Zobacz
Do góry

Pojedynek 26. Kolejki. Zabrzańska trampolina

Ciekawie będzie się działo przy bocznej linii stadionu na Bułgarskiej, gdzie w roli głównodowodzących pojawią były i obecny szkoleniowiec Górnika.

Dzieli ich różnica pokolenia. Gdy Adam Nawałka debiutował w ekstraklasie, to Marcin Brosz miał niespełna dwa latka, dopiero ząbkował. Nie da się też porównać ich piłkarskich dokonań. Nawałka był jednym z odkryć na mundialu w Argentynie w 1978 roku, w reprezentacji rozegrał 34 mecze/1 bramka. Brosz w ekstraklasie zaliczył tylko 46 meczów bez gola w klubie z Roosevelta, gdzie obecnie jest trenerem.

Różni ich sporo poza wiekiem i dokonaniami na murawie, ale i łączy wiele. Przede wszystkim charyzma, pozwalająca utrzymywać mocną pozycje w klubach, gdzie dotychczas pracowali. Niewiele rzeczy może ruszyć ich posady, więc komfort pracy mają idealny. Cechuje ich także identyczne podejście do mediów, a właściwie wyczuwalny dystans do nich. Obaj unikają wywiadów, trudno ich nakłonić na zwierzenia, choć paradoksalnie wiele lat temu Nawałka był… komentatorem TVP.

Obaj też byli szkoleniowcami Górnika Zabrze wyciągając zespół ze sportowych tarapatów, wyprowadzając drużynę na dobrą ścieżkę w bardzo trudnych momentach. To właśnie dobra praca w Zabrzu rekomendowała Nawałkę do roli selekcjonera reprezentacji, zaś Brosza ustawiła w roli jednego z polskich kandydatów, obok Michała Probierza, który miałby w reprezentacji zastąpić… Nawałkę po jego dymisji. Nawałka już swoje osiągnął w trenerskim fachu, natomiast – w dość zgodnej opinii fachowców – przed „Broszką” maluje się równie ciekawa przyszłość, niektórzy wróżą mu nawet reprezentacyjną karierę.

Niewłaściwe tory Kolejorza

Ciekawie więc będzie się działo przy bocznej linii stadionu na Bułgarskiej, gdzie w roli głównodowodzących pojawią Adam Nawałka, szkoleniowiec „Kolejorza” i trener Marcin Brosz, jako trener Górnika.

ADAM NAWAŁKA

FOT. MACIEJ FIGIELEK/ 400mm.pl

wiek: 62 lata
mecze w ekstraklasie: 190/9
mecze w reprezentacji: 34/1
kluby jako zawodnik: Wisła Kraków, Polish-American Eagles
kluby jako trener: Świt Krzeszowice, Wisła Kraków, Zagłębie Lubin, Sandecja Nowy Sącz, Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków, GKS Katowice, Górnik Zabrze, Lech Poznań

MARCIN BROSZ


FOT. MICHAL CHWIEDUK / 400mm.pl

wiek: 46 lat
mecze w ekstraklasie: 46
mecze w reprezentacji: 0
kluby jako zawodnik: Górnik Knurów, Concordia Knurów, Szombierki Bytom, Polonia/Szombierki Bytom, Górnik Zabrze, GKS Bełchatów, MKS Myszków, Koszarawa Żywiec, Polonia Bytom.
kluby jako trener: Polonia Bytom, Koszarawa Żywiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Odra Wodzisław, Piast Gliwice, Korona Kielce, Górnik Zabrze.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa