKS-u Katowice oraz nie uwzględnialiśmy jej w tabeli. Dlaczego w innych publikatorach te wyniki były znane i drużyna z Bukowej na eksponowanym miejscu w tabeli? Domyślam się, kto o to zadbał i o co mu chodziło, lecz nie zamierzam dalej drążyć tego tematu. U nas reguły gry były jasne i czytelne: GKS II Katowice nie jest uwzględniany w tabeli i kropka.

Punktów nie zdobywają

Drużyna prowadzona przez trenera Michała Chmielowskiego formalnie nie uczestniczy w rozgrywkach, ale w komunikacie Wydziału Gier Podokręgu Katowice z 26 października bieżącego roku znaleźliśmy informację o nałożeniu kary finansowej na KS GieKSa Katowice w wysokości… 90 złotych za „wystąpienie z wnioskiem o zmianę terminu zawodów bez 14-dniowego wyprzedzenia”.

– Wprawdzie klub z Katowic nie zdobywa punktów, ale podlega regułom regulaminowym, które obowiązują wszystkie zespoły uczestniczące w rywalizacji – wyjaśnia Stefan Mleczko. – Ich mecz z Józefką Chorzów został przełożony, ale na pewno się odbędzie, na boisku Konstalu Chorzów. Dlatego w „zniknięciu” GKS-u Katowice z tabeli A-klasy nie należy doszukiwać się sensacji. Po prostu od początku ktoś wprowadzał kibiców w błąd i dopiero teraz go naprawił.

Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że GKS II Katowice w rozgrywkach A-klasy rozegrał do tej pory 10 meczów. Oto ich wyniki: Siemianowiczanka II Siemianowice 6:0, Stadion Śląski Chorzów 12:0, AKS II Mikołów 2:3, UKS Szopienice 3:0, Śląsk II Świętochłowice 4:1, Strażak Mikołów 2:2, Urania Ruda Śląska 10:0, Wawel Wirek 2:0, Grunwald Ruda Śląska 4:0, Hetman 22 Katowice 13:1. Razem: 8 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka, bramki 58:7.

W tej rundzie przeciwnikami GieKSy będą jeszcze Jastrząb Bielszowice i Kolejarz 24 Katowice.

 

Na zdjęciu: GKS ma rezerwy, ale jednocześnie jakby ich nie miał.