Festiwal wielu wspomnień

14. Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju już za niespełna cztery tygodnie. Organizatorzy przypominają, że to ostatnie dni promocyjnych zapisów. Trasy, nagrody i atrakcje pozasportowe czekają


Festiwal Biegowy to zdrowie, sporo atrakcji i zabawy

Dojechać do Piwnicznej w dniach od 8 do 10 września można na wiele sposobów. Kto zechce, dotrze pociągiem, bo Piwniczna-Zdrój leży na szlaku kolejowym prowadzącym do wielu okolicznych miast i miasteczek.

Łatwy dojazd

Dotrzeć pociągami Kolei Małopolskich i Polregio na Nakło do Miasteczka Biegowego z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Muszyny lub Krynicy nie jest problemem. 

Festiwal Biegowy

Lokalna sieć połączeń autobusowych od rana do wieczora pomoże tym, którzy wybierają się na Festiwal Biegowy z Nowego i Starego Sącza, Rytra, a także z Łomnicy, Wierchomli lub Zubrzyk. Kto wybierze samochód albo kamper, też dojedzie w pobliże Miasteczka Biegowego, tym bardziej, że niedaleko centrum wydarzeń, także przy trasach rowerowych i blisko dworca PKP w Piwnicznej znajduje się dobrze wyposażone pole namiotowe dla tych, którym niestraszne takie nocowanie na początku września.

Znane atrakcje biegowe pozostają niezmiennie osią wydarzeń w Piwnicznej-Zdroju i okolicach, ale od lat ambitna i rekreacyjna rywalizacja sportowa uzupełniana jest przez imprezy towarzyszące, których zadaniem jest dopełnienie pobytu w taki sposób, by każdy miał z pobytu na Nakle dodatkową satysfakcję.

Dlatego scenę festiwalową zajmują przez trzy dni zespoły biorące udział w Festiwalu Lachów i Górali. Obok sceny stają dziesiątki stoisk kół gospodyń wiejskich z regionalnymi przysmakami, co dość zasadnie można określić jako Festiwal Smaków. Również na Festiwal Biegowy można przywieźć rower (zwłaszcza górski) i też świetnie się bawić. 

Strefa Dzieci

Szczególnym obszarem pozostaje Strefa Dzieci, które z zasady nie mogą się nudzić, gdy rodzice pokonują kilometry tras. W tej strefie można będzie wymalować twarz, albo wymalować kartki papieru, wedle wyobraźni. Jak latorośl lubi gry planszowe to je dostanie. Także jak będzie chciało poczytać – też zostanie obsłużone, posłucha bajek również wtedy, gdy czytać nie potrafi. 

14. Festiwal Biegowy

Wzmocnieniem dziecięcej chęci uczestnictwa w grach i zabawach są (oprócz sponsorskich lodów) quizy i konkursy, rzecz jasna z nagrodami. Hasłem tegorocznej Strefy Dzieci jest poszukiwanie talentów w każdej dziedzinie, nie ma powodu, by hamować potomstwo przed startem.

Dodatkowych powodów do przyjazdu rodzinnego można poszukać również obok Miasteczka Biegowego. Wycieczki rowerowe, kajakowe i pontonowe, dziesięciokilometrowy spływ Popradem z Piwnicznej do Rytra, wyprawa ciuchcią drogową do Łomnicy, wycieczka do Pijalni Artystycznej, do parku i na place zabaw w okolicy to też powody, by tam być i dobrze się bawić.

Wspomnienia i nagrody

Po każdym Festiwalu Biegowym wielu uczestników wraca do domu z niemałym bagażem wspomnień. Jeden, jak wiadomo, wróci z autem osobowym – w tym roku główną nagrodą jest biała Toyota Aygo X do losowana między tymi, który ukończyli przynajmniej jeden bieg na dystansie 10 kilometrów lub dłuższym i są obecni w niedzielę pod sceną podczas finałowego podsumowania imprezy. Nagród rzeczowych i premii finansowych będzie po każdym biegu znacznie więcej. Podział na wiele kategorii służy temu, by nagradzać niemal każdego, kto choć trochę wyróżnił się podczas startu.

Pamięć o wyczynach sportowych zapewnią też koszulki finiszera dla tych, którzy zmieszczą się w limitach najważniejszych biegów Festiwalu, tych na dystansach ponad 20 km. Limity podane są na festiwalowej stronie internetowej, można więc ocenić szanse na tę dumną pamiątkę. Jeśli będzie to dla niektórych zbyt trudne wyzwanie, to jest też opcja bardziej przyjazna. Organizatorzy dają okazję zakupu specjalnej koszulki technicznej zaprojektowanej z okazji wydarzenia – można ją zobaczyć, wybrać i kupić na stronie rejestracji. W tym przypadku czas też nagli. Koszulka specjalna będzie do nabycia do 16 sierpnia, podczas samego Festiwalu Biegowego dostępna nie będzie.

Będą medale

Cenioną pamiątką są też festiwalowe medale wieszane na szyjach tych, którzy (i które) przekroczyli metę każdego z tradycyjnych biegów. Barwne, zielono-błękitne modele z tego roku silnie nawiązują do górskiego charakteru biegów po Sądecczyźnie. Wydaje się, że mogą być ważnym powodem, by przyjechać, biegać i dotrwać do końca w niejednej konkurencji. Piwniczna-Zdrój jest przygotowana, Miasteczko Biegowe czeka. 

„Rz” jest patronem medialnym Festiwalu. Więcej informacji na stronie: www.festiwalbiegowy.pl.

Krzysztof Rawa


Na zdjęciu: Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju już za niespełna cztery tygodnie


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was oczywiście w kioskach, marketach. Możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.